خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله درباره قیام 15 خرداد سال 42

دانلود مقاله درباره قیام 15 خرداد سال 42

دانلود مقاله درباره قیام 15 خرداد سال 42 از سری مقالات سیاسی با 52 صفحه و فرمت اجرایی PDF

همواره سؤالاتی پیرامون قیام 15 خرداد مطرح می شود، خاصه برای نسل جوان که نه وضعیت ایران در دوره ی رضا شاه را می شناسد. نه از تحولات ایران در سال های 1320 – 1332 و فراز و نشیب های آن خبر دارد و نه با حوادث، فجایع و برنامه هایی که آمرکایی ها پس از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران پدید آوردند، آشناست.

قیام 15 خرداد 1342 همان قدر که برای رژیم پهلوی و جریان های روشنفکری ایران معاصر غافلگیر کننده و بدیع بود، برای تحلیل گران و مورخان و ناظران تحولات ایران نیر مهم و قابل توجه به حساب آمده است. در اغلب پژوهش های تاریخی درباره ایران معاصر، قیام 15 خرداد سرآغاز یک گردش تحول آفرین در مبارزات ضد سلطنتی مردم ایران به حساب آمده است.

این جنبش جایگاه نیروی راهبردی دین اسلام در تحولات تاریخی ایران معاصر را به خوبی آشکار ساخت.

اگر مایل هستید تا در مورد قیام 15 خرداد در سال 1342 مطالب و اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد ما به شما مطالعه این مقاله است که می توانید تمامی اتفاقاتی که در این تاریخ افتاده را بخوانید. مطالب مهم این مقاله به صورت زیر است :

  • زمینه سازی های امام خمینی (ره) اولین مطلبی است که در این مقاله به چشم دیده می شود.
  • تحلیلی که شاه از قیام 15 خرداد گفته را می توانید در ادامه مطالعه کنید.
  • همچنین قیام پانزده خرداد از نظر احزاب و دیگر روشن فکران موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
  • تحلیل رهبر انقلاب از این قیام که چندین صفحه در مورد آن نوشته شده است.
  • سپس بستر ها و دستاوردهای قیام 15 خرداد 42 مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • در ادامه می توانید مطلبی با عنوان تأثیر قیام 15 خرداد بر رون انقلاب اسلامی را بخوانید.
  • و … .

توضیحاتی در مورد قیام 15 خرداد در سال 1342

در سال هزارو سیصد و چهل و دو هجری شمسی، که شاه بر ایران حکومت می کرد و به مردم ظلم می گفت، امام خمینی (ره) روحانیان و سخنرانان را تشویق می کرد که برای مردم جنایات شاه و اطرافیانش را افشا کنند و او را رسوا کنند. امام خمینی نیز خودشان در سخنرانی کوبنده ای که در سیزدهم خرداد هزار و سیصد چهل و دو انجام دادند با لحنی کوبنده و جدی از شاه خواستند که دست از رفتار ناشایست خود بردارد. رژیم شاه که دید دیگر رسوا شده و جنایاتش افشا می شود امام و عده ی زیادی از روحانیان را زندانی کرد. مردم که پی به این موضوع بردند به نشانه ی اعتراض قیام کردند و قیام پانزده خرداد رخ داد.

عوامل و ریشه های قیام پانزده خرداد

از قیام پانزه خرداد به عنوان مقدمه و روزنه ای روشن برای پیروزی انقلاب یاد می شود. این قیام نشان می دهد که مردم ایران از آگاهی زیادی برخوردار بودند و هستند و با وجدان اسلامی برانگیخته شده به دنبال ارزش های اسلامی بوده اند در این قیام همه ی مردم و با طبقات اجتماعی گاها متضاد متحد شدند و حرکتی هماهنگ و همراه را به وجود آوردند. در دوره ای که حکومت پهلوی حاکم بود و همواره جریان هایی بر ضد ارزش های اسلامی به وجود می امد مسلما مردم نمی توانست ساکت بمانند و این کارها را بدون عکس العمل بگذارند.

مقاله قیام 15 خرداد

مقاله قیام 15 خرداد

رژیم پهلوی سعی در این داشت که آزادی مردم را از آن ها سلب کند و نگذارد دین و سیاست در یک میدان باشند و آن ها را از هم جدا می دانست. مردم که به این اعمال زشت پی برده بودند اصرار بر این داشتند که این انحرافات دینی و اخلاقی و این ناهنجاری ها اصلاح شود. در اصل عامل اصلی که باعث تشکیل قیام 15 خرداد شد این باور و طرز فکر مردم بود که با اراده ی راستین سعی کردند ارزش های اسلامی را احیا کنند و فرهنگ های منحرف غربی را که در جامعه حاکم شده بود تبدیل به فرهنگ ایرانی اسلامی کنند. یکی دیگر از این عوامل سخنرانی های تاریخی امام بر علیه شاه و اقدامات او بود.

بعد از حادثه ی مدرسه فیضیه مردم که هنوز خشمگین بودند با صحبت های امام و روحانیان خشمشان بیشتر شد. و امام با سخنرانی های خود نشان داد که به نقطه ای با رژیم رسیده است که دیگر جای بازگشتی وجود ندارد. قیام 15 خرداد که پس از دستگیری امام و روحانیان رخ داد قیامی بود که هیچ برنامه ای از قبل تعیین شده پشت آن وجود نداشت و کاملا خود جوش و از طرف مردم به وجود آمده بود.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز