خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله درباره شورا و مشورت

دانلود مقاله درباره شورا و مشورت

دانلود مقاله درباره شورا و مشورت از سری مقالات سیاسی با 67 صفحه و فرمت اجرایی PDF

شورا و مشورت عنوان این مقاله است که می خواهیم در ادامه همین پست در اختیار شما بگذاریم و شما را با آن بیشتر آشنا کنیم. لازم به ذکر است این مقاله به مناسبت روز شوراها تهیه گردیده است که در پایان توضیحات می توانید این تحقیق را از مرکز دانلود مقاله دانلود نمایید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را ما در ادامه به آنها اشاره می کنیم :

  • در ابتدای مقاله جنبه های شورا و مشورت از دیدگاه دین اسلام مورد بررسی قرار گرفته است.
  • در ادامه پیرامون مشاورین مطلبی نوشته شده است.
  • همچنین وظایف و اختیارات شورای اسلامی یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  • سپس شما با تاریخچه شوراها آشنا می شوید.
  • مشورت نزد پیامبر و همینطور جایگاه مشورت کردن در خانواده را می توان در این مقاله مشاهده کرد.
  • و … .

همه چیز در مورد شورا و مشورت کردن

یکی از مسائل مهمی که در دین اسلام به آن سفارش شده است مشورت است. همه ی ما می دانیم که خداوند، انسان را موجودی اجتماعی آفریده است به این دلیل انسان به تنهایی قادر نیست که نیازها و خواسته های خودش را برطرف کند و نیاز به هم فکری و مشورت با دیگران دارد. هر اختراع و نوآوری مهم و بزرگی که به پایان می رسد نتیجه مشورت و انتقال اطلاعات انسان ها با یکدیگر است.

دانلود مقاله در مورد شورا و مشورت

دانلود مقاله در مورد شورا و مشورت

در جامعه کنونی ما و با پیشرفت روز به روز علم و فن آوری نیاز به مشورت و کارهای گروهی بیش از زمان های گذشته احساس می شود. در تمام مسائل مملکتی و اجتماعی به تبادل اطلاعات و هم فکری افراد با صلاحیت نیاز است چرا که زمانی تصمیم گیری های اجتماعی دقیق و درست خواهد بود که این تبادل اطلاعات و مشورت ها به درستی صورت پذیرد.

جایگاه شورا در جامعه و نظام سیاسی اسلام

حکومت اسلامی با این هدف تشکیل شده است که در آن جامعه احکام اسلامی به درستی اجرا شود و به امور مسلمانان با قوانین یکسان و عادلانه رسیدگی شود. در قرآن، کتاب الهی مسلمانان تأکید زیادی بر مشورت شده است زیرا مشورت باعث می شود که همه ی فکرها با هم یکپارچه شوند و اطمینان داشتن از اینکه احتمال خطا و اشتباه با مشورت کردن به صفر می رسد. دولت مردان و بزرگان در هر حکومت اسلامی وظیفه دارند که برای حل و فصل مسائل مهم مملکتی با افرادی مصلح مشورت کنند و سپس تصمیم گیری نمایند.

ویژگی های یک مشاور خوب

در اسلام اجازه مشورت با هر فردی داده نشده است و مشورت باید با افرادی باشد که صلاحیت کامل برای این مهم را داشته باشند. طبق روایات و سخنان الهی یک مشاور مصلح باید با تقوا، با دانش و تجربه کافی و راز دار و امین باشد. برای انتخاب یک فرد برای مشورت با او باید دقت کنیم که ویژگی هایی مانند ترسو بودن، بخیل و حسود بودن، نادان بودن و دروغ گویی درون آن فرد وجود نداشته باشد.

تاریخچه شورا در جهان

یونان به دلیل شرایط و همچنین موقعیت جغرافیایی خاصی که در منطقه داشت می توان گفت یکی از اولین کشورهای دارای حکومت شورایی بوده است. یونان از شهرهای کوچک و گوناگونی تشکیل شده بود که هر کدام از این شهرها برای خود قوانین خاصی داشتند. در این دولت شهرهای کوچک مردم دور هم گرد می آمدند و فرمانروایانشان را انتخاب می کردند و برای تصمیم گیری های مهم با یکدیگر مشورت می کردند.

شور و شورا

اسلام دینی که است بسیار کامل و جامع که به تمام نیازها و خواسته ها و ذات انسان ها از تمام جنبه ها توجه کرده است. در زندگی اجتماعی انسان ها یکی از مسائلی که بسیار مهم است همفکری و مشورت انسان ها با یکدیگر است. علاوه بر اینکه در قرآن به امر مشورت و شورا تأکید شده است، روایات و احادیث نیز نشان دهنده مشاوره بزرگان دین با افراد خردمند است.

در دین اسلام حتی به حضرت محمد (ص) که از همه انسان ها داناتر و با صلاحیت تر بود نیز خداوند توصیه کرده است که در امور مربوط به مسلمانان پیامبر با دیگران مشورت کند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز