خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله تهاجم فرهنگی

دانلود مقاله تهاجم فرهنگی

دانلود مقاله تهاجم فرهنگی با 61 صفحه به صورت جامع و کامل همراه با فرمت اجرایی PDF

تا به حال برایتان پیش آمده که به تغییراتی که چندین سال است به سرعت در بین مردم کشور ایران انجام می شود که فکر کنید مثلاً شیوه گویش، لهجه و سخن گفتچرا این گونه است؟و یا این چه طرز لباس پوشیدنی است؟ و چرا شخص مورد نظر طرز فکر و اخلاق او تغییر کرده؟ البته نمی توان تاریخ دقیقی گفت، مثلاً بگوییم کشور ما از 20 سال پیش این گونه شده، خیر. این عقیده 100% اشتباه است ولی تازگی ها و طی سال های اخیر با سرعت زیاد و سالانه ما تغییرات زیادی را در بین بعضی از افراد جامعه مشاهده می کنیم. اگر بخواهیم بحث را بیشتر باز کنیم با مثال های معروف شروع می کنیم، طی چند سال اخیر ما می بینیم که تعدادی از افرادی که در شهر و یا کشورمان مشهاده می کنیم، همراه خود یک سگ راه می برند! خب به نظر شما دلیل این کار چیست؟ برای محافظت از شخص است؟ خب اگر برای این کار است پس چرا سگ های زینتی یا به اصطلاح سگ پاکوتاه و پشمالو همراه خود دارند؟ مثالی دیگر این که وقتی به وضع لباس دیگران نگاه می کنیم و دقت می کنیم بین آن ها کسانی هستند که قسمتی از پوشاک آن ها سوراخ و یا پاره شده! اول فکر می کنیم که شاید بنده خدا پول ندارد تا لباس و یا شلواری جدید خریداری کند ولی وقتی نگاه قیافه، و وسایلی که از آن ها استفاده می کند (خودرو، موبایل و …) متوجه می شوید که اشتباه فکر کرده اید. خب به نظر شما چرا باید آن شخص این طور لباس هایی را بر تن کند؟ بگذارید یک مثال دیگر هم بزنیم، دیدید که در بعضی از صحبت ها که با بقیه می کنیم اسم غذاهایی را می برند که حتی تلفظ کردن نام آن ها سخت است، چه برسد به خوردن و هضم کردن آن ها! به نظر شما در کنار غذاهای ایرانی که تنوع بسیار زیادی برای هر سیلقه دارد باید از آن غذا ها استفاده کرد؟ البته منظور بنده این نیست که آن غذا ها را تجربه نکنیم، منظور جایگزین شدن آن ها به جای غذاهای ایرانی است ! در کنار این ها حتماً کلماتی مثل تهاجم فرهنگی و یا جنگ نرم و یا غرب زدگی را شنیده اید. خب بحث هایی که شد علل زیادی دارد مانند عوامل فرهنگی و یا روانشناسی و اجتماعی و … ولی یکی از آن عوامل که بیشتر نقش دارد بحث فرهنگ است. به نظر شما چرا باید کشوری مثل ایران که خود مهد تمدن و فرهنگ بوده و زبانزد خاص و عام بوده از بحث فرهنگ خود دور شده و از کشورهای دیگه که حتی تاریخچه ای ندارند روی ببرند؟

می خواهیم شما را بیشتر با تهاجم فرهنگی آشنا کنیم، برای همین مقاله ای کامل در همین باره آماده کرده ایم. مقدمه را که گفتیم فقط کافی است که مطالب و عناوین مهمی که در این مقاله آمده است را بیان کنیم. تعریف تهاجم فرهنگی، تاریخچه این پدیده، ویژگی های آن، عوامل تهاجم فرهنگی، شیوه ها و مراحل آن، ابزار هایی که از آن استفاده می شود، راه های مقابله با تهاجم فرهنگی و چندین موضوع دیگر.

ابتدا لازم است که شما قبل از مطالعه بقیه مطلب، با تعریف و مفهوم فرهنگ آشنا شوید، پس اگر وقتش را دارید حتماً این کار را انجام دهید.

تهاجم فرهنگی چیست؟ چگونه ظاهر می شود و چگونه باید با آن روبرو شد؟

تهاجم فرهنگی از تهاجم دشمن در هر کشور با ابزار و روش های مختلف به منظور از بین بردن قدرت داخلی و عفت قدرت آن کشور است. تفاوت بین تهاجم فرهنگی و تهاجم نظامی در این است که حمله نظامی به منظور تسخیر و شکست مردم و کشور و دستیابی به اهداف نظامی در برابر اراده مردم صورت می گیرد ، در حالی که هدف از تهاجم فرهنگی افراد را شستشوی مغزی داده طوری که آنها به پیروان مهاجم تبدیل شوند.

تهاجم فرهنگی در پوشاک

تهاجم فرهنگی در پوشاک

اصطلاح تهاجم فرهنگی از آغاز قرن بیستم به نظر می رسد، ولی با این حال، از مدت ها پیش وجود داشته است. با این حال، در این قرن، دشمنان دین اسلام که با حمله نظامی خشم، نفرت، و انقلاب مردم را تحریک می کنند به طوری که آنها در مورد حمله به مغز مردم، توسط القا فرهنگ که برآورده از اهداف دشمن است و فکر مردم را از شر و آسیب آن به بعد چیزی که خود افکارشان نشان می دهد ترغیب می کنند.

بسیاری از اهداف تهاجم فرهنگی که در میان است :

 • ایجاد شک بین مردم از صحت منابع اسلامی، مانند قرآن و سنت حضرت محمد و تاریخ اسلام.
 • تحریف آیین و قوانین اسلام ، از طرف چهره های بزرگ.
 • تعصب ناسیونالیستی و فرقه های خشمگین.
 • گسترش تفرقه به روش های ویرانگرانه.
 • غوطه وری در کشور مورد خواسته.
 • گسترش تصورات غلط در مورد هر چیزی که در ارتباط با اسلام است.
 • تمرکز بر روی زنان.

ابزار مورد استفاده در تهاجم فرهنگی :

 1. مدارس و برنامه های درسی آموزشی.
 2. ابزار های صوتی و تصویری رسانه ای.
 3. روزنامه و مجلات.
 4. اینترنت.

روش های زیر به منظور برخورد با تهاجم فرهنگی است :

 1. روشن و آشکار کردن خطر این تهاجم به ملت.
 2. به منظور آموزش و بالا بردن آگاهی مردم با استفاده از ابزار مشابه که توسط دشمن اداره می شود در کشور از آن ها استفاده شود، به شرطی که این روش الزامات دینی را رعایت کنند.
 3. با آموزش های خوب و اختصاصی مردم کشور را به دین و فرهنگ مورد نظر خود برگردانیم (با استفاده از همه راه های ممکن برای رسیدن به این هدف)
 4. رد تصورات غلط که دشمن آن ها گسترش داده است.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز