خانه » مقالات روانشناسی » دانلود مقاله در مورد تغییر جنسیت (ترانس سکشوال)

دانلود مقاله در مورد تغییر جنسیت (ترانس سکشوال)

دانلود مقاله در مورد تغییر جنسیت (ترانس سکشوال) از سری مقالات روانشناسی با 74 صفحه و فرمت اجرایی PDF

تغییر جنسیت «Transgender» یا دو جنسیتی که البته با آن را نام ترانس سکشوال «Transsexual» نیز شناخته می شود یکی از مبحث ها و موضوع های داغ در حیطه روانشناسی می باشد که قرار است در این مطلب از سایت دانلود مقاله پیرامون آن بحث کنیم.

مطالب زیادی در این مقاله آمده است که مهم ترین آن ها به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدای مقاله شما با موضوع تغییر جنسیت و ترانس سکشوال آشنا می شوید.
  • در ادامه اختلال هویت جنسی از نظر صاحب نظران مورد بررسی قرار گرفته است.
  • و در آخر به موضوع تغییر جنسیست از دیدگاه قانونی و فقهی پرداخته شده است.

معنی و مفهوم تغییر جنسیت

واژه تغییر جنسیت از دو کلمه تغییر و جنسیت تشکیل شده است. در مورد معنای واژه «تغییر» گفته شده است :

الف. تغییر شی، یعنی تحویل و تبدیل آن به شی دیگر، یا آنکه آن شی را به غیر آنچه هست تبدیل نماید.

ب. تغییر عبارت است از ایجاد یک شی به گونه ای که قبل از آن چنین نبود.

ج. مراد از تغییر هرگونه تبدیل و دگرگونی است که ممکن است وضعیت یا حالات یک شی را عوض کند به گونه ای که وضعیت جدید با وضعیت سابق از یک جهت یا جهات متعدد دارای تفاوت و دگرگونی باشد.

آسیب های اجتماعی هدف در تغییر جنسیت

به نظر می رسد از چند جهت، مسائل خانوادگی، شغلی، اجتماعی، فرهنگی و … با تغییر جنسیت (چه قانونی و مشروع و چه نامشروع) مورد آسیب قرار می گیرند که باید برای آن ها چاره ای اندیشید.

  • مسائل خانوادگی
  • مسائل عاطفی
  • مسائل شغلی
  • مسائل اجتماعی
  • مسائل فرهنگی

مسائل خانوادگی

شخص با تغییر جنسیت ممکن است نتواند، (خواهر جدید) یا (برادر جدید) یا (…) شود زیرا بر نقش قدیم عادت کرده و اکنون نمی تواند حالات و روحیات جنسیت کنونی را به خود بگیرد. اینجاست که ممکن است سر خورده و منزوی شود و نتواند به ایفای نقش خود بپردازد. دچار شکست عاطفی، تحصیلی، شغلی و … می گردد.

همچنین ممکن است دیگر اعضای خانواده نتوانند جنسیت جدید او را هضم کنند و برای آنها غیر قابل درک باشد که برادر آن ها اکنون (خواهرشان) می شود یا … .

دانلود مقاله تغییر جنسیت (ترانس سکشوال)

دانلود مقاله تغییر جنسیت (ترانس سکشوال)

این مسأله برای کسانی که در وضعیت خاصی به سر می برند، بیشتر حائز اهمیت است. من جمله درک و هضم مسأله برای اطفال خردسال، فوق العاده پیچیده است.

هر چند که به اعتقاد برخی پدر با تغییر جنسیت به (مادر) تبدیل نمی شود و مادر هم با تغییر جنسیت به (پدر) تبدیل نمی گردد. لیکن با ادمۀ وضع بدین منوال وقتی اطفال می بینند که رفتارها، پوشاک و طرز برخورد پدر و مادر آنها کاملاً مشابه است، دچار دوگانگی می شوند.

مسائل عاطفی

گاه شخص قبل از تغییر جنسیت، نسبت به مادر، پدر، برادر، خواهر، عمه، عمو، خاله، دایی، پدر بزرگ، مادر بزرگ و افرادی مانند یک دوست علاقه خاصی نشان می داده، اکنون که تغییر جنسیت داده، حس می کند دیگر آن احساس و علاقه قبلی اولیه را به مادر، پدر، برادر، خواهر را ندارد و هر کاری می کند نمی تواند در دلش نسبت به آن ها محبت ایجاد کند.

این قضیه ممکن است او را از حیث روانی مورد آزار قرار دهد و باعث شود ناکامی های ایجاد شده از این طریق روابط او را با اعضای خانواده به شدت کم رنگ و ممکن است تبعات این قضیه او را به سوی جرم سوق دهد.

مسائل اجتماعی

اگر شخص فرضاً یک نویسنده یا صاحب نظر سیاسی باشد قطعاً با تغییر جنسیت، وضعیت ویژه پیدا خواهد کرد و در اجتماع ایفای نقش او دچار تغییر یا اشکالات عمده خواهد شد.

چگونه می توان انتظار داشت زنی که قبل از تغییر جنسیت در حمایت از حقوق زنان و شرکت دادن آنها در فعالیت های سیاسی، اجتماعی صاحب نظر بوده، اکنون که به مرد تغییر جنسیت داده بتواند خلاف آن نظرات را بگوید؟

یا چگونه می توان انتظار داشت نظراتش را بیان نماید که پخته تر علمی تر و کاربردی ترند؟ به هر حال امکان آن کم است.

مسائل فرهنگی

از جهت فرهنگی باید پذیرفت نمی توان تصور کرد. اشخاصی که تغییر جنسیت داده اند همانند اشخاص دیگر بتوانند در جامعه نقش فرهنگی خود را در مناسبات ایفا کنند.

شخص تغییر جنسیت داده به ویژه آن هایی که بعد از ازدواج تغییر جنسیت می دهند و آنهایی که به دلایل واهی اقدام به تغییر جنسیت می نمایند نمی توانند از جهت فرهنگی، آن طور که شاید و باید الگو باشند.

در هر جامعه و حتی خانواده نقش الگو ها برای پیش برد اهداف جامعه و حرکت آن در راستای تعالی بسیار حائز اهمیت است. اشخاص تغییر جنسیت داده نوعاً برای جوانان فاسد، بدکار، علاقه مند به تنوع بی اندازه، ولگرد، منحرف اخلاقی، بیماران جنسی الگو هستند.

الگو کسی است که از جهت معنوی، ظاهری، (سابقه علمی، اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی) ارتباطی در سطح بالایی از کمال قرار داشته و دیگران او را به عنوان اسوه ای برای کارهای خود در نظر می گیرند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز