خانه » مقالات برق و الکترونیک » دانلود مقاله درباره تاسیسات برقی

دانلود مقاله درباره تاسیسات برقی

دانلود مقاله تاسیسات برقی از سری مقالات برق و الکترونیک با 180 صفحه و فرمت اجرایی Word

تاسیسات برقی عنوان این مقاله از سایت DownloadArticle.ir می باشد که قرار است در این مطلب با تاسیسات برقی بیشتر آشنا شوید. این مقاله از 8 فصل تشکیل شده است که در زیر عنوان این هشت فصل نوشته شده است :

 1. در فصل اول پیرامون لامپ ها بحث شده است.
 2. در دومین فصل از این مقاله، پریز برق، نیرو رسانی و کلید و فیوز ها مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 3. پست برق و ژنراتور اضطراری عنوان سومین فصل از مقاله تاسیسات برقی می باشد.
 4. فصل چهارم این مقاله، تابلو ها و اصلاح ضریب قدرت را مورد بحث قرار داده است.
 5. در پنجمین فصل، شما با ارت، حفاظت و برقگیر آشنا می شوید.
 6. همچنین در فصل ششم، به سیستم صوتی اشاره شده است.
 7. سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق موضوع هفتمین فصل از مقاله تاسیسات برقی می باشد.
 8. و در آخرین فصل به موضوع سیستم تلفن و شبکه کامپیوتری پرداخته شده است.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله کارآموزی تاسیسات الکتریکی نیز می باشد.

دانلود مقاله در مورد تاسیسات برقی

دانلود مقاله در مورد تاسیسات برقی

آشنایی بیشتر با تاسیسات برقی

در زیر فقط قسمتی کوتاه از تاسیسات برقی نام برده شده است و توضیحات کوتاهی پیرامون آن ها داده شده است. اگر به مطالب و موضوعات بیشتری نیاز دارید، می توانید مقاله را به صورت کامل دریافت نمایید و نهایت استفاده را از مطالب و محتوای مقاله تاسیسات برقی را ببرید.

لامپ

در زمانی که یک منبع نوری را با دیگر منبع نوری مقایسه می کنیم، کیفیت رنگ تولید شده لامپ مورد توجه می باشد و همچنین بهره وری لامپ از منبع نوری در تبدیل به پرتو افشانی. این کیفیت ها را با اصطلاحات کیفیت ارائه رنگ و اثر سودمندی آن می خوانیم.

نمایش یک لامپ را با واژه تعداد لومن شار نوری که از انرژی الکتریکی ورودی به مصرف کننده انتشار پیدا می کند تعریف می کنند. از این رو و اثر سودمندی بر حسب لومن در هر وات اندازه گیری می شود. بالا بودن اثر سودمندی بهتر است زیرا لامپ تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی نوری را بهتر انجام داده است.

اجسام مختلف و سطوح دارای رنگ ویژه خود می باشند، زیرا که شار نورانی یک فرکانس مطابق است با آن رنگی که از سطح به چشم ما منعکس گردیده و سپس توسط مغز ما پردازش می گردد. نور سفید تشکیل گردیده است از فرکانس های مرکب رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش. رنگ ها را فقط زمانی می توان مشاهده کرد که تغذیه تابش لامپ نور را در همان فرکانس منتشر کند. برای نشان دادن رنگ های خالص اندازه گیری خاصیت ارائه رنگ یک منبع نوری انجام می گیرد. یعنی دیدن اجسام با رنگ هایشان با نور آن لامپ، و این مورد هیچ تناسبی با نور لامپ ندارد ممکن است یک لامپ نور زیادی داشته باشد اما ارائه رنگ آن ضعیف باشد یا بالعکس.

انواع کلید ها

می دانید که توسط وسایل کنترل، می توان در هر لحظه مدار الکتریکی را قطع و وصل نمود. در ابتدا وسایل کنترل، کلیدهای کاردی ساده بودند که توسط حرکت یک دسته مدار قطع و وصل می نمود. در ابتدا وسایل قطع و وصل با یک جرقه همراه بود که باعث سوختن محل اتصال می شود.

کلیدهای معمولی و کوچک در اماکن مسکونی و تجاری برای کنترل جریانهای کم و کلیدهای صنعتی بزرگ برای کنترل جریانهای زیاد استفاده می شود.

در ضمن کلیدهای برق باید استحکام الکتریکی کافی برای تحمل ولتاژ و جریان مورد نیاز را داشته باشد و به علاوه در صورت اتصال کوتاه، این کلیدها باید جریان زیادی را برای مدت کوتاهی تحمل نماید تا وسایل حفاظتی عمل نموده و مدار را قطع نمایند.

 • کلید تک پل : این کلید تک قطبی بوده و برای جریان های کم (10 v) در کنترل روشنایی اماکن مسکونی کاربرد دارد.
 • کلید دو پل : این کلید دارای سه کنتاکت که یکی مشترک و دو عدد دیگر غیر مشترک است می باشد. سیم فاز ورودی به کنتاکت مشترک وارد شده و از دو کنتاکت غیر مشترک به دو سر هر یک از لامپ ها می رود.
 • کلید تبدیل : این کلید برای کنترل روشنایی یک گروه لامپ از دو نقطه کاربرد دارد که در مکان هایی نظیر راه پله ها و راهرو ها استفاده می شود. هر کلید دارای سه نقطه اتصال می باشد.
 • کلید صلیبی : توسط این کلید می توان یک لامپ را از چند نقطه کنترل نمود که در مدار آن از دو کلید تبدیل در ابتدا و انتهای مدار و به ازای هر چند نقطه اضافی یک کلید صلیبی استفاده می شود.
 • کلید دو قطبی : از این کلید زمانی استفاده می شود که بخواهند فاز و نول را با هم در یک مدار قطع کنند و اغلب برای کنترل موتورهای الکتریکی تکفاز متناوب و مستقیم استفاده می شود.
دانلود تحقیق در مورد تاسیسات برقی

دانلود تحقیق در مورد تاسیسات برقی

ترانسفورمرها

ترانسفورمر یک ماشین الکتریکی است که جهت تغییر مقدار یک ولتاژ متناوب مورد استفاده قرار می گیرد.

از نظر اندازه ترانسفورمرها از واحد های کوچک که در الکترونیک استفاده می شود وجود دارند تا واحدهای غول پیکر که در نیروگاه های برق استفاده می گردند.

یک ترانسفورمر زمانی کار می کند که یک ولتاژ متناوب به آن متصل شده باشد معمولاً ترانسفورمر ها با تغذیه ولتاژ DC مانند باطری کار نمی کنند.

یک ترانسفورمر تشکیل شده است از دو سیم پیچ که به نام سیم پیچ اولیه و سیم پیچ ثانویه معروف هستند که از همدیگر عایق شده اند و بر روی یک هسته آهنی یا فولادی پیچیده شده اند.

یک ولتاژ متناوب به سیم پیچ اولیه می گردد و جریان متناوبی را تولید می کند که حول هسته شار مغناطیسی متناوبی را می سازد و این شار مغناطیسی یک emf را درون سیم پیچ ثانویه بر اساس قانون فا راده القاء می کند این قانون می گوید که زمانی که یک هادی توسط شار مغناطیس قطع گردد یک نیروی emf در آن هادی القا می شود. از آن جایی که هر دو سیم پیچ به یک شار مغناطیسی مربوط هستند emf القاء شده در هر دور در هر دو سیم پیچ یکسان خواهد بود. بنابراین emf هر دو سیم پیچ یکسان خواهد بود، بنابراین emf هر دو سیم پیچ متناسب است با تعداد دورهای سیم پیچ.

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز