خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله در مورد تاریخ ایران

دانلود مقاله در مورد تاریخ ایران

دانلود مقاله تاریخ ایران از سری مقالات تاریخی با 89 صفحه و فرمت اجرایی Word

تاریخ ایران، تاریخ چند هزار ساله که مهد تمدن بوده، تاریخ اقوامی چون گوتی ها، لولویی ها که در سه هزار سال قبل از میلاد در ایران فرمانروایی داشته و به بابل و آکد یورش برده و بر آنان ظفر یافتند، تاریخ ایران، تاریخ پیدایش مادها و حکومتشان و هخامنشیان، پارت ها، ساسانیان در قسمت تاریخ قبل از اسلام است که در عصر خود دارای تمدن و فرهنگ پیشرفته ای بودند و پس از ظهور اسلام و پرتو نور آن به سرزمین ایران، ایرانیان همچنان سربلند و اقتدا به مشی ائمه اطهار همچنان در برابر ظلم و ظالم ایستادند.

کشور ایران یکی از کهنسال ترین تمدن های بشری است که در جنوب غربی آسیا در فلات ایران قرار داشته و قسمت عمده آن را فرا گرفته است.

برخی از مورخان عقیده دارند که نام ایران از اقوام آریایی گرفته شده با این وجود ایران را اروپائیان تا سده گذشته (پرسیا) می نامیدند چرا که این نامی بوده است که یونانیان به این سرزمین داده بودند.

تاریخ ایران را به دو بخش پیش از اسلام و بعد از آن تقسیم می کنند که شروع آن در سال 550 ق از میلاد مسیح با حکومت دیااُکُو مؤسس سلسله مادها آغاز و با مرگ یزدگرد سوم آخرین شاه ساسانی بخش اول آن خاتمه می یابد.

بعد از اسلام که در حقیقت بخش دوم تاریخ ایران می باشد با ظهور سلسله طاهریان آغاز شده و هم اکنون که جمهوری اسلامی در ایران می باشد، تداوم دارد.

دانلود مقاله در مورد تاریخ ایران

دانلود مقاله در مورد تاریخ ایران

توضیحاتی پیرامون تاریخ ایران

تاریخ و سرگذشت ما ایرانیان از سده هفتم پیش از مسیح از زمان حکومت مادها تا حدودی روشن است. به عقیده خاورشناسان قدر مسلم آثار و اسناد تاریخی از اقوام ایرانی پیش از مادها هم وجود داشته است که در طی حوادث قرون و اعصار از بین رفته و ما اکنون از آن اطلاعی ندارم و از سپیده دم تاریخ خود بی خبریم.

بنا بر تحقیقات و مطالعات ایران شناسان اساس و پایه تمدن و فرهنگ ایرانی بسی کهنسال تر از دوران مادها و هخامنشیان بوده است. آخرین اکتشافات و کاوش های علمی باستان شناسان در نقاط مختلف ایران : شوش، تخت جمشید، استخر، صفحات جنوب ایران، تپه های سیلک کاشان، ایلام، لرستان، قزوین، آذربایجان، صفحات خراسان به ویژه در تپه های مارلیک و کلاردشت حکایت از تمدن هزاره سوم پیش از زایش مسیح را دارد.

متاسفانه کمیابی اسناد و مدارک تاریخی ایران باستان یکی از دشواری های تاریخ ایران است که تا امروز موضوع پژوهش خاورشناسان قرار داد. آنچه مسلم است بسیاری از آثار و اسناد تاریخی ایرانیان در حوادث و زد و خوردهای با مقدونیان از بین رفته است. بسیاری از آنچه مانده بود نیز در اثر حملات و تجاوزات اعراب نابود شده است. با آن همه، نشانه ها و نمونه های فراوانی در اوستا و مکتوبات دینی زرتشتیان و مورخان یونانی، رومی، یهودی و ارمنی وجود دارد که این حقیقت را روشن می سازد که ایرانیان کارنامه تمدن و فرهنگ و فرهنگ درخشان و کهنی دارند. تمدن و فرهنگ دورانهای هخامنشی، اشکانی و ساسانی از فروزانترین دوران تمدن بشری بوده است که در گذرگاه تاریخ به اوج قدرت جهانگشایی و فرهنگی خود رسیده بود.

می دانیم که اقوام بشر معمولا در مراحل نخستین تمدن خود یعنی در ایام جوانسالی دوره های قهرمانی و پهلوانی و قهرمان پروری را طی می کنند. در آن دوران بیشتر به ماجراهای جنگی و حوادث زندگانی و عشقی جنگاوران و پهلوانان زمان توجه دارند. از آن پس آرام آرام به مسائل معنوی و فرهنگی روی آورده به دوران پختگی و اعتدال می رسند. با توجه به این نکته دقیق نگارش وقایع و حفظ تواریخ و انساب هم در گذشته های دور به صورت افسانه پردازی و حماسه سرایی و اسطوره سازی بدون نقد تاریخ و ذکر علل اجتماعی و اقتصادی بوده است. مانند خدای نامک، تاج نامک، آیین نامک و امثال آن که از مآخذ و منابع شاخنامه های منثور و منظوم است.

از خلال سطور تواریخ گذشته به دشواری می توان راهی به تجزیه و تحلیل حوادث پیدا کرد و یا نکاتی که روشنگر رشد فکری و توصیف اوضاع و احوال مردم جامعه باشد دریافت. بسیاری از تصانیف و اخبار و روایات یاد شده تاریخی ما با واقعیات مطابقت ندارد و بسیاری از حقایق مهم و موثر تاریخی در نظر مورخان گذشته بدون اهمیت و اعتبار تلقی شده و مجال خودنمایی نیافته است.

دانلود مقاله درباره تاریخ ایران

دانلود مقاله درباره تاریخ ایران

سرزمین ایران به علت موقعیت جغرافیایی خود پیوسته آماج تحولات و حداوث سهمناک هجوم بیگانگان بوده است. پیامد این حوادث برقراری مداوم استبدادی دو تشکیلات حکومتی و مذهبی و نظام های جابرانه خودی و بیگانه بوده است. این رخداد ها در روحیه آزاد اندیشی و استقلال روحی و آزادگی ایرانیان تزلزل پدید آورد. آثار شوم آن حالت در ستایشگری های مبالغه آمیز و دور از حقیقت در همه شئون زندگی و نظام اجتماعی ما از جمله در نگاشتن وقایع و ثبت و ضبط رویدادها و حوادث تاریخی مشهود است. نمونه هایی چون تاریخ وصاف، تاریخ حبیب السیر، تاریخ جهانگشا، ظفرنامه تیموری، دره نادری و امثال آن کم نیستند.

ولی از سوی دیگر در بسیاری از آثار شاعران و نویسندگان صاحب نظر از همان نخستین سروده های شعر و ادب به زبان فارسی دَری، واقعیاتی از مشکلات اجتماعی و مردمی جلوه گر شده است.

مقاله ای تحت عنوان تاریخ کامل ایران از ابتدا تاکنون را برای شما عزیزان آماده کرده ایم که در انتهای این مقاله می توانید آن را دریافت کنید. مطالب این مقاله از 4 فصل تشکیل شده است که ما در زیر فقط عنوان این چهار فصل را می نویسیم :

  1. در فصل اول پیرامون سرزمین ایران، فرهنگ و تمدن کهن، کوچ آریایی ها و باورهای دینی شان توضیح داده شده است.
  2. در فصل دوم که ایران عصر اسلامی نام دارد نحوه ورود این دین به ایران و خلافت آن ها بر ایران سلسله های ایرانی و ترک نژاد بررسی شده است.
  3. تاریخ جدید ایران عنوان فصل سوم از این مقاله می باشد که فتنه افغان ها، فرمانروایی دودمان زند مورد بحث قرار گرفته شده اس.
  4. و در آخرین فصل که فصل چهارم می باشد، به موضوع تاریخ کنونی ایران یعنی دوره سلطنت رضا شاه پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته شده است.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز