خانه » مقالات کامپیوتری » دانلود مقاله درباره مودم کامپیوتر (Modem)

دانلود مقاله درباره مودم کامپیوتر (Modem)

دانلود مقاله درباره مودم کامپیوتر (Modem) از سری مقالات کامپیوتری با 75 صفحه و فرمت اجرایی PDF

مودم «Modem» یکی از قطعات سخت افزار کامپیوتر است که وظیفه آن برقراری ارتباط با اینترنت می باشد که در ابتدا این قطعه به صورت اینترنال (داخل کیس)، بعداً به صورت اکسترنال دیده می شود. به طور قطع می توان گفت مقاله مودم کامپیوتر که در سایت دانلود مقاله در اختیار شما عزیزان می گذاریم یکی از کامل ترین مقالات در رابطه با Modem می باشد. مهمترین مطالبی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا به موضوع مودم چیست؟ بر می خوریم و این قطعه تعریف شده است.
  • در ادامه تاریخچه Modem بیان شده است.
  • همچنین انواع مودم نام برده شده است و توضیحاتی پیرامون تک تک آن ها داده شده است.
  • طرز کار modem یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله به چشم دیده می شود.
  • همچنین تجربه متخصصین به عنوان راهنمایی برای خرید مودم یکی دیگر از مطالب این مقاله است.
  • و … .

آشنایی با مودم (Modem) کامپیوتر

در هر کامپیوتری داده هایی وجود دارد که این داده ها به صورت رقمی بین 0 تا 1 هستند که نمی توان آن ها را به خط های تلفن منتقل کرد. به همین دلیل برای اینکه بتوانیم این داده ها را منتقل کنیم به یک مبدل نیاز داریم که این داده ها را که به صورت رقمی هستند به صورت امواج آنالوگی تبدبل کنند. مبدلی که بتواند این کار را انجام دهد مودم نام دارد.

Modem این امکان را به شما می دهد تا کامپیوتر خود را به تلفن متصل کنید. مودم یکی از قطعاتی است که به سادگی قابل تشخیص است. بسیاری از مودم ها دارای دو سوکت RJ-11 می باشند. یکی از این سوکت ها Modem را به خط تلفن متصل می کند و دیگری برای اتصال گوشی تلفن است. بدین ترتیب هنگامی که از Modem خود استفاده نمی کنید، می توانید از تلفن معمولی استفاده کنید.

آشنایی با انواع مودم

آشنایی با انواع مودم

مودِم های خارجی نیز وجود دارند که به پورت های D ساب مینیاتوری 9 پینی یا 25 پینی به نام پورت سریال متصل می شوند. ولی امروزه اکثر مودِم های خارجی از طریق USB به کامپیوتر متصل می شوند. بسیاری از کامپیوتر ها دارای یک پورت سریال برای دستگاه های قدیمی نیز می باشند. پورت های سریال یکی از معدود رابط هایی هستند که روی کامپیوترهای 20 سال گذشته پیش استفاده می شدند و امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع مختلف مودم ها

مودم آنالوگ

در ایران بیشتر از این مودِم برای وصل شدن به اینترنت استفاده می شود. این مودِم ها به خطوط انالوگی که در تلفن های شهری وجود دارد وصل می شوند و اطلاعات انالوگ را به دیجیتال و دیجیتال را به آنالوگ تبدبل می کنند. از این Modem می توان به عنوان راهی برای وصل شدن به اینترنت استفاده کرد.

مودم دیجیتال

وظیفه ی این modem این است که به خط های دیجیتال متصل می شوند و اطلاعات دیجیتال که در خطوط تلفن وجود دارد را به اطلاعاتی تبدیل می کنند که برای رایانه قابل فهم و درک باشد. در مودِم های دیجیتال در مقایسه با آنالوگ باید هزینه بیشتری صرف شود.

در انواع دیگر Modem ها می توان به مودِم رادیویی، مودم هوشمند، مـودم های متحرک، باند پهن، مـودم صدا و … نام برد.

قسمت های مختلف در یک مودم

مـودم ها از بخش های زیادی تشکیل شده اند که هر کدام وظیفه ی خاصی را بر عهده دارند. یکی از این بخش ها منبع تغذیه است که وظیفه دارد ولتاژی که در برق های شهری وجود دارد را به ولتاژی تبدیل کند که مدارهای Modem به آن نیاز دارند. بخش دیگر Modem تراشه است که سیگنال هایی که به صورت صوتی رقمی هستند و همچنین سیگنال هایی که پیوسته قیاسی هستند را به صورت دوطرفه تبدیل می کنند. اگر تراشه در Modem وجود نداشت، Modem به قطعات زیادی از ترانزیستور ها نیاز داشت. قلب مـودم، پردازنده آن است که وظیفه ی کنترل تمام بخش های مـودم را بر عهده دارد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز