خانه » مقالات رایگان » دانلود رایگان مقاله تورم رکودی در اقتصاد ایران

دانلود رایگان مقاله تورم رکودی در اقتصاد ایران

دانلود مقاله تورم رکودی در اقتصاد ایران از سری مقالات رایگان با 51 صفحه و فرمت اجرایی Word

در‌ ایران‌، تورم و رکود، همواره دو پدیده متضاد نبوده‌ اند، بلکه در برخی از سال ها به طور هم زمان پدیدار گشته‌ اند‌ و ‌‌به‌ عبارت دیگر، اقتصاد ایران درگیر تورم رکودی بوده است. بدیهی است که دلیل عمده بروز تورم رکودی در اقتصاد ایران را باید‌ با‌ موشکافی تقاضا و عرضه شناسایی کرد. برای این منظور، اجزای عرضه و تقاضای کل در اقتصاد ایران با هدف ریشه‌ یابی دلایل بروز تورم رکودی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با سیاست‌ محدود‌ ساختن تقاضا، مثلا سیاست پولی انقباضی می‌ توان تورم را برای همیشه کنترل کرد و از این طریق به طور خودکار باعث افزایش تولید و اشتغال شد، سیاست هایی از این دست رکود‌ را‌ تشدید‌ خواهد کرد و پایه صنعتی اقتصاد‌ را‌ نابود‌ خواهد ساخت. سیاست های جایگزین دیگری برای مهار تورم وجود دارد. اکنون زمان آن رسیده است که نظریات پول‌ گرایان را کنار نهیم‌.

تغییر در مصرف خانوار

خانوارها از مصرف بسیاری‌ از‌ کالا های صنعتی و حتی کشاورزی خود می‌ کاهند تا هزینه کالاهای ضروری خود را تأمین‌ کنند‌ و همین‌ پدیده، رکود ساختاری در بازار ایجاد می‌ کند و در عوض، بـازار کالاهای عمومی که به سمت‌ خصوصی‌ شدن رفته، رونق می‌ یابد.

دانلود مقاله رایگان تورم رکودی در اقتصاد ایران

دانلود مقاله رایگان تورم رکودی در اقتصاد ایران

درست به همین دلیل است که در سال های‌ اخیر‌، تعداد‌ کلاس های کنکور، درمانگاه های خصوصی، داروخانه‌ ها و … به نحو چشمگیری افزایش یافته است. بنابراین، مشکل اصلی ناشی‌ از‌ تغییر‌ الگوهای مصرف خانوارها که از فقر و مدیریت ناکارآمد اقتصادی کشور ناشی می‌ شود‌، این‌ است که فعالیت های خدمات و برخی فعالیت های غیر مولد و کاذب بـه شدت رونق می‌ گیرد و سرمایه‌ های کشور از بخش های‌ همچون‌ کشاورزی و صنعت فاصله می‌ گیرد.

سرمایه‌ گذاری و اقتصاد ایران

سرمایه‌ گذاری را می‌ توان یکی‌ از‌ ارکان اساسی اقتصاد کشور دانشت. شکی وجود‌ ندارد‌ که‌ افزایش تولید که یکی از نخستین گام های‌ فرایند‌ توسعه است، مستلزم افزایش سرمایه‌ گذاری خواهد بود.

افزون بر این‌، تجربه‌ کشورهای ظفر یافته در فرایند توسعه‌، نشان می‌ دهد که سرمایه‌ گذاری‌ در‌ این کشورها طی دهه‌ های مختلف‌ به‌ شدت افزایش یافته است. با این همه، بررسی اقتصاد ایران نشان می‌ دهد که‌ بر‌ خلاف بسیاری از کشورهای در‌ حال‌ توسعه‌، سرمایه‌ گذاری واقعی در‌ کشور‌ به ازای هر ایرانی‌ نه‌ تنها طی چند دهه اخیر افزایش نیافته، که کاهش شدید نیز داشته است. شکی‌ نیست‌ که این پدیده سرآغاز بسیاری از‌ گرفتاری های‌ اقتصادی‌ است‌ و می‌ توان‌ آثار آن را‌ در‌ بروز تورم و رکود، بیکاری و معضلات اساسی اقتصاد ملی جستجو کرد.

نقش واردات در اقتصاد ایران

تجارت خارجی و به طور مشخص‌ صادرات‌ و واردات یکی از ارکان اصلی اقتصاد هر کشور به شمار می‌ آید. بعضی‌ از‌ رهنمودهای‌ توسعه‌ ای اساس نظریات خود را بر نحوه مدیریت صادرات و واردات بنا نهاده‌ اند، به گونه‌ ای که‌ گروهی‌ توسعه‌ صادرات و گروهی جایگزینی تولید داخلی به جای واردات و رسیدن به خودکفایی را‌ راهبرد‌ اصلی توصعه اقتصادی تلقی می‌ کنند.

گاهی واردات در ایران‌، علاوه‌ بر تأثیر‌ بر بخش ها، نقش بسزایی را در تلطیف تورم داخلی داشته است. حتی گروهی از اقتصاددانان بر‌ این باورند که یکی از دلایل افزایش قیمت های داخلی همزمان با‌ کاهش‌ ارزش‌ پول ملی، گران شدن کالاهای وارداتی است. اینان حتی مسائل ذهنی و روانی که موجب افزایش قیمت کالاهای ‌‌وارداتی‌ در یک چنین مواقعی می‌ شود را نشأت گرفته از این واقعیت می‌ پندارند که‌ چون‌ مصرف‌ کنندگان‌ و عرضه‌ کنندگان می‌ دانند با افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش‌ پول ملی، قیمت کالاهای وارداتی بالا خواهد‌ رفت، بی‌ درنگ واکنش نشان داده و تقاضای خود را پیش از افزایش قمیت ها بالا‌ برده و عرضه خود را‌ کاهش‌ می‌ دهند.

در هر حال، بالا رفتن قیمت ارز در داخل کشور که با کاهش درآمدهای نفتی تشدید می‌ شود، واردات را در آن گرانتر می‌ کند و تأثیر منفی بر فرایند تولید صنایعی می‌ گذارد‌ که مواد اولیه آنها وارداتی است. بنابراین، قیمت تمام شده و به دنبال آن قیمت نهایی کالاهای این صنایع افزایش می‌ یابد و این صنایع با شرایط پیش آمده، کالای کمتری را نسبت به‌ گذشته‌ (در یک سطح مشخص از قیمت) عرضه می‌ کنند و در حقیقت، زمینه‌ های بروز تورم رکودی در سطح خرد و کلان فراهم می‌ شود.

دانلود تحقیق رایگان تورم رکودی در اقتصاد ایران

دانلود تحقیق رایگان تورم رکودی در اقتصاد ایران

ساز و کار تشدید تورم رکودی در اقتصاد ایران

به طور کلی چنین اعتقادی وجود‌ دارد که کاهش درآمدهای نفتی یکی از دلایل اصلی تشدید پدیده تورم رکودی‌ در اقتصاد ایران است‌. بررسی های‌ تجربی نیز نشان می‌ دهد که سال های بارز رکود تورمی در اقتصاد ایران سال هایی است که همچون سال 1365 – 1364 درآمدهای نفتی به یکباره کاهش یافته است. در این میان نمی‌ توان تأثیر‌ سیاست های اقتصادی دولت را نادیده گرفت. به عنوان مثال، می‌ توان به سیاست های اقتصادی دولت برای مهار نقدینگی در جامعه و ترجیح رکود به تورم در نیمه‌ های دهه شصت و دهه هفتاد اشاره کرد‌.

به‌ طور کلی، عواملی که در اقتصاد ایران موجب تورم فشار هزینه می‌ شود، از دلایل بروز تورم رکودی به حساب می‌ آیند. بدین ترتیب، مجموعه تحمیل های هزینه‌ ای ناشی از مسائل اقتصادی و سیاسی‌ کشور‌، قوانین و مقررات دست و پاگیر، هزینه‌ های مختلف پیش روی تولیدکنندگان، کاهش نقدینگی در دست بخش خصوصی و آنچه به هر ترتیب، هزینه‌ های عرضه محصولات را افزایش می‌ دهد، از دلایل بروز یا‌ تشدید‌ تورم رکودی در کشور به حساب می‌ آید.

در چنین شرایطی، سیاست های مهار تورم و یا رکود به تنهایی مؤثر نیست، بلکه سیاست های مورد نیاز است که بیش از هر چیز‌ تولید‌ را‌ افزایش دهد و از تأثیرپذیری آن‌ از‌ عوامل‌ مختلف بکاهد.

سیاست های مالی و تورم رکودی

می‌ توان ادعا کرد که اساس تشدید و در برخی موارد، بروز پدیده تورم رکودی در اقتصاد‌ ایران‌، از‌ وجود درآمدهای نفتی ناشی می‌ شود. در حقیقت، ناکارایی‌ سیاست های‌ مالی دولت و انتقال آثار نامطلوب، نوسانات درآمدهای نفتی بـه درون اقتصاد ملیت که به این معضل دامن می‌ زند. بر‌ این‌ اساس‌، باید برای این مشکل ملی چاره‌ اندیشی شود.

به احتمال زیاد تا اینجای کار با موضوع اصلی که در مورد آن می خواهیم بحث کنیم آشنا شده اید. بررسی تورم رکودی در اقتصاد کشور ایران عنوان این مقاله از سایت دانلود مقاله می باشد که این مقاله را جناب آقای مهدی تقوی گردآوری کرده اند و قرار است کل این مقاله به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار گیرد.

تنها خواهش ما از شما این است که برای حمایت از نویسنده و سایت، حتماً این مطلب را شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا بقیه نیز بتوانند اطلاعات کافی از این مطلب را بدست آورند و ما نیز تشویق به ادامه گذاشتن مقالات رایگان در سایت بشویم. شما عزیزان برای دانلود این مقاله به صورت رایگان می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

رایگان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز