خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله درباره سلسله صفویان (صفویه)

دانلود مقاله درباره سلسله صفویان (صفویه)

دانلود مقاله درباره سلسله صفویان (صفویه) از سری مقالات تاریخی با 32 صفحه و با فرمت اجرایی PDF

در ادامۀ مقالات تاریخی که در سایت دانلود مقاله برای شما عزیزان ازائه کرده ایم، نوبت به سلسله صفویان می رسد که سعی کرده ایم مقاله ای کامل را در این باره آماده کرده باشیم. مطالبی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در اول این مقاله نحوه برپایی این سلسله بیان شده است.
  • ارزش تاریخ دوره صفوی یکی دیگر از موضوعاتی است که به آن اشاره شده است.
  • در ادامه دین، زبان و … بین مردمان این سلسله گفته شده است.
  • همچنین نام پادشاهان صفویه و فرمان روایی آنان مطلب بعدی است که مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • و در آخر هم به موضوع نحوه فروپاشی سلسلۀ صفوی پرداخته شده است.

تاریخ کامل از سلسله صفویان

یکی از دوران مهم در تاریخ ایران دوره صفویان است و این به دلیل این است که بعد از منحل شدن سلسله ساسانی نهصد سال طول کشید که یک سلسله ای روی کارآید تا از یک نظام و حکومت متمرکز پیروی کند. شاه اسماعیل یکم که از خاندان قرلباشان می باشد بنیانگذار حکومت پادشاهی صفویه بود که او حکومت خود را در تبریز تأسیس کرد. همینطور آخرین پادشاهی که در دوره صفوی حکومت کرد شاه سلطان حسین بود که پس از اینکه به افغان ها مغلوب شد سلسله صفوی نیز نابود شد. در حکومت صفویان اتفاقی افتاد که برای اولین بار در تاریخ بود و آن رسمی کردن مذهب شیعه توسط صفویان بود. آن ها معتقد بودند که مذهب شیعه باعث می شود یک همبستگی ملی در ایران به وجود بیاید.

نقشه ای از زمان صفویان

نقشه ای از زمان صفویان

در دوره ای که صفوی ها بر ایران حکومت می کردند 3 پایتخت عوض شده که اولین پایتخت در حکومت آن ها شهر تبریز بود و بعد از آن شهر قزوین و آخری پایتخت شهر اصفهان بودند. زبانی که بین مردم در این دوره مرسوم بود فارسی و در کنار آن ترکی که از آذربایجانی ها می آید سخن می گفتند. مدت زمانی که سلسلۀ صفویان پادشاهی کردند چیزی نزدیک به 228 سال طول کشید.

دین و مذهب مردم در دوران صفویان

قبل از روی کار آمدن صفویان اکثر مردم ایران اهل تسنن بودند و شیعیان که عده ی آن ها کم تر بود در شهرهایی مانند مشهد، قم، کاشان و … پراکنده بودند. پس از تشکیل حکومت صفوی توسط شاه اسماعیل، مذهب شیعه، مذهب رسمی در ایران شد و مردم اهل تسنن بیشتر در مرزهای ایران ساکن شدند. تا قبل از این دوره مسائلی مانند درک مبانی دینی و مسائل شرعی در دین، در انحصار عربی دانان بود ولی با روی کار آمدن این حکومت کتاب ها و رساله های زیادی نوشته شد که به دلیل زبان ساده ی آن بیشتر مردم می توانستند آن ها را بخوانند و این باعث شد که این انحصار از عربی دانان خارج شود. ساخت مساجد و بناهای مذهبی، عزاداری کردن در ایام محرم، جشن گرفتن در ایام ولادت امامان و رواج فرهنگ زیارت از جمله اقدامات مذهبی صفویان بود.

زبان رسمی مردم دوره صفویه

در دوران صفویه زبان رسمی مردم ایران فارسی بود. زبان فارسی به عنوان زبان رسمی و میانجی در کل ایران توسط شاه عباس یکم تثبیت شد. آن ها عقیده داشتند که زبان فارسی باعث می شود که بهتر بتوان ایران را اداره کرد به همین دلیل آن ها اقدامات و فعالیت هایی انجام دادند که باعث شد زبان فارسی بیشتر از پیش در نواحی شرق اسلامی تثبیت و تقویت شود.

نوع حکومت صفوی

صفویه توانستند از ایران کشوری بسازند که بسیار پرقدرت، مستقل و دولت های دیگر احترام زیادی برای آن قائل بودند. در آن زمان ایران کشوری با استقلال کامل بود که پادشاهان این استقلال را پس از جنگ های زیاد به دست آورده بودند و بیشتر اموال خود را به هزینه های نظامی اختصاص می دادند.

فروپاشی صفویان

صفویان به دلیل اوضاع نامناسب و آشفته ای که مخصوصا در دوران حکومت شاه سلطان حسین به وجود آمده بود سرنگون شدند. در آن زمان اوضاع ایران از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بسیار نابسامان بود. نیروی نظامی بسیار ناتوان شده بود و روز به روز تحلیل می رفت و میان سران دشمنی و حسادت به وجود آمده بود. بین مردم و حکومت فاصله ی زیادی به وجود آمده بود و از هم دور شده بودند. در میان اشرافیان و شاهزادگان فساد به وجود آمده بود و بیشتر به حرم پروردگی مشغول بودند و همین باعث شده بود که از تربیت های سیاسی و اجتماعی دور شوند. همه ی این عوامل دست به هم داد که سلسله صفویان از هم پاشید و نابود شد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز