خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله درباره خواستگاری

دانلود مقاله درباره خواستگاری

دانلود مقاله درباره خواستگاری از سری مقالات فرهنگی با 42 صفحه و با فرمت اجرایی PDF

خواستگاری یکی از مراسمی است که قبل از این که یک دختر و پسر با یکدیگر ازدواج کنند و بعد از آن تشکیل خانواده بدهند انجام می شود. فلسفه خواستگاری این است که در این مراسم پسر و دختر بیشتر با هم آشنا شوند و ببینند که به درد همدیگر می خورند یا نه. تقریباً می توان با اطمینان این نکته را گفت که خواستگاری همیشه از طرف مرد و یا دامام صورت می گیرد و برعکس این قضیه خیلی کم اتفاق افتاده است که یک دختر از یک پسر خواستگاری کند.

چندین مطلب آموزنده و بسیار خواندنی در مورد خواستگاری را در کنار هم جمع کرده ایم تا یک مقاله در این باره را تهیه کنیم. همانطور که گفته شد در این تحقیق مطالب خوبی آمده است که در زیر ما فقط به چندین مطلب از آن ها اشاره می کنیم :

 • اولین موضوع ای که به آن در این مقاله اشاره شده است، تعریف خواستگاری است که در این مطلب به خوبی با موضوع مورد بحث آشنا می شوید.
 • هر کاری نیاز به یک سری پیش نیاز دارد تا به خوبی انجام شود، پیش نیازهای خواستگاری موضوع بعدی است که درباره آن توضیحاتی داده شده است.
 • بعد از آن می توانیم به شما بگوییم که بهتر است در مراسم خواستگاری زن و مرد از یکدیگر چه سوالاتی بپرسند؟
 • طبق تحقیقاتی که ما انجام داده ایم، یکی از مطالبی که خیلی خواننده به سمت خود می کشد این است که : خواستگار باید زن باشد یا مرد؟ در این جا این موضوع به صورت کامل بررسی شده است.
 • سپس روش های تحقیق کردن برای خواستگار را در ادامه این مقاله توضیح داده ایم.
 • و …

آشنایی کامل با خواستگاری و آداب آن

خواستگاری مرحله ای قبل از ازدواج است که در آن مردی که تصمیم به ازدواج نموده است ابتدا دختر مورد نظر خود را انتخاب و پس از آن در مورد ویژگی ها و شخصیت او تحقیق و بررسی می کند. اگر جواب تحقیق و بررسی مورد قبول بود یکی از نزدیکان مرد برای صحبت و پرسیدن شرایط خانواده دختر به نزد آن ها می رود و آنها را از خواسته خود مطلع می کنند و آنگاه خانواده دختر آمادگی خود را اعلام یا آن را رد می کنند.

یکی از اهداف خواستگاری این است که ازدواج از قدم اول با شناخت و آگاهی همراه باشد تا در آینده مشکلات و نزاع هایی در زندگی آنان پیش نیاید.

یکی از مسائلی که در جامعه و فرهنگ، همینطور رسم و رسوم ما عرف است این است که مرد باید به خواستگار دختر برود و این ناشی از فطرت زن و مرد است زیرا همیشه این مرد است که خواهان خوانده می شود و زن خوانده. همینطور مرد طالب است و زن مطلوب و این به خاطر فطرت لطیف و ظرافت زن است.

از جمله مهارت ها و پیش نیازهای خواستگاری رسیدن به خودآگاهی است. انسان باید اول خودش را بشناسد و اهداف و چیزهایی را که در زندگی می خواهد به دست بیاورد و در پی آن ها است را مشخص کند و خصوصیات و ویژگی های رفتاری و مهارت های خود را به طور کامل بشناسد.

اگر انسان به خودآگاهی رسید می تواند در برخورد با مشکلات بهتر با مسائل روبرو شود و به قول معروف تکلیفش با خودش مشخص است. از ملزومات خواستگاری شناخت تفاوت هایی است که بین جنس زن و مرد وجود دارد. این شناخت کمک زیادی برای داشتن زندگی بهتری می کند.

خواستگاری ایرانی

خواستگاری ایرانی

یکی از شروط ازدواج موفق این است که قبل از ازدواج همراه زندگی آینده خود را بشناسیم و برای رسیدن به این مهم خواستگاری بهترین موقع است.

برای این که بتوانیم بهتر شریک زندگی مان را بشناسیم بهتر است سوالاتی را لیست کنیم و از او بپرسیم.

بعضی از سوالاتی که مهم و تا حدودی کمک کننده هستند را در زیر عنوان می کنیم :

 1. پرسیدن از زندگی شخصی طرف مقابل مانند میزان تحصیلات عالی، شغلی که با آن خرجی خود را در می آورند، وضعیت خانواده و … .
 2. هدف از ازدواج یعنی این که به خواسته خود طرف بوده است یا خواست خانواده و یا فشارهای نااشی از فرهنگ جامعه.
 3. نوع ارتباط با خانواده همسر بعد از اینکه با هم ازدواج کردند.
 4. اهمیت مسائل اقتصادی در زندگی.
 5. ملاک های لازم برای خوشبخت کردن همسر.

چند مورد در زندگی زناشویی را نمی توان نادیده گرفت زیرا میزان اختلاف آنها در زن و مرد بسیار حائز اهمیت است و این ها را باید در مراسم خواستگار مطرح کرد. یکی از آن ها نقش عوامل اجتماعی است. اگر پسر یا دختر در سطح بالایی از رفاع باشند و دیگری از یک خانواده سطح پایین تر از آن ها باشد ابتدا ممکن است مشکلی ایجاد نشود اما به مرور زمان این اختلاف باعث مشکلات جدی در زندگی می شود.

دختر و پسری که قرار است با یکدیگر ازدواج کنند باید از نظر دین و مذهب، آداب و رسوم، اعتقادات و باورها، زبان و ملیتشان با یکدیگر سنخیت داشته باشند و این ها لازمه زندگی موفق است.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز