خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله خدا و خداشناسی

دانلود مقاله خدا و خداشناسی

دانلود مقاله خدا و خداشناسی با 75 صفحه و فرمت اجرایی PDF

مقاله خدا و خداشناسی از سری مقالات دینی و مذهبی است که محتوای این مقاله کلاً موضاعاتی پیرامون خدا و همینطور شناخت او نوشته شده است که در ادامه عناوین مهم آن را برای شما عزیزان ذکر می کنیم. خیلی وقت ها وقتی تنها می شوم (البته خیلی از افراد دیگر هم مثل بنده هستند) به این فکر می کنند که چه کسی آفریننده انسان ها است؟ و یا به عبارتی دیگر خالق حضرت آدم و حوا کیست؟ با دیدن بعضی تصاویر از جهان هستی این سئوال پیش می آید چه کسی با چنین ظرافتی این کوه ها، دریاها، جنگل ها، آسمان ها، ستاره ها و سیارات را آفریده است؟ و وقتی این سئوال را از کسی می پرسیدم جواب کاملی را دریافت نمی کردم و تنها جواب آن ها کلمه خداوند بود. لازم است که با خدای خود بیشتر آشنا شوید و وقتی این کار را انجام دادید به دنبال دلیل برای اثبات وجود او خواهید بود. همین طور دوست دارید بفهمید خدا در کلیه دین ها به یک شکل است؟ نشانه های او چیست؟ او را با چه نام هایی می شناسند و خطاب می کنند؟ و خیلی مباحث دیگر که ما به شما کمک می کنیم که شما جواب کلیه سئوالات خود را با دریافت این مقاله بگیرید.

خدای ما خیلی بزرگتر از آن است که ما تصور می کنیم و عظیم ترین تفکرات بشر نمی تواند وجود او را درک نماید.

ما چون خدای خود را مطابق نیروی اندیشه خود تصور می نمائیم گمان داریم که او یک حسابداری دقیقی است که در یکی از آسمان ها نشسته و دفتر عظیمی مقابل خود گذارده و با یک خامه بزرگ که در اقیانوس مرکب فرو می گیرد گناهان ما را در یک صفحه از دفتر و اعمال نیک ما را در یک صفحه دیگر نوشته و در پایان، صفحات گناه را در یک کفه ترازو و صفحات ثواب را در کفه دیگر نهاده و هر یک از کفه ها که بر دیگری چربید به نسبت کمی و زیادی قواب و گناه به ما کیفر خواهد داد.

به عبارت ساده چون چگونگی زندگی بسیاری از ما در کره زمین با حساب و دفتر و ترازو و سود و زیان و پاداش دوستی و جبران دشمنی و کارنامه داد و ستد و حساب نفع و ضرر و امید تحصیل سود اندک و غیره ارتباط دارد خیال می کنیم او هم غیر از این ها اشتغالاتی ندارد.

اثبات کردن وجود خدا

قبول وجود خدا و ایمان راسخ به آن با دلایل علمی ممکن نیست بلکه هر شخص عقیده و ایمان خود را از دلایل مادی و همچنین از معنویات خود به وجود می آورد و مابین خود و خالقش رابطه برقرار می کند، این ایمان در نتیجه تلفیق اطلاعات شخص از عالم وسیع ماده با احساسات درونی، وجدان، حس مسئولیت و سایر تجارت نفسانی وی به وجود می آید.

اگر از طرز تفکر و استدلال افراد برای اثبات وجود صانع آماری بگیریم هزاران میلیون خواهد شد که همه با وجود اختلافاتی که دارند مقنع و استوارند.

علم می تواند با موفقیت جزئیات اتم را شرح دهد و یا خواص موجودات طبیعی را بیان کند ولی به تعریف روح و عقل بشر قادر نخواهد بود. دانشمندان متوجه هستند که می توانند کیفیت و کمیت اشیاء را مطالعه و بیان کنند ولی بیان علت وجود اشیاء و علت خواص آن ها با علوم مقدور نیست. علوم و یا عقول بشری نمی توانند بگویند که اتم ها، کهکشان ها، روح و انسان با استعداد شگفت انگیزش از کجا آمده اند.

آن چه مسلم است این است که بشر و سایر کائنات خود بخود به وجود نیامده اند بلکه خلقت بدایتی داشته و هر بدایت از وجود مبدئی ناگریز است. همچنین معلوم است که بدون دخالت کار و اندیشه بشر نظم و تربیت خاصی در عالم حکمت ماست و خود معجزه حیات مبدأ و هدایتی خارج از نیروی بشری دارد. پس خداوند مُبدء خلقت انسان و سایر کائنات می باشد و نظم و ترتیب جهان را رهبری می کند.

خدا موجود طبیعی و مادی نیست که بتوان آن را تحت مطالعه آزمایشگاهی قرار داد بلکه او یک وجود روحی و معنوی است که قادر متعال و خالق کائنات است.

والپیپر خدا

عکس گرافیکی با نام خدا

خدا از نظر علمی

در عصر ما، در نتیجه ترقی علوم هر مسئاله ای که به طور روشن مطرح می شود فوراً حل می گردد. به ما آموخته اند که معانی کلمات تابع حواس پنج گانه یعنی ذائقه، لامسه، شامه، سامعه و باصره هستند و چون بشر در محیط های مختلف زندگی می کند بدین جهت غالب کلمات معانی متعدد و وسیعی دارند. مثلاً لفظ خانه هم به غاری که وحشیان حومه شهر چی هو آهو آ آفریقا در آن زندگی می کنند اطلاق می شود و هم به کاخ مجلل یک ثروتمند آمریکائی.

در جواب سئوال آیا خدا وجود دارد؟ باید پرسید : مقصود از خدا چیست؟ مثلاً اگر بگوییم مقصود از خدا نظم و ترتیب و قوانینی است که در طبیعت وجود دارد آن وقت ما به همان چیز قائل می شویم که مادیون نیز قائلند، چون آن ها نیز وجود نظم و ترتیبی را در جهان قبول دارند. در این صورت اگر کسی بخواهد متوجه خدا شده نیایشی بکند، یا نماز بگذارد، باید مورد توجه و نیایش او جدول تناوب عناصر باشد، البته عناصری که هیچ یک به تنهائی یا دسته جمعی قادر به پاسخ دادن به چنین نیایشگر و نمازگزار نیستند هر چند نیر نمازگزار خود را از لحاظ روانشناسی ملهم بداند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. سلام میشه منبع مقاله خداوخداشناسی روهم بگید.باتشکر

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز