خانه » مقالات کامپیوتری » دانلود مقاله درباره هارد دیسک رایانه (HDD)

دانلود مقاله درباره هارد دیسک رایانه (HDD)

دانلود مقاله درباره هارد دیسک رایانه (HDD) از سری مقالات کامپیوتر با 29 صفحه و فرمت اجرایی PDF

هارد دیسک درایو «Hard Disk Drive» که (HDD) یا همان دیسک سخت نیز از آن یاد می شود، وسیله ای است که در طول سال ها با افزایش مقدار ظرفیت آن ها، قیمت و اندازه شان نیز به طور چشم گیری کاهش یافت. از دهه 1960 دیسک های سخت، غالبا به عنوان مطرح ترین وسیله برای ذخیره سازی ثانویه ی اطلاعات در رایانه های عمومی مورد استفاده بوده اند. این رتبه به دلیل همزمان بودن پیشرفت های موجود در تراکم ذخیره سازی و نیازهای ذخیره سازی ثانویه، برای دیسک های سخت حفظ شد. در طول زمان ضرایب شکل نیز از جعبه های عظیم مجرا به سیستم های میز کاری تکامل یافته اند، این سیستم ها در حالت اصلی و استاندارد دارای درایوی با ضریب شکل 3.5 اینچی است و در سیستم های قابل حمل نیز معمولا از درایوهای 2.5 اینچی استفاده می شود.

برای اینکه یک فایل را در رایانه خود ذخیره کنید و بعداً از آن استفاده کنید، کامپیوتر شما نیاز به یک قطعه به نام حافظه دارد که داده های مخصوص شما در آن جای گذاری شود، نام آن وسیله هارد درایو دیسک است. با بروز شدن فناوری کامپیوتر ها، کیفیت تصاویر، فیلم ها، آهنگ ها و حتی بازی ها بیشتر شده و در نتیجه حجم آن ها بالاتر رفته است، پس با داشتن یک دیسک سخت متناسب با کار مورد نظر ما می توان اطلاعات را به راحتی در آن جمع آوری کرد.

از نکات بسیار مهمی که در رابطه با هارد دیسک باید گفت این است که بعضی از کاربران، کامپیوتر و چاپگر خود را روی یک میز قرار می دهند و چه بسا که این میز از پایه های محکمی برخوردار نبوده و چاپگر مورد استفاده هم از نوع سوزنی باشد. خوب واضح است که موقع عمل چاپ، میز تکان خورده و این در حالی است که ممکن است در همان لحظه اطلاعات از روی هارد خوانده شود و این عمل باعث کشیده شدن سوزن هد روی هارد دیسک شده و آن ناحیه (نواحی) از هارد دیسک را خراب نماید. لذا شایسته است که کاربران هنگام کار توام با کامپیوتر و چاپگر به این نکته توجه نمایند.

انواع هارد دیسک

انواع هارد دیسک

هارد دیسک یکی دیگر از سخت افزار کامپیوتر به حساب می آید که لازم است درباره آن مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم تا شما عزیزان بتوانید با این قطعه کامپیوتری بیشتر آشنا شوید. عناوین مهمی که در این مقاله به کار رفته اند بر این اساس می باشند : اول از همه تعریفی از هارد دیسک داده شده است و بعد از آن تکنولوژی دیسک های سخت بیان شده است. سپس تاریخچه ای از تولید هارد کامپیوتر نوشته شده است و در ادامه شما را با خصوصیات هارد دیسک آشنا می کند. همینطور نحوه دسترسی و ارتباط با یک HDD مورد بحث قرار گرفته شده که می تواند موضوع جالبی به نظر آید. اگر دوست دارید تا تولید کنندگان هارد درایو را بشناسید، در این مقاله نام مهمترین آن ها ذکر شده است. شاید بخواهید بدانید یک Hard Disk چگونه کار می کند؟ ما این موضوع را نیز در مقاله مورد نظر آورده ایم. شاید لازم باشد تا نظر یک متخصص را برای تهیه و خریدن این قطعه سخت افزاری بدانید، خب ما موارد لازم را در این رابطه گفته ایم. و چندین موضوع دیگر که در این مقاله گذاشته شده است.

آشنایی با قطعه سخت افزاری هارد دیسک

ما در زیر چندین تعریف و توضیح از این قطعه داده ایم تا با آن به صورت کامل آشنایی پیدا کنید و مطالب را به راحتی درک کنید.

تعریف هارد دیسک

هارد دیسک (Hard Disk) یا سخت دیسک یکی دیگر از حافظه های جانبی است که به غلط بعضی ها آنرا جزء حافظه اصلی می دانند. چون جنس صفحات دیسک آن بسیار سخت و محکم می باشد و زود خراب نمی شود به آن سخت دیسک می گویند. همچنین به دلیل آنکه از چند صفحه دیسک روی هم سوار شده ساخته شده است. پس از گنجایش حافظه بیشماری سود می برد. انواع و اقسام مختلفی از هارد دیسک موجود می باشد. هارد دیسک در ظرفیت های متفاوت و به صورت ثابت و متحرک.

یک دیسک مغناطیسی چرخنده است که داده های کامپیوتر در آن ذخیره می شود. این دبسک ها می توانند چند ده گیگابایت ظرفیت داشته باشند.

هارد دیسک، سومین نوع حافظه است که اطلاعات به صورت ماندگار در آن نگهداری می شوند. سه عامل زیر، هارد دیسک را از Ram و Rom متمایز می گردانند:

  • روش ذخیره سازی اطلاعات بر روی هارد دیسک : دیسک ها اطلاعات را به صورت مغناطیسی و به همان روشی که در نوارهای موسیقی یا نوارهای ویدیو از آن استفاده می شود نگهداری می کنند. در حالی که در Rom و Ram اطلاعات به صورت الکترونیکی ذخیره می شود.
  • سرعت پایین تر دیسک سخت : خواندن و نوشتن اطلاعات در یک دیسک مغناطیسی مستلزم حرکت مکانیکی هد خواندن و نوشتن روی دیسک است. به همین دلیل، سرعت خواندن یا نوشتن اطلاعات روی دیسک در مقایسه با رم یا رام پایین تر است.
  • شکنندگی بیشتر : حرکت تکراری اجزای دیسک باعث می شود که این نوع فضای ذخیره سازی اطلاعات در مقایسه با Ram یا Rom زودتر دچار اشکال شود.

حافظه بلند مدت کامپیوتر

دیسک درایو یک کامپیوتر که اغلب با نام هارد دیسک شناخته می شود، حافظه بلند مدت آن را تشکیل می دهد. برخی کامپیوتر ها بیش از یک هارد دیسک دارند.

ظرفیت هارد دیسک کامپیوتر نیز مانند RAm بر حسب بایت سنجیده می شود، ولی ظرفیت یک هارد دیسک در مقایسه با رم بسیار بالاتر است. یک کامپیوتر مدرن امروزی نوعاً دارای دیسک درایوی به ظرفیت 20 تا 120 گیگابایت است.

ظرفیت دیسک درایو تأثیر چندانی روی سرعت بهره برداری از کامپیوتر نخواهد داشت. با این حال، هنگام خریداری یک کامپیوتر، سومین عاملی که بعد از سرعت پردازنده و ظرفیت Ram کارآیی کامیپوتر را مشخص می کند ظرفیت هارد درایو است.

اطلاعات به طور ماندگار روی هارد دیسک کامپیوتر باقی می ماند و با خاموش کردن کامپیوتر، اطلاعات موجود در هارد دیسک کامپیوتر از بین نمی روند.

هارد دیسک خارجی

هارد دیسک های خارجی، دیسک درایو هایی هستند که کاملاً به هارد دیسک های داخلی معمولی شباهت دارند با یک تفاوت که این دیسک درایو ها قابل جابجایی هستند. این درایو ها می توانند تا چندین ترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کنند. یکی از معایب این دیسک درایو ها این است که زود خراب می شوند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. سلام
    اگر لطف کنید در مورد شاعران و نویسندگان مقاله بگذارید.
    با تشکر

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز