خانه » مقالات مکانیک » دانلود مقاله درباره مبدل های حرارتی

دانلود مقاله درباره مبدل های حرارتی

دانلود مقاله درباره مبدل های حرارتی با 123 صفحه و فرمت اجرایی Word

مبدل های حرارتی «Heat exchangers» که البته به آن مبادله کن گرما نیز گفته می شود موضوعی است که قرار است در این پست مورد بررسی قرار دهیم. این مقاله که بسیار کامل می باشد مبدل حرارتی را توضیح داده. در ابتدا انواع این ها نام برده شده و چند خطی توضیح در مورد آنها نوشته شده است. در ادامه روش های طراحی مبدلهای حرارتی گفته شده است. سپس طرح های مختلف گشت در پوسته و تیوب موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است. همچنین نمونه ای از طراحی یک مبدل حرارتی بیان شده است و در آخر جداول و نمودارهای مختلفی در این باره پرداخته شده است.

مبدل های حرارتی (مبادله کن های گرما)

معیارهای اصلی برای انتخاب مبدل های حرارتی در دسترسی عبارتند از :

  • مبدل های حرارتی باید مشخصات و نیازهای فرایند را (از نقطه نظر دماهای ورودی و خروجی سیال های سرد و گرم و نرخ جرمی جریان ها) برآورد سازد، مبادله کن گرما باید بتواند تا توقف کامل بعدی واحد ، برای تعمیرات برنامه ریزی شده، به کار خویش ادامه دهد.
  • مبدل های حرارتی باید شرایط کاری محیط واحد را تحمل کند. همچنین باید در برابر خوردگی ناشی از جریان های فرایندی و جریان های آب خنک کن تجهیزات و نیز آب و هوای محیط، مقاومت نماید. مبدل های حرارتی باید در شرایط تشکیل رسوب نیز وظیفه گرمایی خود را انجام دهد.
  • مبادله کن باید قابل تعمیر و نگهداری باشد. این موضوع معمولا منجر به انتخاب شکلی از مبادله کن می شود که تمیز کاری آن ممکن باشد و تعویض هر عضوی که مستعد خوردگی، سایش با ارتعاش است، مقدور گردد. ملاحظات مربوط به تعمیر و نگهداری مبادله کن ها، محل قرارگیری مبادله کن و فضای مورد نیاز اطراف آن را تعیین می کند.
  • هزینه های مبدل های حرارتی باید قابل توجیه باشد. هزینه های تعمیر و نگهداری مبادله کن نصب شده و در حال کار، شامل هزینه های مربوط به کاهش یا توقف تولید ناشی از خارج شدن از خط، باید محاسبه شود و این در حالی است که مبادله کن خود باید با کمترین هزینه تهیه شده باشد.
  • ممکن است محدودیت هایی راجع به قطر مبادله کن، طول، وزن و شکل بندی لوله های آن به دلیل نیازها در محل استفاده، جابجایی و سرویس، قابلیت ها، یا از نقطه نظر ذخیره لوازم و قطعات یدکی، وجود داشته باشد.

جابجایی اجباری در جریان آرام

جریان آرام در یک مجرا، عموماً در مبادله کن های فشرده گرما، سیستم های خنک کاری کرابوژنیک (دماهای خیلی کم)، گرمایش یا سرمایش سیال های سنگین (با لزجت بزرگ) از قبیل روغن ها، و کاربردهای متعدد دیگر، دیده می شود. محققان مختلف، مطالعات تجربی و نظری گسترده ای با سیالهای متعدد، برای هندسه های مختلف مجرا، تحت شرایط مختلف دیواره و ورودی، انجام داده اند. در نتیجه، آنها روابطی برای عدد نوسلت بر حسب اعداد رینولدز و پرانتل برای محدودۀ وسیعی از این گروه های بدون بعد، ارائه داده اند.

تشکیل رسوب در مبدل های حرارتی

تشکیل رسوب می توان به صورت انباشته شدن مواد نامطلوب بر روی یک سطح تعریف شود. عموماً تشکیل رسوب به جمع شدن و رشد مواد ناخواسته اطلاق می شود که منجر به عملکرد نامطلوب سطح می گردد. تشکیل رسوب، در سیستم های طبیعی و مصنوعی رخ می دهد. سخت شدن رگ ها یک مثال از تشکیل رسوب در بدن انسان است که در آن تجمع کلسترول و اجتماع بافت های اتصال دهنده در دیواره یک شریان، لایه ای تشکیل می دهد که به سمت داخل رشد می کند. مسدود شدن یا تنگ شدن شریان ها، کار بیشتری از قلب طلب می نماید.

مبدل های حرارتی

مبدل های حرارتی

در بحث حاضر، اصطلاح تشکیل رسوب، به صورت خاص برای اشاره به رسوبات نامطلوب بر روی سطح مبدل های حرارتی استفاده می شود. مبدل های حرارتی باید تغییری مطلوب در شرایط گرمایی جریان های فرایندی در محدوده مجاز فشار ها ایجاد کند و برای دوره زمانی مشخصی این عملکرد ادامه یابد. در طی کارکرد، سطح انتقال گرما، رسوب می گیرد که منجر به افزایش مقاومت گرمایی و اغلب، افزایش در افت فشار و نیز توان پمپ کردن می گردد. هر دو این اثرات، مکمل یکدیگر در کاهش کارایی مبدل های حرارتی می باشد. کارایی مبدل های حرارتی ممکن است تا آنجا کاهش یابد که باید برای تعویض یا تمیز کردن، از سرویس خارج شود.

تشکیل رسوب ممکن است به صورت عمده طراحی مبدل های حرارتی را تحت تأثیر قرار دهد و می تواند مقدار مواد به کار رفته برای ساخت مبادله کن و آرایی آن را بین زمان های تمیز کاری تعیین کند. در نتیجه، تشکیل رسوب باعث اتلاف اقتصادی می شود، زیرا اثر مستقیم بر هزینه اولیه، هزینه بهره برداری و کارآیی مبدل های حرارتی دارد.

مبدل های فشرده حرارتی

مبدل های فشرده حرارتی صفحه ای پره دار، لوله ای پره دار، دسته لوله های با قطرهای کوچک، و نوع بازیاب، عموماً در کاربردهایی با جراین گاز استفاده می شوند. مبدل های حرارتیی دارای چگالی مساحت سطح (نسبت مساحت سطح گرمایی به حجم مبادله کن)، مبادله کن فشرده گرما نامیده می شود.

مبادله کن های فشرده گرما، به صورت وسیع در صنعت، به ویژه به عنوان مبدل های حرارتی گاز-گاز، یا مایع-گاز، استفاده می شوند. برخی مقال ها عبارت اند از : مبدل های حرارتی مربوط به وسایل نقلیه، چگالنده ها و تبخیر کننده ها در صنعت تبرید و تهویه مطبوع، خنک کن های روغن هواپیما، رادیاتور های اتومبیل، خنک کن های روغن، واحدهای گرمکن هوا، خنک کن های میانی کمپرسور ها و کاربردهای هواپیمایی و فضایی. مبادله کن های فشرده گرما، همچنین در فرایندهای کرایوژنیک، الکترونیک، بازیابی انرژی، نگهداری و تبدیل انرژی و صنایع دیگر، استفاده می شوند.

چگالنده ها و تبخیر کننده ها

تشکیل رسوب ممکن است به صورت عمده طراحی مبدل های حرارتی را تحت تأثیر قرار دهد و می تواند مقدار مواد به کار رفته برای ساخت مبادله کن و آرایی آن را بین زمان های تمیز کاری تعیین کند. در نتیجه، تشکیل رسوب باعث اتلاف اقتصادی می شود، زیرا اثر مستقیم بر هزینه اولیه …

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز