خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله درباره استان بوشهر

دانلود مقاله درباره استان بوشهر

دانلود مقاله درباره استان بوشهر از سری مقالات جغرافیا با 40 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان بوشهر «Bushehr Province» یکی از استان هایی است که در جنوب کشور ایران واقع شده و مکان دقیق آن جنوب غربی کشورمان است. بیشتر شهرهایی که در این استان وجود دارند، بنادر هستند و بندر بوشهر مرکز این استان نام دارد.

همسایگان استان بوشهر از طرف شمال با استان خوزستان، از طرف شمال شرق با استان کهگیلویه و بویراحمد، از طرف شرق با استان فارس، همینطور از طرف جنوب غربی با استان هرمزگان و از طرف جنوب، جنوب غربی، غرب و شمال غربی با خلیج فارس همسایه می باشد.

در این مقاله می خواهیم به معرفی استان بوشهر بپردازیم. در این مقاله مطالبی بسیار مفید آمده است که مهم ترین آن ها به این صورت است :

  • در ابتدا جغرافیای استان بوشهر مورد بحث قرار گرفته است.
  • در ادامه شهرستان های استان بوشهر نام برده شده است و توضیحات درباره آن ها داده شده.
  • بعد از این مطلب، جاذبه های گردشگری استان بوشهر چه از نظر تاریخی و فرهنگی و چه از نظر طبیعی نام برده شده است.
  • موضوع بعدی که به آن پرداخته شده است، آداب و رسوم مربوط به مردم استان بوشهر می باشد.
  • همچنین شخصیت های معرفی این استان را مورد بررسی قرار داده ایم.
  • و در آخر موضوع هایی نظیر صنایع دستی و سوغات استان بوشهر است.

معرفی استان بوشهر

یکی از دلایلی که استان بوشهر تجارت بازرگانی قوی دارد و با کشورهای همسایه خلیج فارس به تجارت می پردازد، نزدیک بودن این استان به خلیج فارس است، چون این خلیج به آب های آزاد دسترسی دارد، به اضافه اینکه چاه های فراوان و عظیمی از نفت و گاز قرار دارد. این نکته را هم باید خاطر نشان کرد که اولین نیروگاه اتمی ایران در این استان راه اندازی شده است.

جغرافیای استان بوشهر

استان بوشهر که در جنوب غربی کشور ایران و در کنار سواحل خلیج فارس قرار گرفته با مساحتی نزدیک به 23167 هزار کیلومتر مربع چیزی نزدیک به 5/1 درصد از مساحت کشورمان را در بر گرفته است.

همسایگان استان بوشهر به این ترتیب می باشند :

از سمت شمال با استان های کهگیلویه و بویر احمد به اضافه استان خوزستان، از سمت شرق با استان فارس و در سمت غرب و همینطور جنوب این استان خلیج همیشه فارس وجود دارند.

نقشه استان بوشهر

نقشه استان بوشهر

ما می توانیم ناهمواری های این استان را به دو بخش تقسیم کنیم : 1- بخش کوهستانی 2- بخش جلگه و دشت.

بخش کوهستانی این استان که بخشی از رشته کوه های زاگرس در شمال غربی این استان مشاهده می شود. کوه بیرمی با ارتفاع 1950 متر بلندترین قلۀ استان بوشهر از آن یاد می شود.

همچنین در این استان می توان گنبدهای نمکی را به چشم دید، که اگر بخواهیم معروف ترین این گنبدها را نام ببریم، گنبد نمکی جاشک را می توان نام برد.

جلگه هایی که در استان بوشهر وجود دارند در سرتاسر این استان و در مکان هایی که رود ها به دریا متصل می شوند، دیده می شود که در حاشیۀ رودهای دالکی و همینطور شاپور به ترتیب هفتاد کیلومتر و در حاشیه رود مند صد و بیست کیلومتر را می توان دید.

آب و هوای استان بوشهر

آب و هوای این استان، آب و هوای خشک می باشد که البته در نواحی ساحلی این استان گرما و رطوبت بیشتری را دارد و در نواحی داخلی استان گرمای زیاد و رطوبت کمی حس می شود.

متأسفانه بارش باران در فصل زمستان در این استان کم بوده و برعکس آن گرمای شدید و خشک بودن هوا در این استان از ویژگی های آب و هوایی آن است. البته این نکته را باید بگوییم که قسمت شمالی و همین طور شرق این استان بیشترین بارش در آن باریده می شود. میانگین بارش در این استان سالانه 240 میلی متر است که در ماه دی بیشترین بارش را در این استان از آن خود کرده است.

اگر بخواهیم مبحث آب را بیشتر باز کنیم باید بگوییم که کل آب حاصل از بارندگی 5/6 میلیارد متر مکعب است و آبی که از سایر استان ها به استان بوشهر وارد می شود 5/2 میلیارد متر مکعب بوده. همچنین میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی 700 – 650 میلیون متر مکعب می باشد و میزان بهره برداری از منابع آب سطحی 150 میلیون متر مکعب است.

رودخانه ها

ما در اینجا فقط چهار رودخانه اصلی استان بوشهر را مورد بررسی قرار می دهیم :

1-رود مند که مهم ترین رود در این استان است با مساحت حوضه  40250 کیلومتر مربع که طول این رود به 735 کیلومتر می رسد. دومین رود، دالکی است که مساحت آن به 5700 کیلومتر مربع و طولی که این رود در آن جریان دارد 245 کیلومتر می باشد. رود بعدی، رود حله است که مساحت آن 21100 کیلومتر مربع و طول آن 80 کیلومتر است. و چهارمین رود مهم این استان رود شاپور با مساحتی نزدیک به 71150 کیلومتر و با طولی بش از 1260 کیلومتر می باشد.

آب های زیرزمینی

در استان بوشهر 13257 چاه وجود دارد که سالانه 456 میلیون متر مکعب از آن ها استفاده می شود. همینطور این استان دارای 180 چشمه آب است که سالانه 40 میلیون متر مکعب از این چشمه ها تخلیه می شود و تعداد 49 قنات که سالیانه 11 میلیون متر مکعب از آن مورد استفاده قرار می گیرد.

شهرهای استان بوشهر

استان بوشهر در مجموع دارای نه شهرستان، بیست و سه بخش، چهل و دو دهستان، سی و دو شهر و هشتصد و یک آبادی می باشد. شهر بوشهر مرکز این استان نام دارد و به عنوان بزرگترین شهر در استان نامیده می شود.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز