خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله درباره شب یلدا (شب چله)

دانلود مقاله درباره شب یلدا (شب چله)

دانلود مقاله درباره شب یلدا (شب چله) از سری مقالات فرهنگی با 37 صفحه و فرمت اجرایی PDF

شب یلدا «Yalda night» که به زبان بومی به شب چله نیز معروف می باشد عنوان این پست از سایت بزرگ دانلود مقاله می باشد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را در زیر می توانید مشاهده کنید :

  • در ابتدای مقاله شما به طور کامل با شب یلدا آشنایی پیدا می کنید.
  • تاریخچه شب چله موضوع بعدی است که در این مقاله مشاهده می شود.
  • به نظر شما فلسفه و راز شب یلدا چیست؟ ما در این باره نیز بحث کرده ایم.
  • شباهت شب یلدا با دیگر جشن های اقوام یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  • همچنین برگزاری شب یلدا در نقاط مختلف مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • و چندین موضوع دیگر که در مورد شب چله نوشته شده است … .

همه چیز در مورد شب یلدا یا شب چله

در زیر شما با مختصری از شب چله آشنا می شوید. با ما همراه باشید و اگر توضیحات این مطلب کافی نبود، می توانید مقاله را به صورت کامل تهیه نمایید.

تاریخچه شب یلدا

تقریبا تمامی مورخان و کسانی که روی آداب و رسوم مردم شرق تحقیق می کنند با یکدیگر موافقند که مردم ایران از چندین هزار سال قبل تا اکنون آخرین شب از ماه پاییز که آخرین شب ماه آذر می شود و یلدا نام دارد را جشن می گیرند. شب یلدا شبی است که در تمام طول سال از همه ی شب ها درازتر و تاریک تر است. مردمان ایران در این شب دور هم جمع می شوند و تا نزدیک سحر خود را سرگرم می کنند. ایرانیان مراسم شب یلدای خود را به رومیان نیز منتقل کردند که مردم روم به آن جشن ساتورن می گویند.

مردمان ایران، روز پس از شب یلدا که همان یکم دی است را معمولا استراحت می کردند و در این روز از کار کردن دست می کشیدند تا در این روز کار بد و گناهی انجام ندهند. اکثر آداب و رسوم شب یلدا از همان زمان های دور باقی مانده و مردم در این شب میوه ها و تنقلاتی را که نگه داشتند را دورهم می خورند و در کنار هم آتش روشن می کنند و یا کنار بخاری می نشینند.

فلسفه شب چله

در مورد فلسفه شب یلدا و این که مردم این شب را جشن می گرفتند سخنان زیادی گفته شده است. یکی از این سخنان این است که مردم ایران زمین خیلی خوب متوجه اختلافات طبیعت می شدند و آن ها تفاوت بین سردی و گرمی، تاریکی و روشنایی و همچنین خوبی و بدی را کامل درک می کردند. ایرانیان باستان برای هر چیزی یک ویژگی و صفت انتخاب می کردند مثلا آن ها سرما را اهریمن و گرما را اورمزد می نامیدند و به همین دلیل در شب یلدا که شب سردی است در کنار هم و در کنار گرما و نور می نشستند تا از پلیدی و سیاهی اهریمن در امان باشند.

عقیده دیگر ایرانیان این بود که اگر خانه خاموش باشد ارواحی به خانه می آیند و به خانه زیان می رسانند به همین دلیل آن ها به وسیله آتش که منبع روشنایی بخش در آن زمان بود از تاریکی و خاموشی خانه جلوگیری می کردند.

برگزاری شب یلدا در مکان های مختلف

همه ی مردمان ایران اخرین شب آذر ماه را جشن می گیرند و این شب را شب تولد خورشید می دانند. این جشن جزو جشن های ملی ما به حساب می آید اما در هر گوشه از ایران با رسوم و آداب خاص آن منطقه برگزار می شود. مردمان بختیاری در شب چله شاهنامه می خوانند برعکس دیگر جاهای ایران که بساط حافظ و فال حافظ برپا است. بختیاری ها موادی مانند ماست، شیر، کنجد و کدو را نماد برکت و نعمت می دانند و و معتقدند که اگر شب یلدا از این خوراکی ها بخورند تا سال دیگر باعث ازدیاد برکت و نعمتشان می شود.

دانلود مقاله درباره شب یلدا (شب چله)

دانلود مقاله درباره شب یلدا (شب چله)

در ایلام نیز مردم از چند ماه قبل هندوانه شب چله را می خرند و آن را درون خانه هایشان نگه داری می کنند تا در شب یلدا آن را میل نمایند. کودکان در ایلام به پشت بام خانه های همسایه خود می روند و شعرهای زیبایی را می خوانند و سبدهایی را به داخل خانه ها می فرستند و اهل آن خانه ها نیز در حد توان خود مقداری از میوه و تنقلات خود را درون آن سبدها می گذارند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز