خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله در مورد جنگ روانی

دانلود مقاله در مورد جنگ روانی

دانلود مقاله جنگ روانی از سری مقالات سیاسی با 51 صفحه و فرمت اجرایی PDF

جنگ روانی از دیرباز وجود داشته و با تعابیر مختلفی از آن نام برده شده است. جنگ سرد، جنگ دیپلماسی، جنگ روانی و اخیراً هم عملیات روانی خوانده می شود.

اولین نشریاتی که به صورت علمی به جنگ روانی پرداخته اند، نشریاتی با عنوان «فصلنامه افکار عمومی» در نخستین سال های پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا توسط سرویس های نظامی و امنیتی بود که در نشریاتی مانند «نشریه جامعه شناسی آمریکا» و «مطالعات جامعه شناختی آمریکا» به سرعت فراگیر شد.

مهم ترین روش های جنگ روانی با استفاده از صوت و تصویر انجام می شود که از طریق چهره به چهره، دیداری شنیداری، صوتی و مکتوب اهداف جنگ روانی دنبال می شود. در حال حاضر رسانه ها با تهیج، تغییر و هدایت افکار عمومی نسبت به موضوعات خاص، نقش مهمی را در جنگ روانی ایفا می نمایند.

بسیاری از صاحب نظران و استراتژیست های جنگ، جنگ روانی را خطرناک ترین نوع جنگ تلقی نموده اند؛ زیرا دشمن برای تضعیف روحیه مردم و تسلیم و شکست نیروهای رزمنده، عقاید و احساسات

تعریف جنگ روانی

ماهیت جنگ روانی استفاده از تبلیغات طرح ریزی شده است که بر حسب مورد همراه با سایر ابزارهای لازم برای نفوذ و تأثیر در عقاید، احساسات، برخوردها و رفتار دوستان، دشمنان و یا شنوندگان بی طرف در جه حمایت از مقاصد پذیرفته شده به کار می رود.

با این همه، این تعریف ساده برای اشخاص مختلف معانی متفاوتی دارد. همانطور که پال لایل برگ در فلسفه گرایی خود درباره جنگ جهانی دوم اشاره کرده است در نظر آمریکایی ها، جنگ روانی مکملی برای عملیات نظامی معمولی با استفاده از رسانه های گروهی بود.

تلقی نازی ها از این نام محاسبه و اجرای هر دو استراتژی نظامی و سیاسی، بر مبنای مطالعات روانی بود. مفهوم آن برای آمریکایی ها تعدیل جنگ های سنتی با استفادۀ مؤثر و همه جانبه از این سلاح جدید بود. در حالی که برای آلمانی ها دگرگونی فرآیند جنگ مطرح بود.

دانلود مقاله در مورد جنگ روانی

دانلود مقاله در مورد جنگ روانی

تاکتیک های جنگ روانی

تاکتیک های جنگهای روانی را به دو بخش تقسیم شده است. تعریف زیر به بخش اول آن یعنی فریب روشنگری اختصاص یافته است.

فریب – روشنگری بهترین تعریفی است که برای تشخیص جهان واقعی از دنیای ظاهری بیان شده است. تاکتیک فریب سعی دارد که شنونده را به محیطی عاری از واقعیت سوق دهد. در زمینۀ روانشناسی ادراکی، تاکتیک فریب سعی در برانگیختن درک نادرست دارد.

تاکتیک روشنگری تلاش می کند تا درکی منحرف و نامتوازن را با حقیقت منطبق سازد. فریب را معمولاً با سه معیار می سنجند :

  1. تبلیغات دروغین و فریب کارانه باید مدلل و قانع کننده باشد.
  2. باید به صورتی تحت پوشش و در اختفا انجام شود که فریب خورنده به سختی تواند حقایق را باز شناسد.
  3. نباید منابعی را که بالقوه در آینده با ارزش اند، بی اعتبار کند.

ارتش وسیله ای می باشد که آخرین تیر خلاص را به مغز دشمنی که در اثر تمهیدات قبلی از پیش ناتوان شده است خالی می کند. قبل از آغاز مخاصمات، جاسوسان و عوامل اطلاعاتی مخفی باید اطراف دشمن را از دوستان اجتماعی او خالی نمایند و بین او و متفقینش جدایی بیفکنند و از دست زدن به هر نوع فعالیت پنهانی و عملیات براندازی دریغ نکنند.

در ضمن، به آنها توصیه کنند که از انتشار و اشاعۀ شایعات دروغ و اخبار و اطلاعات فریبنده و اغفال گرانه غافل نشوند و با گسترش دامنۀ فساد در میان کارمندان دولت و ایجاد تنش و نفاق در جامعه و دامن زدن به اختلافات داخلی و تشدید آنها نوعی ستون پنجم که می تواند حریف را از درون منهدم سازد، به وجود آورند.

در طی همین مدت، جاسوسانی که در کلیه رده ها مشغول فعالیت هستند، برآورد دقیقی از وضع و امکانات دشمن به عمل خواهند آورد. گزارش های آنان مبنای تهیه طرح هایی خواهد شد که پیاده کردن آنها به پیروزی خواهد انجامید.

دانلود تحقیق درباره جنگ روانی

دانلود تحقیق درباره جنگ روانی

ابعاد جنگ روانی

آنچه که بیش از همه در جنگ روانی مورد توجه قرار می گیرد، تضعیف روحیه و ایجاد خلل در قدرت مقاومت و خرد کردن اراده نیروهای طرف مقابل و جامعه ای است که با آن مبارزه می شود؛ چرا که اراده اساس حرکت و مقاومت و رفتار و اعمال بشر در همه روند ها است. اراده خود انواع و اقسام اعمال و اقدامات روانی را شکل می دهد که مهم ترین آنها عبارت اند از :

شایعه، بلوف، فریب، دروغ پردازی، تهدید از طریق فیزیکی و روانی، ترور، خراب کاری تهمت و افترا، ایجاد رعب و وحشت، تحریف اندیشه های علمی و روانی و اشاعۀ آن در جامعه، بزرگ نمایی و شکست ناپذیری تمدن غالب، سست کردن مبانی عقیدتی و ایدئولوژیک طرف مقاوم، ایجاد رفتار قوم مداری و شکستن وحدت ملی، تخریب هویت فرهنگی و مبانی آن، تحریف وقایع اجتماعی و سیاسی، بت سازی های کاذب، هجوم فرهنگ مادی، خودستیزی، ترویج روحیات عاطفه ورزی و خود انگیختگی نوروتیک در جامعه، ایجاد هیجانات کاذب در جامعه، به انحراف کشیدن منش و خلق و خوی جامعه از طریق اشاعه فرهنگ فساد در آن، نادیده گرفتن ارزش های اجتماعی جامعه، ایجاد بدبینی در ارکان جامعه، تفرقه های اجتماعی، ایجاد نوعی پلورالیسم کاذب، بی هویت سازی فردی، تعمیق عقدۀ حقارت و رواج خودمحوری های شخصی، اشاعه از خود بیگانگی به وسیله تبلیغات، فراهم سازی اشتغالات انحرافی فکری از طریق سرگرمی ها، به ابتذال کشاندن ارزشهای فرد و روان او، اقدامات فیزیکی و جنگی از قبیل غافلگیری و آغاز جنگ و نبردهای برق آسا و دیگر تاکتیک های جنگی.

مقاله جنگ روانی موضوعی است که در این مطالب از سایت DownloadArticle.ir قرار است به آن پرداخته شود. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدای مقاله بعد از تعریف جنگ روانی شما با انواع آن آشنا می شوید.
  • در ادامه پایه های جنگ روانی مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • سپس تکنیک های جنگ روانی توضیح داده شده است.
  • یکی دیگر از موضوعاتی که در این مقاله دیده می شود اهداف جنگ روانی می باشد.
  • و چندین مطلب دیگر که فقط با دانلود این مقاله می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز