خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله درباره شیر مادر و اهمیت شیردهی

دانلود مقاله درباره شیر مادر و اهمیت شیردهی

دانلود مقاله درباره شیر مادر و اهمیت شیردهی از سری مقالات پزشکی با 76 صفحه و فرمت اجرایی PDF

شیر مادر «breast milk» غذایی است که 99% نوزادان تا چند سال اول زندگی خود از آن که بهترین غذا در سنین نوزادی به شمار می رود تغذیه می کنند و شیردهی در این دوران نقش زیادی در زندگی کودکان تازه متولد شده دارد که در ادامه پیرامون آن خواهید خواند. بر همین اساس مقاله ای در مورد شیر مادر آماده کرده ایم که عناوین مهم این تحقیق بر این اساس است :

 • عواملی که شیر مادر را کاهش می دهد موضوعی است که در ابتدای این مقاله دیده می شود.
 • نکات مهمی که در دوران شیر دادن به نوزادان باید مورد توجه داشت نیز در ادامه به آن اشاره شده است.
 • سپس یک مقایسه بین شیر مادر و شیر خشک در انجام شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.
 • روش های شیر دادن به نوزاد و از شیر گرفتن کودک از دیگر موضوعاتی است مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 • فواید شیر مادر را می توانید در ادامه این مقاله مشاهده کنید و از خواندن آن لذت ببرید.
 • و مطالب زیاد دیگر … .

اهمیت شیر مادر برای نوزادان

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر از نوزادانی که با شیر خشک یا غذاهای دیگر تغذیه می شوند دچار بیماری و سوء تغذیه می گردند. اگر تمام نوزادان تا حدود شش ماهگی منحصراً با شیر مادر تغذیه شوند از مرگ و میر بیش از یک میلیون نوزاد در سال پیشگیری خواهد شد.

شیر مادر کاملترین غذا برای نوزاد انسان است، زیرا تمام عوامل مغذی لازم برای رشد کودک را در بر دارد. به طور کلی مناسبترین شیر برای نوزاد هر پستاندار، شیر همان پستاندار است، و به همین دلیل است که نوزاد انسان با غذای آمادۀ خود متولد می شود.

شیر مادر نه تنها مایعی با ترکیب بسیار پیچیده و متناسب با نیاز شیرخوار است، بلکه یک ترشح زنده می باشد؛ چنانکه در قرآن به خون تشبیه شده است.

مقاله درباره ی شیر مادر

مقاله درباره ی شیر مادر

امروزه میزان شیردهی در میان زنان تحصیل کرده بالا رفته است که بیشتر بر اساس طبیعی بودن این روش تغذیه و از طرف دیگر به دلیل ویژگی های بیسار تغذیه ای و بهداشتی آن است. مزایای بی شماری برای شیر مادر ذکر شده است که می توان آنها را در گروه های زیر دسته بندی کرد.

 1. ترکیب شیمیایی شیر مادر
 2. آثار ایمنی بخش شیر مادر
 3. آثار بهداشتی شیر مادر
 4. آثار عاطفی شیر مادر
 5. آثار شیر دادن بر مادر
 6. آثا اجتماعی – اقتصادی شیر مادر

ترکیب شیمیایی شیر مادر

ترکیب شیر مادر نسبت به سن شیرخوار تفاوت می کند و مواد غذایی آن به طریقی افزایش می یابد که متناسب با سن شیرخوار است. شیر خشک مصرفی از 120 میلی لیتر در یک ماهگی به 200 میلی لیتر در 6 ماهگی می رسد، ولی شیر مادر افزایش حجم ندارد، بلکه غلظت شیر تغییر می کند. یعنی مقدار کالری و چربی، مناسب نیاز شیرخوار می گردد. این ویژگی تنها در شیر مادر وجود دارد.

آثار ایمنی بخشی شیر مادر

کلستروم یا آغوز مایعی است که در 4-2 روز اول بعد از زایمان از پستهانها ترشح می شود. این مایع زرد رنگ که از لحاظ ترکیب با شیر کامل روزهای بعد متفاوت است موجب مصونیت و ایمنی شیرخوار می گردد.

پژوهش های بسیار نشان می دهد عوامل متعددی که به مقدار بیشتر در کلستروم و به مقدار کمتر در شیر کامل وجود دارد، موجب مصونیت در شیرخوار می شود.

آثار بهداشتی شیر مادر

تغذیه با شیر مادر، نوزادان و کودکان را علیه بیماریهای خطرناک محافظت می کند. در حالی که تغذیه با شیشۀ شیر ممکن است به بیماریهای خطرناک و حتی مرگ منجر شود.

آثار عاطفی شیر مادر

آغوش مادر، گرمی و ملاطفت و شنیدن صدای قلب مادر موجبات آرامش عصبی و روانی نوزاد را فراهم می سازد و بهره گیری از مواد مغذی شیر برای نوزاد به بیشترین میزان خواهد بود. شیر دادن از پستان موجب آرامش جسمی و روانی در کودک می شود که در آینده در رفتار کودک مؤثر خواهد بود. همان گونه که در دنیا، هیچ کس نمی تواند جای مادر را بگیرد، هیچ چیز نیز نمی تواند جای شیر مادر را بگیرد. لذتی را که کودک در آغوش مادر حس می کند، نمی تواند در هیچ محل دیگری بیابد.

آثار شیر دادن بر مادر

در دوران بارداری در شرایط مطلوب تغذیه، 4 کیلوگرم چربی در بدن مادر ذخیره می شود. این چربی در دوران شیردهی به تدریج مصرف شده، مانع از بروز چاقی در مادر می شود.

آثار اجتماعی – اقتصادی شیر مادر

شیر مادر ارزانترین شیر از نظر قیمت و در دسترس ترین غذا برای نوزاد است. امروزه در بیشتر کشورها هزینۀ تهیه شیرهای جانشنین برای رفع نیازهای غذایی واقعی شیرخوار از عهدۀ اغلب خانواده ها خارج است. در جوامع کم درآمد قیمت شیر گاو یا شیر خشک به علاوۀ هزینۀ شیشه و پستانک و خوب جوشاندن آب اغلب 25 تا 50 درصد درآمد خانواده را به خود اختصاص می دهد. علاوه بر این در کشورهای رو به رشد کاهش تغذیۀ نوزاد با شیر مادر با بروز رشد کاهش تغذیۀ نوزاد با شیر مادر با بروز سوء تغذیه همراه است که بر رشد مغزی و تکامل ذهنی کودک اثر می گذارد و ضرر اقتصادی جبران ناپذیری از نظر نیروی انسانی متوجه کشورها می کند.

بنابراین شیر مادر با خواص بی شمارش رشد سالم کودکان را ارتقا بخشیده، موجب سلامت جسم و روان کودک می شود. امید است با آگاهی دادن به مادران، موجب سلامت بیشتر نسل آینده شویم.

نظر یک متخصص اطفال درباره شیر مادر

بسیاری از مادران هنگام تغذیه فرزندانشان نگران پاسخ به این سؤال هستند که : «آیا مقدار شیر من کافی است؟» من مادران زیادی را سراغ دارم که دلشورۀ عجیبی نسبت به تغذیۀ فرزندانشان دارند و تمایل دارند که بعد از هر وعده شیر دادن یا حداقل هر روز نوزاد خود را وزن کرده تا اطمینان حاصل کنند که آیا فرزندشان شیر کافی مصرف کرده است؟

در پاسخ به این مادران باید گفت که اضطراب و نگرانی از این قبیل، ممکن اسن مقدار شیر کافی و سودمند آنان را کاهش دهد. بنابراین اگر طفلی کج خلق نبوده، زودتر از 2 تا 3 ساعت نیاز به تغذیه نداشته و یا در بین وعده های شیر خوردن از خواب راحت برخوردار باشد، گفته می شود که فرزند از سینه های مادرش مقدار شیر کافی دریافت می کند. همچنین وقتی بچه شیر بمکد و جریان شیر درون سینه های متراکم مادر احساس شود، گویند که شیر مادر به مقدار کافی وجود دارد. علاوه بر اطلاعات فوق شما می توانید در خلال شیردهی به فرزندان، رشد آنان را احساس کرده و مشاهده نمایید و برای اعتماد و اطمینان بیشتر، هر یک تا دو هفته، نوزاد را وزن نمایید.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز