خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله درباره داروهای گیاهی

دانلود مقاله درباره داروهای گیاهی

دانلود مقاله داروهای گیاهی از سری مقالات پزشکی با 58 صفحه و فرمت اجرایی word

مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کشورهای مختلف روز به روز در حال افزایش است و این به دلیل به اثبات رسیدن اثر بخشی بسیاری از این مواد در مجامع علمی و مقبولیت آن در اکثر جوامع است. در عصر حاضر نیز علی رغم پیشرفت های وسیع و فراگیر علمی و صنعتی، تمایل انسان برای استفاده بیشتر از امکانات طبیعی به شکل اصلی آن ها نه تنها کاهش نیافته بلکه در مواردی افزایش نیز نشان می دهد.

مصرف گیاهان دارویی از دیرباز در کشور متداول بوده و چه بسا بیماری های لاعلاج که با استفاده از داروهای گیاهی معالجه شده است. به همین دلیل لازم است اطلاعات علمی، اقتصادی و اجتماعی موجود در میان مردم جمع آوری و گیاهان مورد استفاده از لحاظ علمی شناسایی شوند.

دانلود مقاله در مورد داروهای گیاهی

دانلود مقاله در مورد داروهای گیاهی

داروهای گیاهی در قاره آسیا

آسیا بیشترین تراکم جمعیت را در میان قاره های جهان دارد و به علاوه 60 درصد جمعیت جهان در این قاره زندگی می کنند. این قاره یکی از بزرگترین مناطق دارای تنوع زیستی در جهان است و برخی از غنی ترین کشورها در منابع داروهای گیاهی و معطر در این قاره واقع شده است.

گرچه آسیا دارای گونه های گیاهی متنوعی می باشد، با این حال وجود غنای گونه ها عمدتا در مناطق استوایی و نمیه استوایی متمرکز گردیده است. شش مورد از 18 مرکز مهم تنوع زیستی جهان شامل شرق هیمالیا، رشته کوه های جنوب هندوستان، شمال بورنئو، شبه جزیره مالزی، سریلانکا و فیلیپین در قاره آسیا قرار دارند.

قاره آسیا دانش سنتی، تجریه طولانی مدت در طب سنتی و استعداد بالقوه برای توسعه اجتماعی – اقتصادی از داروهای گیاهی و معطر را در مراقبت های بهداشتی اولیه و همچنین تولید این نوع گیاهان در مقیاس صنعتی برخوردار می باشد. گیاهان دارویی و معطر اساس مراقبت های بهداشتی اولیه برای اکثریت جمعیت جوامع را تشکیل می دهند.

همچنین داروهای گیاهی منابع ارزشمند درآمدی برای جمعیت روستایی به شمار می آیند. تقریبا 90 درصد از گیاهانی که از جنگل ها جمع آوری می شوند تنها در کشورهای معدودی مانند چین، هند، اندونزی، نپال، تایلند، و ویتنام به صورت قیاس تجاری تولید و فراوری می شوند.

علیرغم پیشرفت در طب پزشکی از سوی کشورهای غربی، طب سنتی که منشاء گیاهی دارد به دلیل شرایط تاریخی و فرهنگی هنوز در کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد. مدارکی مستندی از دانش سنتی به منظور توسعه اجتماعی و اقتصادی دارو های گیاهی در زمینه بهداشت و درمان این قاره در مقیاس صنعتی وجود دارد.

داروهای گیاهی، در دسترس و مقرون به صرفه بودن و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی منبع درمانی و مراقبت های بهداشتی بیش از هشتاد درصد از جوامع آسیایی را فراهم می کند. طب های آیورودای هند، جامو، سیدها، کامپو، تبت و سیستم های یونانی از جمله طب های مهم برای میلیون ها نفر در قاره آسیا هستند.

تجارت جهانی و ملی کشورها در جایگزین کردن محصولات دارویی شیمیایی با ترکیبات گیاهی، به سرعت در حال افزایش است. به دلیل اثرات سوء مواد شیمیایی در محصولات دارویی و آرایشی – بهداشتی، جایگزین کردن این مواد با ترکیبات گیاهی به سرعت در حال افزایش است.

دانلود تحقیق در مورد داروهای گیاهی

دانلود تحقیق در مورد داروهای گیاهی

رشد صنعت دارو های گیاهی در جهان

صنعت امروزی داروهای گیاهی که در جهان کاملا شناخته شده است، از دو جریان مختلف زیر نشات می گیرد :

  • الف. از دهه 1960 به بعد، در گروهی از مردم اروپا و آمریکا که تمایل به استفاده از روش های درمانی طبیعی نشان می دادند، مصرف گیاهان دارویی افزایش یافت.
  • ب. گروهی دیگر از مردمان بومی کشورهای آمریکای شمالی که از قدیم الایام مصرف کنندگان داروهای گیاهی بوده اند، به دلیل افزایش امکانات و دسترسی مناسب تر، این تمایل خود را بسط و گسترش دادند.

از جمله سیاست های اجتماعی آمریکا جهت افزایش مصرف دارو های گیاهی، افزایش محل فروش و در دسترس قرار دادن فرمولاسیون های جدید است. چنان که علاوه بر داروخانه، سوپر مارکت ها، فروشگاه های زنجیره ای، فروشگاه های لوازم کودک و حتی فروشگاه های فراورده های کشور ها (چینی، یونانی، مکزیکی) به محل های فروش و ارائه داروهای گیاهی اضافه شده است.

داروهای گیاهی عنوان این مقاله از سایت DownloadArticle.ir می باشد. این مقاله گیاهانی که از آن داروی گیاهی ساخته می شود را نام برده و توضیحاتی پیرامون آن ها داده شده است. چون تعداد این موارد زیاد است، ما فقط به تعداد از آن ها اشاره می کنیم :

در این مقاله در مورد گیاهانی از جمله : آویشن، اسفرزه، اسطوخودوس، اوکالیپتوس، بارهنگ، بابونه، بیدمشک، بومادران، بادرنجبویه، باباآدم، پونه، چهل گیاه، خارخاسک، خاکشیر، خرفه، رازیانه، رُزماری، زیره، سنبل الطیب، سیاه دانه، شیرین بیان، شوید، کاسنی، گل محمدی، گل گاوزبان، گل ختمی، مریم گلی، میخک، همیشه بهار و … گیاهانی که از حوصله و وقت ما خارج است.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز