خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله درباره تعریف و تشکیل شرکت سهامی

دانلود مقاله درباره تعریف و تشکیل شرکت سهامی

دانلود مقاله درباره تعریف و تشکیل شرکت سهامی از سری مقالات اقتصادی با 47 صفحه و فرمت اجرایی Word

شرکت سهامی به نظر شما چگونه تعریف شده و به چه شکلی تشکیل شده است؟ برای پاسخ این سوال باید مقاله ای را که در این ساعت از سایت دانلود مقاله آماده کرده ایم را مطالعه کنید. خیلی زود به سراغ بحث خود یعنی شرکت های سهامی می رویم؛ در این مقاله مطالب متعددی دیده می شود که ما فقط چند عنوان از آن را در زیر لیست می کنیم :

  • در ابتدا در مورد وجود شرکت سهامی بحث شده است.
  • در ادامه چگونگی ثبت شرکت سهامی توضیح داده شده است.
  • همچنین نحوه تبدیل شرکت سهامی خاص به عام را می توانید مشاهده کنید.
  • سپس انواع شرکت های سهامی نام برده شده و پیرامون هر کدام توضیحاتی نوشته شده است.
  • و … .

طریقه ی تشکیل و تعریف شرکت سهامی

سرمایه در شرکت های سهامی به سهام تقسیم می شود و هر کسی که سهام دارد به اندازه مبلغ سهام خود مسئول است. یکی از شرایط تشکیل شرکت سهامی این است که شرکاء آن باید حتما بیشتر از سه نفر باشد.

به طورکلی دو نوع شرکت سهامی وجود دارد. در نوع اول که شرکت سهامی عام نام دارد مؤسسین آن سهام شرکت را به فروش می گذارند و از فروش این سهام به مردم سرمایه شرکت را تأمین می کنند. نوع دوم شرکت های سهامی، شرکت سهامی خاص نام دارد که سرمایه آن را مؤسسین آن تأمین می کنند.

مشخصات شرکت سهامی عام

در شرکت های سهامی عام مشخصاتی وجود دارد که این مشخصات در شرکت های سهامی خاص وجود ندارد. یکی از این مشخصات این است که در شرکت های سهامی عام حتما باید کلمه عام در نام آن شرکت ذکر شود.

دانلود مقاله درباره تعریف و تشکیل شرکت سهامی

دانلود مقاله درباره تعریف و تشکیل شرکت سهامی

قبل از اینکه شرکت به ثبت برسد و تشکیل شود باید سهام آن از طریق پذیره نویسی در اختیار مردم گذاشته شود و مردم توسط بانک ها این سهام را خریداری می کنند تا سرمایه شرکت تأمین شود.

مشخصات شرکت سهامی خاص

یکی از مشخصات این نوع از شرکت ها این است که ذکر کلمه ی خاص در نام شرکت ضروری است و علاوه بر آن در نوشته هایی و آگهی هایی که از طرف شرکت منتشر می شود نیز باید حتما کلمه خاص ذکر شود. در شرکت های سهامی خاص حق اینکه سرمایه از فروش سهام تأمین شود وجود ندارد و این سرمایه فقط باید توسط کسانی که شرکت را تأسیس کردند تأمین گردد.

تبدیل شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام

بعضی از شرکت های سهامی خاص تصمیم می گیرند که شرکت خود را تبدیل به شرکت سهامی عام کنند. برای این کار لازم است اصولی را رعایت کنند. یکی از این اصول این است که مجمع عمومی فوق العاده باید حتما تصویب کند که این شرکت به شرکت عام تبدیل شود. برای تبدیل شرکت حتما باید سرمایه آن معادل یا بیشتر از پنج میلیون ریال برسد. از تأسیس شرکت نیز باید حتما دو سال گذشته باشد.

چگونگی تقسیم سرمایه به سهام

شرکت های سهامی مانند تمام شرکت های دیگر نیاز به سرمایه دارد اما تفاوت شرکت سهامی با دیگر شرکت ها در این است که سرمایه در این شرکت ها باید حتما به قسمت های کاملا مساوی تقسیم بندی شود. هر شریکی می تواند به هر اندازه که بخواهد سهم داشته باشد و برای آن محدودیتی وجود ندارد.

مسئولیت دارندگان سهام

در شرکت های سهامی، کسانی که شریک در این شرکت ها هستند فقط مسئولیتشان در حد میزان سهم آن ها است و در صورت ضرر کردن شرکت هر شریک به اندازه سهم خود ملزم به پرداخت آن ضرر است و نه بیشتر.

در مورد سرمایه شرکت ها قانونی وجود ندارد و میزان آن کاملا در اختیار شرکای آن شرکت ها است و فقط در مورد شرکت های سهامی عام و خاص در قانون مبلغ معیین شده است.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز