خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله درباره استان زنجان

دانلود مقاله درباره استان زنجان

دانلود مقاله درباره استان زنجان از سری مقالات جغرافیا با 57 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان زنجان «zanjan province» نام یکی دیگر از استان هایی است که در شمال غرب کشور واقع گردیده است. در اینجا قصد داریم مقاله ای کامل در مورد این استان برای دانلود در اختیار شما عزیزان محقق قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این استان آشنا شوید. مطالبی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدای این مقاله جغرافیای استان زنجان نوشته شده است.
  • در ادامه شهرستان های این استان نام برده شده و توضیحاتی پیرامون آن ها گفته شده است.
  • پیشینه و تاریخچه موضوع بعدی است که در این مقاله آمده شده است.
  • همچنین جاذبه های تاریخی، فرهنگی و جاذبه های طبیعی استان زنجان در ادامه مشاهده می شود.
  • یکی دیگر از مطالب دیگر، آداب و رسوم مردم استان زنجان، نظیر : پوشاک محلی، غذاهای محلی، بازی های محلی و موسیقی محلی بیان شده است.
  • سپس مشاهیر یا شخصیت های معروف استان زنجان ذکر شده است.
  • و در آخر به موضوع صنایع دستی و سوغات این استان پرداخته شده است.

آشنایی با استان زنجان

جغرافیای طبیعی استان زنجان

موقعیت جغرافیایی این استان در شمال غرب کشور ایران واقع شده است. این استان دارای تنوع آّب و هوایی بسیار متنوع است و همین تنوع باعث شده است که انواع مختلفی از جانواران در این استان زندگی کنند.

دانلود مقاله درباره استان زنجان

دانلود مقاله درباره استان زنجان

زمستان ها در استان زنجان بسیار سرد است و اکثرا برف و باران می بارد و فصل های تابستان و بهار آب و هوای این استان بسیار معتدل و دل انگیز است که بهترین موقع برای سفر به این استان و گذراندن اوقات خوش است. در فصل بهار و زمستان نسبت به فصل های دیگر بیشتر باران می بارد. مناطق مختلف استان پوشش های گیاهی متفاوتی دارند اما اکثر این پوشش های گیاهی جنگل و چراگاه ها است.

پیشینه تاریخی استان زنجان

طبق کتاب ها و اسناد تاریخی و مستنداتی که باستان شناسان به دست آورده اند پیشینه ی شهر زنجان به دوره ساسانیان برمی گردد. به دلیل اینکه موقعیت این استان در مسیر جاده ابریشم بوده است یکی از استان های مهم به شمار می رفته است. نام قدیم این استان زنگان بوده است که به مرور زمان به زنجان تبدیل شده است.

مردم استان زنجان

زبان مردم این استان ترکی آذربایجانی است. بعضی از مردم این استان که در روستاها زندگی می کنند با زبان تاتی سخن می گویند که زبان قدیمی آذربایجانی است. در زمان های قدیمی در کتب و اسناد مردم استان زنجان با مذهب سنی معروف بودند اما با روی کار آمدن صفویان مذهب مردم این استان نیز به شیعه تغییر کرد.

صنایع دستی استان زنجان

سفالگری

در این استان سفال هایی توسط باستان شناسان کشف شده که مربوط به هزاره هفتم است. در زمان سلجوقیان بهترین سفال ها در استان زنجان ساخته می شده است. ظروف سفالی ساخته شده در این استان دارای نقش ها و خط های بسیار زیبا بود که در آن ها از طرح های اسلیمی نیز استفاده می شده است.

چاقو سازی

هنرمندان چاقوساز زیادی در زنجان زندگی می کرده اند. در قرن دهم هجری قمری زنجان دارای کارگاه های بسیاری بود که به ساخت اسلحه مشغول بودند و این استان جزو یکی از مهم ترین و بزرگترین مراکز صنعتی در ایران شناخته می شد. با توجه به روی کارآمدن چاقوهای ماشینی و رکود صنعت چاقو سازی زنجان اما چاقو سازان این استان همچنان به حرفه خود ادامه دادند و سعی کردند این صنعت را توسعه دهند. چاقوهای ساخته در استان زنجان دارای تیغه های فولادی است که آن ها را حرارت و سپس صیقل می دهند.

گیوه دوزی، چاروق دوزی، ملیله کاری از دیگر صنایع دستی این استان هستند.

موسیقی محلی و سنتی استان زنجان

موسیقی محلی استان زنجان نشأت گرفته از موسیقی کلاسیک آذری است. مردم استان زنجان با مردم آذری بسیار در زمینه فرهنگ و زبان بهم پیوسته و نزدیک هستند همچنین مردم این استان با مردم کرد و گیلک نیز ارتباطات نزدیکی دارند که همین امر باعث تشکیل نوعی موسیقی خاص با نام موسیقی زنجانی شده است. میان موسیقی زنجانی و آذری پیوستگی و ارتباط عمیق و تنگاتنگی وجود دارد. میتوان از موسیقی های اصیل و محلی زنجان به آواز افشاری و آواز بیات ترک اشاره کرد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز