خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله در مورد بیماری قلبی آنژین صدری

دانلود مقاله در مورد بیماری قلبی آنژین صدری

دانلود مقاله در مورد بیماری قلبی آنژین صدری با 35 صفحه و فرمت اجرایی PDF

آنژین صدری «Angina» که آن را با نام آنژین قلبی هم می شناسند یکی از بیماری های قلبی است که با درد در ناحیه قفسه سینه و از آن یاد می کنند. البته آن را به عنوان حمله قلبی هم می دانند. درد در نواحی قفسه سینه وقتی بوجود می آید که شریان های کرونر قلب تنگ و یا مسدود می شوند.

در زیر مطالب مهمی که در مقاله آنژین صدری آمده است، را از آن ها یاد کرده ایم و درباره این بیماری توضیحاتی داده ایم :

  • در ابتدا بیماری آنژین صدری شرح داده شده است و آن را در این مقاله تعریف کرده ایم.
  • در ادامه علایم شایع و نشانه های بیماری آنژین قلبی را توضیح داده ایم.
  • بعد از آن، علل این بیماری را بیان کرده ایم.
  • پیشگیری از بیماری آنژین صدری یکی دیگر از موضوعاتی است که این موضوع در این مقاله بررسی شده است.
  • عواقب و عوارض عنوان بعدی است که در این مقاله آمده است.
  • همچنین نحوه درمان آنژین صدری که یکی از مباحث مهم این مقاله است که به آن اشاره شده است.
  • و … چندین موضوع دیگر.

شرح بیماری آنژین صدری

شاید با همین چند خط و توضیحاتی که در زیر داده ایم، با آنژین صدری آشنایی پیدا کنید، ولی مطمئن باشید مقاله کامل حرف بیشتری برای گفتن دارد.

تعریف آنژین صدری

تنگ شدن عروق کرونر که به تدریج و طی چندین سال به وجود می آید، منجر به کاهش مقدار خونی می شود که به عضله قلب می رسد و هنگامی که 80% مجرای شریانی مسدود گردید، در این حال مقدار خونی که از این مسیر باریک عبور می کند، اگر برای عضله قلب در حال استراحت کافی باشد، مسلماً برای فعالیت کافی نیست و به محض کمترین فعالیت که نیاز قلب به خون زیاد می شود، درد شدیدی به وجود می آید. این درد که درد آنژینی نامیده می شود در واقع زنگ خطری است، هشدار دهنده که می بایست بی درنگ برای کم خونی عضله قلب چاره اندیشی شود.

درد آنژینی، به قدری شدید و طاقت فرسا است که امکان بی توجهی به آن وجود ندارد و به ناچار فرد مبتلا به پزشک مراجعه می کند.

آنژین صدری چیست؟

این بیماری ناشی از انباشته شدن رسوبات چربی در داخل شریانهای قلب ایجاد می شود. این رسوبات در طول زندگی بطور پیشرونده بزرگتر و ضخیم تر شده و سبب تنگی عروق و کاهش خون رسانی به عضله قلب می شود. بالا رفتن سن، افزایش چربی خون، فشار خون بالا، بیماری قند، چاقی و مصرف سیگار در ایجاد این بیماری موثر است.

علائم بیماری آنژین صدری

درد آنژینی، به صورت های مختلفی تظاهر می کند، اما شایع ترین فرم تظاهر آن، به صورت درد شدید و فشار دهنده ای در قسمت جلوی قفسه سینه است.

درد خفیف تا شدید با احساس فشار، سوزش یا خفگی در عمق قفسه سینه و زیر جناغ ایجاد می شود و ممکن است مدت 2 تا 15 دقیقه طول بکشد.

علائم آنژین صدری

علائم آنژین صدری

این درد ممکن است به گردن، فک، شانه ها، بازو و مچ دست انتشار یابد. همچنین تنگی نفس، تهوع، استفراغ، تعریق نیز ممکن است عمراه علائم بالا ایجاد شود.

احساس فشار دهنده درد به طوری است که گویی انسان در میان دو توده آوار سنگین قرار گرفته است. گاه این درد به بازوی چپ، گردن، آرواره ها، حتی به بازوی راست نیز انتشار پیدا می کند.

روش های تشخیص آنژین صدری

پزشک معالج با گرفتن شرح حال، معاینه فیزیکی، نوار قلب، تشخیص بیماری را تعیین می کند. در صورت صلاحدید پزشک از روش هایی مانند تست ورزش، اکوگاردیوگرافی، آنژیوگرافی عروق قلب و با اسکن قلب نیز استفاده می کند تا تشخیص قطعی را معین نماید.

دردهای بسیاری هستند که ممکن است مشابه درد قلبی باشند و به هر حال بیمار می بایست با مراجعه سریع به پزشک تحت تشخیص و درمان قرار بگیرد.

گاهی اتفاق می افتد که مجرای باریک باز مانده، در حالی که می توانست خون عضله قلب را در هنگام استراحت تامین کند، به دلیلی از جمله ایجاد لخته در درون شریان به طور کامل مسدود می شود.

در این عارضه، بسته به محلی که شریان تغذیه ای قلب مسدود شده است، قسمتی از عضله قلب دچار کم خونی شدید و حتی مرگ عضلانی می شود. چنین پدیده ای را انفارکتوس قلبی می نامند.

در چنین حالت تاسف باری لازم است بیمار بلافاصله به بخش مراقبت های ویژه انتقال یابد و تحت درمان قرار بگیرد. یکی از مخاطراتی که بیمار مبتلا به انفارکتوس میوکارد را تهدید می کند، بی نظمی های قلب است.

این بی نظمی ها می توانند منجر به توقف کامل قلب شوند. انتقال بیمار مبتلا به انفارکتوس به بخش مراقبت ویژه سبب می شود که به وسیله دستگاه های مخصوص مانیتور و وضعیت قلب او مشخص و با درمان های لازم، بی نظمی قلب کنترل شود.

درمان آنژین صدری

طی سال های اخیر بخش مراقبت ویژه، با کنترل لحظه به لحظه بیماران قلبی، توانسته اند از مرگ و میر مبتلایان به انفارکتوس قلبی، به میزان قابل توجهی بکاهند. به این ترتیب، بیمار مبتلا به آنژین قلبی حاد، یا حتی انفارکتوس میوکارد، چنانچه خود را در بخش مراقبت های ویژه باز یابد، باید گفت که بخت با او یار بوده است.

اخیراً داروهایی به بازار عرضه شده که به هنگام لخته شدن خون در شرائین کرونری که دچار تنگی شدید بوده است، قادر به از میان بردن لخته خون می باشد و مجدداً جریان خون آن قسمت از عضله قلب را که دچار آسیب شده برقرار شاخته و به این ترتیب از مرگ آن قسمت از عضله قلب جلوگیری می شود. البته تاثیر دارو حداکثر تا 4 ساعت پس از وقوع حادثه است و پس از این زمان، حتی در صورت باز شدن شریان، امکان برگشت عضله قلب وجود ندارد.

درمان دارویی شامل گشاده کننده های عروق قلبی (نیتراتها)، داروهای قلبی، داروهای ضد فشار خون، داروهای ضد چربی خون و … که بر حسب وضعیت بیماری و صلاح دید پزشک تجویز می شود.

در چند سال گذشته در زمینه درمان بیماری های قلبی، تحولی عظیم به وجود آمده است.  از جمله اقدامات دیگر که برای درمان بیماران مبتلا به تنگی عروق می توان انجام داد، اتساع منطقه تنگ شده شریان، به وسیله بالون ها یا بادکنک هایی است که از طریق یکی از سرخرگ های سطحی بدن به داخل قلب و شریان هدایت می شود.

در همین حال از اشعه لیزر و بعضی روش های دیگر نیز برای از میان بردن تنگی های شرائین کرونر استفاده می کنند اما همه این روش ها و اقدامات هنوز در مراحل تجربی است.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز