خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله درباره تاریخ بین النهرین

دانلود مقاله درباره تاریخ بین النهرین

دانلود مقاله تاریخ بین النهرین از سری مقالات تاریخی با 63 صفحه و فرمت اجرایی Word

نام بین النهرین ظاهراً به منطقه ای بین دو رود دجله و فرات اطلاق می شود، ولی مفهوم واقعی آن، قلمرو و سرزمین هایی هستند که حول و حوش این دو رود به ترقی و شکوفایی و ثروت و تمدن دست یافته و از لحاظ فرهنگی دارای درهم آمیختگی های اساسی بودند.

بیشتر ترقی و رونق بین النهرین در مناطق جنوبی آن و در دره های پایین روخانه حادث شده بود تا در مناطق کوهستانی که محل سرچشمه گرفتن این دو رو هستند. بین النهرین امروز اکثر قسمت های عراق و شمال شرقی سوریه و بخشی از جنوب شرقی ترکیه را در بر می گیرد.

دشت سیلابی نسبتاً هموار جنوب عراق که توسط این دو رود آبیاری می شود جایگاه دو تمدن سومر و بابل بود. این تمدن ها به طرف شمال غربی تا دشت های باریک فرات و از آنجا به داخل سوریه و همچنین از طریق دجله به مناطقی از شمال عراق که دارای پستی و بلندی های متناوب تپه و دشت است راه یافته و از طریق تمدن دیگری به نام آشور مجدداً به طرف سوریه برگشته و به جانب فرات منتهی می شده است.

این منطقه را که هزاران سال حامی جوامع کشاورز و موجب رشد و آبادانی دامنه دار آن ها بوده، روی هم هلال حاصلخیز نیز می نامند که قسمت شمال و شرق آن یعنی ترکیه به سمت ایران در مواجهه با سلسله کوه های بلندی قرار دارد و در جنوب و در بسیاری مناطق بین دو رود، استپ خشک یا بیابان وجود دارد.

مقاله تاریخ بین النهرین تقدیم به علاقه مندان به حوزه تاریخ و همین طور محققان و پژوهشگران عزیز. این مقاله از 6 فصل تشکیل شده است که در زیر فقط عنوان این شش فصل را ذکر می کنیم :

  1. در فصل اول ساختار اجتماعی بین النهرین توضیح داده شده است.
  2. در دومین فصل واقعیت های مالی و اقتصادی مربوط به آن زمان بررسی شده است.
  3. مذهب مردمان بین النهرین عنوان سومین فصل از این مقاله می باشد.
  4. سپس در فصل چهارم، صنایع جادوگری و پیشگویی توصیف شده است.
  5. در پنجمین فصل، علم پزشکی در زمان بین النهرین بیان شده است.
  6. و در آخرین فصل که فصل ششم می باشد به موضوع معماری بین النهرین پرداخته شده است.
Mesopotamia نام بین النهرین می باشد که با رنگ سبز این سرزمین بر روی این نقشه نشان داده شده است

Mesopotamia نام بین النهرین می باشد که با رنگ سبز این سرزمین بر روی این نقشه نشان داده شده است

نخستین ساکنان بین النهرین

در دوره زمانی 6500 تا 500 سال پس از میلاد، نوعی زندگی یکجانشینی در شمال بین النهرین و سوریه امروزی به وجود آمد. آثاری که از این فرهنگ ابتدایی در تِل حلف (تپه ای واقع در شمال بین النهرین) کشف شده بیشتر از نوع ظروف سفالی و مجسمه های سنگی است. روی ظروف سافلی با نوعی نقوش هندسی ابتدایی تزئین شده اند و مجسمه ها نیز نمادی از کاهن های معبد یا الهه های باروری هستند.

در طول هزاره پنجم پس از میلاد، ساکنان شمال بین النهرین به تدریج به سوی دلتاهای آبرفتی جنوب کوچ کردند و شروع به ساخت روستاهای کوچک در حاشیه دو رود دجله و فرات نمودند. البته دلیل اصلی این مهاجرت ها دقیقاً مشخص نیست. شاید افزایش جمعیت یا بروز قحطی باعث این رویداد شده باشد.

در این دوران، فرهنگ شمالی حَلَف رو به افول گذشت و جای خود را به فرهنگ شکوفاتر جنوبی عبید (تپه ای در جنوب بین النهرین و نزدیک شهر سومری اور) داد. در خلال قرن های بعدی و با مهاجرت های گسترده تر مردم به سوی جنوب، جمعیت روستاها رو به فزونی نهاد و زمینه برای ظهور شهرها و دولت های بعدی مهیا شد.

از آثار کشف شده در این منطقه چنین می توان دریافت که ساکنان العبید در ساحل رودخانه ها به کشاورزی مشغول بودند و شکل اولیه ای از تمدن شهری را بنا کرده بودند. باستان شناسان ساخت نخستین نمونه های قایق حصیری، چرخ کوزه گری، آسیاب سنگی، داس زراعی و نیز حفر کانال های آبیاری را به مردمان جوامع باستانی بین النهرین نسبت داده اند.

دانلود مقاله تاریخ بین النهرین

دانلود مقاله تاریخ بین النهرین

خدایان باستانی بین النهرین

ساکنین باستانی بین النهرین نیز همانند دیگر مردم اعصار پیشین خود دارای عقاید و آئین ویژه ای بودند و به خدایان بسیاری چون خورشید، ماه و باران ایمان داشتند. در مرکز بیشتر شهرهای بین النهرین معبد بزرگ و چند طبقه ای به نام زیگورات (Ziggurat) وجود داشت که در بالاترین طبقه آن مجسمه حامی شهر قرار داده می شد و مردم هر روز برای پرستش خدای شهر خود به معبد می رفتند. در هنگام جنگ، مردم برای حفظ این مجسمه ها تا پای جان ایستادگی می کردند، زیرا اسیر شدن خای حامی به منزله سقوط و سرافکندگی دائمی مردم آن شهر بود. مردم بین النهرین برای رضایت و جلب حمایت خدایان خود مراسم مختلفی مانند : قربانی کردن و خواندن سرودهای مذهبی برگزار می کردند.

طبق باور مردمان باستانی سومر در روزگاران کهن، تنها دو خدا وجود داشت : اپسو (Apsu) که خدای آب های ازلی زیرزمین و تیه مت (TiehMet) که الهه دریاها بود. آن دو فرزندانی از خود پدید آوردند، اما چون تعدادشان زیاد شد، اپسو تصمیم گرفت تا آن ها را در جهان پراکنده سازد ولی خدای انکی (Enki) از نقشه پدرش آگاه شد و هنگامی که او در خواب بود تاج و کمربندش را برداشت و قدرت فرمانروایی بر جهان را به دست آورد.

دیگر خدایان چون از این راز آگاه شدند نزد مادرشان الهه تیه مت رفتند و از او خواستند تا از انکی انتقام بگیرد. تیه مت سپاهی از هیولاهای غول پیکر و ترسناک را آفرید و آنها را به جنگ انکی فرستاد. انکی نیز برای مقابله با آنها پهلوانی به نام مردوک (Marduk) آفرید. در نبرد بزرگی که میان دو سپاه روی دارد، مردوک پیروز شد و پس از کشتن تیه مت او را دو نیم کرد. با نیم از جسد او آسمان و ستاره ها و با نیم دیگر زمین و موجودات را ساخت. دیگر خدایان چون این صحنه را دیدند در برابر خدای انکی تعظیم کردند. انکی نیز به پاس خدمات مردوک او را در زمره خدایان برتر درآورد.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز