خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله درباره روزه گرفتن

دانلود مقاله درباره روزه گرفتن

دانلود مقاله درباره روزه گرفتن از سری مقالات دینی و مذهبی با 126 صفحه و فرمت اجرایی PDF

مقاله ای کامل درباره روزه گرفتن که برای اولین بار در سایت دانلود مقاله برای دانلود گذاشته شده است. در زیر می توانید مطالبی که در این مقاله آمده است را مشاهده کنید :

  • در ابتدا اولی مطلبی که دیده می شود، روزه چیست؟ می باشد.
  • بعد از تعریف لغت و زمان روزه داری در قرآن کریم بیان شده است.
  • سپس اهداف از گرفتن این عمل مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • فواید روزه گرفتن یکی دیگر از مباحثی است که به آن اشاره شده است.
  • همچنین اسرار روزه داری یکی دیگر از موضوعاتی است که در مورد آن مطالبی نوشته شده است.
  • احکام روزه را می توان به عنوان یکی از مطالبی است که چندین خط برای آن نوشته شده است.
  • و چندین مطلب دیگر که از وقت و حوصله ما خارج است … .

روزه گرفتن (صومه)

مطالعه در پیشینه تاریخی پیروان ادیان مختلف نشان می دهد، «روزه داری» در میان آنان امری پذیرفته شده بود و همواره می کوشیدند تا به عنوان یک عبادت دینی به آن عمل کنند. در میان همه ادیان، اما اسلام، شکل و شرایط ویژه ای برای آن تعیین کرد و حکمت تشریع روزه را نیز بیان نمود.

برای اهل ایمان به ویژه آنان که تازه قدم در قلمرو تکلیف می گذارند همواره این پرسش مطرح بوده و می باشد که چرا باید روزه گرفت و فلسفه تشریع آن چیست؟ پاسخ این پرسش را هر فرقه ای به گونه ای داده اند؛ اهل ریاضت، متکلمات، مفسران، اهل حدیث و عارفان، هر یک از زاویه نگرش فکری و اعتقادی خود به آن نگریسته و پاسخ داده اند.

مقاله درباره روزه گرفتن

مقاله درباره روزه گرفتن

فلسفه نخستین روزه داری، عبادت و بندگی آفریدگار است.

آدمی اگر برای آفرینش خود و جهان که در آن به سر می برد، آفریدگاری قابل باشد طبیعتاً در این امر نیز اندیشه خواهد کرد که آیا این مبدأ آفرینش که همه مقدرات جهان و انسان به دست اوست، حقی هم بر آفریده های خود دارد یا نه؟ و اگر حقی دارد، این حق چیشت و بنده و آفریده چگونه باید آن را ادا کند؟

فلسفه روزه گرفتن

قرآن کریم درباره روزه، پس از آن که به مؤمنان اعلام می کند روزه بر شما واجب است و یک ماه (رمضان) را باید روزه بگیرید.

فلسفه دیگر روزه داری : درک شرایط انسان های بینوا و بیچاره است؛ انسان هایی که به هر دلیل، گرفتار درد نداری، بیماری و گرسنگی می باشند. هر یک از ما انسان ها اخلاقاً نسبت به همدیگر حقوقی داریم و شاید مهمترین آن حس نوع دوستی و درک شرایط و موقعیت روانی و مالی زندگی همنوعان باشد که این امر خود زمینه ای خواهد بود برای فریادرسی و دستگیری آن عده از انسان هایی که راهی به جایی ندارند و در کوران فشارهای زندگی و حوادث روزگار درمانده اند.

شاید گفته شود آگاهی از احوال همنوعان بینوا به روش ها و شیوه های گوناگون امکان پذیر می باشد؛ چرا باید برای آن گرسنگی و تشنگی کشید؟! پاسخ آن که آنچه در این فرایند دارای اهمیت می باشد، درک شرایط روحی و روانی آنان است و انسان آنگاه که خود را به چنین افراد مشابه می کند خود را همانند آنان در می آورد و رنج و گرسنگی و تشنگی را به جان خود لمس می کند، با همه وجود خود پی می برد که همنوعان بینوای او چه می کشند و چگونه می توان به کمک آن شتافت.

سومین فلسفه روزه، بهداشت تن و پالایش آن از انواع میکروب ها و عوامل بیماری زاست. به تصریح همه کسانی که در زمینه طب و بهداشت تخصص دارند، تحمل گرسنگی در فواصل معین از سال با رعایت شرایطی، در بهینه سازی بخوت و ساز دستگاه های مختلف بدن انسان در طول سال تأثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. به ویژه در روزگار امروزی که تولید مواد غذایی، آمیخته با انواع مواد شیمیایی است و آلودگی هوا و نوع غذاهای مصرفی نیز به خودی خود با ساز و کار بدن آدمی ارتباط مستقیم دارند. در این باره نظریه های فراوانی ارائه شده و کتاب های بسیاری نوشته شده است که خواننده محترم می تواند مراجعه کند.

چهارمین فلسلفه تشریع روزه، استوارسازی بنیادهای اخلاقی در انسان می باشد؛ برای آن که روزه، تنها خودداری از خوردن و آشامیدن نیست، بلکه روزه دست شستن و چشم پوشی از همه عادت هاست. هر چمد ظاهر روزه، نخوردن و نیاشامیدن از صبح تا شب است، ولی جوهر و حقیقت آن پرهیزگاری است، پرهیز از بسیاری رفتارهای حتی مباح، هم از این روست که انجام برخی اعمال که در غیر ماه رمضان مباح است، در ماه رمضان حرام می باشد و حتی کفاره دارد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز