خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله در مورد جنگ ایران و عراق

دانلود مقاله در مورد جنگ ایران و عراق

دانلود مقاله جنگ ایران و عراق از سری مقالات تاریخی با 42 صفحه و فرمت اجرایی PDF

جنگ هشت ساله ایران و عراق که در هنگام وقوع و جریان، غالباً «جنگ تحمیلی» و در پایان و پس از آن «دفاع مقدس» خوانده شد، با نظر داشت وجوه مترتب بر آن نه فقط در مقیاس ملی و درون مرزی، بلکه در عرصه جغرافیای منطقه ای و حتی جهانی یک دخداد تاریخی به شمار می آید و بدین سبب از منظر مطالعات تاریخی موضوعیت تام دارد و بایسته است از این حیث محل توجه و مداقه قرار گیرد.

البته تحقق این مهم مستلزم فهم مسئله، فراهم شدن زمینه ها و انگیزه های لازم، تمهید مقدمات از سوی نهادهای مربوط و موظف، اهتمام اهل نظر و توأمانی و تقریب دارندگان اسناد و اطلاعات به دانندگان تاریخ است. مع الوصف جنگ هشت ساله ایران و عراق گرچه اتمام پذیرفته و چند دهه از پایان آن سپری شده، مسائل و تبعات مربوط به آن همچنان ادامه دارد و نمی توان کلیت این رویداد را به مثابه حادثه ای خاتمه یافته تلقی کرد و فارغ از ملاحظات و محظورات درباره آن سخت گفت.

با این وجود در خور تأمل و جای خشنودی است که توجه به تاریخ گرایانه به این واقعه مشمول غفلت و سستی نشد و تلاش برای ثبت و فراهم سازی اسناد و مدارک و نقل و نوشت آن بر مبنای درک و دریافت های اولیه تقریباً از آغاز جنگ، تاریخ پایه ای از برای تاریخ نگاری به وجود آورد که در مرور ایام و تجربه اندوزی پای کاران این تکاپو، به تولید گونه هایی از گزاره های تاریخی انجامید و تدریجاً تاریخ نگاری جنگ / نظامی را در رده انواع موضوعی و محتوایی تایخ نگاشته های ایرانی پارسی به وضوح شناسا کرد و جای داد.

دانلود مقاله جنگ ایران و عراق

دانلود مقاله جنگ ایران و عراق

علل جنگ ایران و عراق

در 23 سپتامبر 1980 نیروهای عراق با قدرت از مرز ایران گذشتند. آنها به سرعت پیشروی کردند و پس از تصرف نواری نسبتاً باریک از خاک ایران سنگر گیری کردند. تا اوایل دسامبر، عراق علناً موضعی دفاعی اتخاذ کرده بود. بیش از یک سال امکان هیچ تحرکی وجود نداشت، اما در بهار سال 1982، نیروهای دفاعی ایران در بخش جنوبی جبهه به تدریج پیشروی کردند، و در جولای همان سال، عراق مورد حمله قرار گرفت.

این موفقیت نظامی محدود و هزینه انسانی و مادی بالایی که تقریباً طی هفت سال جنگ بر عراق تحمیل شد دو سوال بدیهی را به ذهن متبادر می کند :

انگیزه های اصلی حمله عراق چه بودند؟ توسل به جنگ اگر دستاوردی داشته است، آن دستاورد چه بوده است؟

جنگ ایران – عراق مثل تمام جنگ ها هم علل غیر مستقیم دارد و هم علل مستقیم؛ در اینجا تأکید بر علل مستقیم است زیرا همین علل مستقیم هستند که به جنگ ایران – عراق ماهیتی خاص بخشیده اند و در تعیین الگوی حمایت (یا عدم حمایت) بین المللی از طرفین متخاصم مؤثر بوده اند.

به نظر می رسد اولین شرایط آتش بس که رسماً توسط عراق اعلام شد، به خوبی بیانگر نگرانی های رهبر عراق است. در 28 سپتامبر، فقط شش روز پس از آغاز اولین حملات هوایی سنگین رژیم عراق، صدام حسین شرایط خود را برای صلح اعلام کرد. این شرایط عبارت بودند از شناسایی حقوق سرزمینی عراق توسط ایران؛ توقف مداخله ایران در امور داخلی عراق؛ تعهد متقابل در قبال برقراری روابط حسنه بین دو همسایه؛ و استرداد جزایر سه گانه خلیج فارس (تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی) که در سال 1971 به تصرف ایران درآمده بود، به کشورهای عربی که مالک واقعی آنها هستند.

از بین این شروط، شاید شرط آخر کمترین اهمیت را داشته باشد. این ادعا که به ترتیب از طرف رأس الخیمه و شارجه مطرح شد به هیچ وجه ریاکارنه نبود، بلکه عمدتاً بخشی از یک تبلیغات عمومی بود که هدف آن نشان دادن عراق به عنوان نماینده کل ملت های عرب بود. دلایل قانع کننده تر جنگ را می توان در مداخله ایران در سیاست های داخلی عراق (که نشانه خصومت دولت انقلابی جدید ایران با رژیم بعثی عراق است) و اختلافات سرزمینی در خصوص مرز بین المللی مشاهده کرد.

تأثیر جنگ ایران و عراق بر امنیت خلیج فارس

یکی از راه های ارزیابی تأثیر جنگ ایران و عراق بر دولت های خلیج فارس، عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین و امارات متحده عربی که روی هم رفته شورای همکاری خلیج فارس را تشکیل می دهند – این است که پیامدهای جنگ برای هر یک از این اعضا به طور مجزا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

روش دیگر عبارت است از بررسی تأثیر جنگ از نظر انگیزه ای که این کشورها برای هماهنگ کردن سیاست های امنیتی ملی خود دارند؛ کشورهایی که ادامه جنگ تهدیدی علیه آنهاست و در عین حال نمی توانند سریعاً به آن پایان دهند. معمولاً رویکرد دوم انتخاب می شود، هم به این دلیل که شورای همکاری خلیج فارس یکی از مهم ترین دستاوردهایی است و هم این که این شورا قادر است مفاهیم سنتی امنیت منطقه ای را تغییر دهد.

دانلود تحقیق درباره جنگ ایران و عراق

دانلود تحقیق درباره جنگ ایران و عراق

پایان جنگ بین ایران و عراق

هنگامی که ایران به دلیل سرنگونی هواپیمای مسافربری، شکوائیه ای را در 5 جولای در شورای امنیت سازمان ملل علیه آمریکار مطرح کرد، تا 20 جولای که شورا از وقوع این حادثه ابراز تأسف نمود و از تصمیم سازمان هواپیمایی غیر نظامی بین المللی برای تحقیق درباره این واقعه استقبال کرد، حوادث بسیاری در عرصه های دیپلماتیک و نظامی به وقوع پیوست.

عراق همچنان به تلاش برای بازپس گیری بخش های تحت اشغال خاک خود ادامه می داد. بغداد پس از آن که شهر کردنشین ماووت را در 30 ژوئن بازپس گرفت، در 9 جولای مدعی تصرف مجدد ارتفاعاتی در 23 نقطه در همان منطقه شد. هم چنین یک روز بعد نیز از بازپس گیری 14 نقطه از ارتفاعات در منطقه پنجوین خبر داد. سپاه چهارم ارتش عراق و گارد ریاست جمهوری آن نیز در 12 جولای موفق به عقب زدن نیروهای ایران از مناطق “تحت اشغال” خاک خود در منطقه مرزی موسیان در بخش جنوبی – مرکزی شدند.

نیروهای عراق در این عملیات تا 48 کیلومتر داخل خاک ایران پیش رفتند و دهلران را تصرف کردند، اما پس از خالی شدن منطقه از نیروهای ایران، در 16 جولای به پشت مرزهای بین المللی عقب نشینی نمودند. همان طور که رفتار ایران در صحنه دیپلماتیک تغییر یافت، در صحنه نظامی نیز به گونه دیگری اقدام نمود. مقام های تهران ضمن بیان این که عقب نشینی نیروهای ایران در منطقه موسیان، عقب نشینی تاکتیکی بوده است، جنگ را برای تصرف خاک ندانستند و بلکه آن را تقابلی میان پرهیزکاران و شیاطین اعلام کردند.

صدام برای سخنرانی مهم خود در 17 جولای 1988 (26 تیر 1367) به مناسبت جشن بیستمین سالگرد به قدرت رسیدن حزب بعث، با اعتماد به نفس ظاهر شد. وی با بیان این که پیروزی های اخیر عراق می تواند راه را برای برقراری صلح هموار سازد، از رهبران ایران خواست تا از شکست ها و ماجراجویی های بی ثمر خود علیه عراق و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس درس های واقعی بگیرند.

جلسه محرمانه ای با حضور مقام های ارشد سیاسی، نظامی و روحانیون برجسته ایران به منظور تبادل نظر درباره جنگ در 14 جولای (23 تیر) در محل دفتر رئیس جمهور در تهران تشکیل شد. حاضران در جلسه پس از تبادل نظر به پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت رأی دادند. یک روز پس از این تصمیم در روز جمعه، کمیته فوق العاده ای متشکل از اعضای کابینه رئیس جمهور، آقای هاشمی رفسنجانی و روسای کمیته های مهم مجلس، پذیرش قطعنامه را مورد تأیید قرار دادند.

در بعد از ظهر همان روز هیئتی از روحانیون برجسته برای انتقال نظرهای کلی مطروحه در این کمیته با امام خمینی ملاقات کردند. مجلس خبرگان یک روز بعد، در 16 جولای در نشست سالانه خود در تهران با تصویب تصمیماتی، پذیرش قطعنامه آتش بس را به امام خمینی پیشنهاد نمود. آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور و آقای هاشمی رفسنجانی پس از کسب موافقت امام خمینی، در جهت اجرای دستورات محوله اقدام کردند.

مقاله جنگ ایران و عراق را در این ساعت از سایت www.downloadarticle.ir آماده کرده ایم که مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدای مقاله گذری بر جنگ عراق با ایران بیان شده است.
  2. در ادامه آغاز جنگ تا آزادسازی خرمشهر مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  3. سپس چگونگی شکل گیری، تصویب و پذیرش قطعنامه 598 نوشته شده است.
  4. علل وقوع جنگ ایران و عراق موضوع بعدی است که در این مقاله دیده می شود.
  5. و در آخر هم به یک سری آمار و ارقام از جنگ بین ایران و عراق اشاره شده است.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز