خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله بیماری دیابت (مرض قند)

دانلود مقاله بیماری دیابت (مرض قند)

دانلود مقاله بیماری دیابت (مرض قند) با 94 صفحه و فرمت اجرایی PDF

میلیون های نفر بر روی کره زمین هستند که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون که به آن مرض قند نیز گفته می شود و به انگلیسی Diabetes خوانده می شود هستند. این بیماری عوارضی مانند کوری چشم و یا قطع عضو از بدن از بدترین آن ها شناخته شده است. کم تحرکی و پرخوری زیاد را می توان از عوامل تشدید این بیماری دانست. مقاله ای کامل در مورد بیماری دیابت را آماده کرده ایم که عناوین مهمی که در این مقاله آمده است شامل تعریف این بیماری و انواع آن ، علائم آن، کنترل بیماری مرض قند، توصیه های بهداشتی، رژیم غذایی مناسب برای بیماری قند خون بالا و دیابت در کودکان می باشد.

همه چیز در مورد بیماری دیابت

بیماری دیابت یکی از شایع ترین بیماری های غدد درون ریز می باشد که بیش از 140 میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند. شیوع دیابت در تمامی کشورها، مخصوصاً کشورهای در حال توسعه ، رو به افزایش است بطوریکه به جرأت می توان آن را به عنوان مهم ترین چالش بهداشتی قرن 21 به حساب آورد. هزینه های مستقیم و غیر مستقیم دیابت و عوارض آن نیز در مقایسه با سایر بیماری ها بسیار بیشتر است بطوریکه تنها در کشور آمریکا سالیانه بیشتر از 100 میلیارد دلار برای دیابت هزینه می شود. در ایران بر اساس آمار موجود، بیش از 2 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و 20% افراد بالای 30 سال (نزدیک به 4 میلیون نفر) یا دیابت دارند و یا در معرض خطر ابتلای به آن می باشند.

تعریف بیماری دیابت

بیماری دیابت یک بیماری است که در آن تولید یا عملکرد انسولین و یا هر دوی آن ها دچار اشکال می شوند. انسولین هورمونی است که توسط سلول هایی درون لوزالمعده به نام «سلول های بتا» به داخل خون ترشح می گردد و عمل اصلی آن پایین آوردن قند خون و فعال کردن سیستم ذخیره سازی مواد غذایی مختلف در بافت های بدن است. بنابراین در صورت بروز هر یک از اشکالات اشاره شده در مورد انسولین، قند خون بالا می رود که در صورت عدم کنترل، در دراز مدت موجب بروز عوارضی چون بیماری های قلبی عروقی، آسیب چشم، کلیه و اعصاب خواهد شد.

طبقه بندی و انواع بیماری دیابت

بیماری دیابت به دو نوع اصلی تقسیم می شود :

دیابت نوع 1 : این نوع دیابت که قبلاً به نام دیابت وابسته به انسولین شناخته می شد یک بیماری خود ایمن می باشد که در آن سلول های ایمنی بدن علیه سلول های خودی سازنده انسولین در لوزالمعده واکنش نشان داده، با ترشح پادتن های خودی آن ها را نابود می سازند و در نتیجه بدن قادر به ساختن انسولین نیست. این نوع دیابت بیشتر در بچه ها و بالغین به چشم می خورد و مبتلایان باید همیشه انسولین را به صورت تزریقات روزانه بکار ببرند دیابت نوع 1 حدود 10-5 درصد کل مبتلایان به دیابت را تشکیل می دهد.

دیابت نوع 2 : در این دیابت که قبلاً به آن دیابت غیر وابسته به انسولین می گفتند، یا بدن به دلایل مختلف قادر به ساخت مقادیر کافی انسولین نیست و یا انسولین مترشحه از لوزالمعده نمی تواند وظایف خود را در بدن به خوبی انجام دهد. حالت اخیر بیانگر وجود مقاومت نسبت به انسولین در شخص مبتلا می باشد.

دیابت نوع 2 بیشتر در سنین بالا (بیشتر از 30 سال) خود را نشان می دهد و همراه با چاقی است. این نوع دیابت معمولاً در مراحل اولیه با رعایت رژیم غذایی مناسب، قعالیت منظم ورزشی و کاهش داروهای خوراکی و یا تزریف انسولین برای کنترل دیابت خود می باشند. دیابت نوع 2 شایع ترین شکل دیابت است و حدود 95-90 درصد مبتلایان را تشکیل می دهد.

انواع دیگر دیابت که نسبت به دو نوع قبلی از اهمیت کمتری برخوردارند به صورت زیر می باشند :

دیابت حاملگی : زنان حامله ای که تا قبل از حاملی دیابت نداشته اند ولی در طول دوران حاملگی مبتلا به بیماری دیابت می شوند در واقع مبتلا به دیبات حاملگی هستند که حدود 4 درصد کل حاملگی ها را شامل می شود. علت اصلی دیابت حاملگی هنوز به درستی روشن نیست ولی به نظر می رسد که هورمون های مترشحه از جفت مادر در طول حاملگی منجر به کاهش اثرات انسولین در بندن می شوند و یک حالت مقاومت نسبت به انسولین را بوجود می آورند. وجود این مقاومت باعث می گردد که بدن به مقدار بیشتری انسولین احتیاج داشته باشد. در واقع دیابت حاملگی زمانی شروع می شود که بدن قادر نیست این نیاز اضافی بدن به انسولین را تأمین نماید و در نتیجه در نبود انسولین کافی قند خون بالا می رود. این نوع دیابت با زایمان خاتمه می یابد ولی احتمال ابتلای این افراد به دیابت نوع 2 در سال های آینده افزایش پیدا می کند. در واقع دیابت حاملگی جزء عوامل خطر ابتلای به نوع 2 است.

انواع متفرقه دیابت: در این گروه دیابت ناشی از بیماری های اختصاصی ژنتیکی، داروها، عوارض جراحی، سوء تغذیه، عفونت و دیگر بیماری ها قرار می گیرد.

دارو ها و دستگاه های بیماری دیابت

دارو ها و دستگاه های بیماری دیابت

پیشگیری از بیماری دیابت

بطور کلی پیشگیری از بیماری دیابت را مانند هر بیماری دیگر می توان در سه سطح اولیه، ثانویه و ثالثیه انجام داد. پیشگیری اولیه شامل اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز دیابت در افراد در معرض خطر می باشد. تحقیقات پزشکی نقش مثبت فعالیت منظم ورزشی و کم کردن وزن را در کاهش ابتلای به دیابت نوع 2 در افراد در معرض خط به اثبات رسانده اند.

منظور از پیشگیری ثانویه کنترل دقیق قند خود بعد از بروز دیابت جهت جلوگیری از پیدایش عوارض است. از آنجاییکه جلوگیری از پیشرفت عوارض دیابت بعد از بوجود آمدن آن ها و یا در واقع پیشگیری ثالثیه هزینه های زیادی را به بیمار و جامعه تحمیل می کند، تمام سعی و تلاش شما باید بر روی پیشگیری اولیه ثانویه متمرکز شود.

هیپرگلیسمی یا افزایش قند خود

برای بهتر متوجه شدن علت بوجود آمدن علائم قند خون بالا داشتن اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد انسولین در بدن لازم می باشد.

به طور معمول بعد از خوردن غذا مخصوصاً غذاهای حاوی کربوهیدرات (نشاسته) مثل نان، برنج و سبزیجات، قند (گلوکز) خون بالا می رود و این نوع بالا رفتن موجب تحریک ترشح انسولین از لوزالمعده می گردد. سلول های  ترشح کننده انسولین در لوزالمعده که به نام سلول های «بتا» شناخته می شوند در قسمتی از لوزالمعده به نام «جزائر لانگرهانس» قرار دارند. انسولین مترشحه از سلول های بتا چند کار مهم انجام می دهد :

  1. موجب انتقال گلوکز خون به داخل سلول های بدن می گردد و بدین وسیله قند خون را پایین می آورد.
  2. سیستم ذخیره سازی مواد غذایی را در بافت های مختلف بدن مخصوصاً کبد، عضلات و بافت چربی فعال می کند.
  3. از شکسته شدن مواد غذایی ذخیره شده در بافت های مختلف جلوگیری به عمل می آورد.

کلیات درمان بیماری دیابت

در سال های اخیر نگرش به درمان بیماری دیابت تغییرات چشمگیری داشته است به طوری که تنها به رفع علائم ظاهری اکتفا نمی گردد بلکه اهداف دیگری نیز مدنظر است. از جمله مهم ترین این اهداف کاهش عوارض بلند مدت دیابت از طریق نگه داشتن قند خون تا حد امکان نزدیک به مقدار طبیعی می باشد. همچنین درمان موفق درمانی است که بتواند به شما کمک کند تا احداکثر راحتی و انعطاف را در شیوه زندگی خود بدست آورید.

رسید به اهداف فوق جز با هنکاری مداوم و مؤثر شما امکان پذیر نیست. در واقع هرگونه برنامه کنترل دیابت بدون کمک شما محکوم به شکست است. شما باید علاوه بر بدست آوردن اطلاعات کافی در مورد نحوه انجام برنامه کنترل دیابت خود و دیدن آموزش های لازم در این زمینه، انگیزه لازم را جهت اجرای برنامه در خود ایجاد نمایید.

در حال حاضر مراقبت و کنترل بیماری دیابت در کشورهای پیشرفته دنیا توسط یک تیم هماهنگ به عنوان «تیم مراقبت از دیابت» انجام می پذیرد که شامل پزشک عمومی، پزشک متخصص داخلی، یک پرستار آزموده آموزشگر، یک متخصص تغذیه و یک مشاور روانشناس می باشد و همانطور که قبلاً گفته شد تنها با شرکت مؤثر بیماران دیابتی این تیم قادر به ارئه حداکثر کمک به آن ها است.

روش های مختلف آزمایش قند خون

اگر شما می خواهید که کنترل مناسبی بر روی دیابت خود داشته باشید باید بدانید که این کار به جز با انجام مرتب آزمایش قند خون امکان پذیر نیست زیرا تنها با کمک این آزمایش است که شما می توانید از مؤثر بودن روش های مختلف درمان دیابت اطمینان حاصل کنید. در واقع بدون اندازه گیری مرتب قند خون هیچ یک از روش های درمان دیابت از جمله رژیم غذایی، ورزش، قرص های دیابت و انسولین قابل تنظیم نیستند.

دو روش کلی جهت بررسی وضعیت قند خون وجود دارد. در یکی از این روش ها که به نام «کنترل شخصی قند خود» مشهور است، قند خو با استفاده از نوارهای مخصوص و با دستگاه های اندازه گیری می شود و روش دیگر که پزشک شما آن را انجام می دهد بررسی وضعیت درازمدت قند خون طی چند ماه اخیر بوسیله انجام آزمایش «هموگلوبین AIC» است.

عوارض بیماری دیابت

عوارض بیماری دیابت به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شوند. عوارض کوتاه مدت شامل افت قند خون (هیپوگلیسمی)، کتواسیدوز و کمای غیر کتونی هستند.

«مهم ترین عامل پیدایش عوارض بلند مدت بیماری دیابت، وجود قند خون بالا به مدت طولانی می باشد».

محققین به این نتیجه رسیده اند که در کسانی که قند خونشان با کنترل مناسب در دراز مدت نزدیک به حد طبیعی می افتند و یا حتی در صورت بروز از شدت کمتری برخوردارند. بنابراین نگه داشتن قند خون تا حد امکان نزدیک به مقدار طبیعی باید اصلی ترین هدف شما باشد.

نکته دیگری که ذکر آن در اینجا لازم است مسئله ارتباط میان مدت ابتلای به دیابت و شروع عوارض بلند مدت آن می باشد. به طور کلی دیابت نوع ض عوارض بلند مدت معمولاً تا دهه دوم بیماری ظاهر نمی شوند ولی در دیابت نوع 2 از آنجایی که در اکثر موارد، بیماری در بدن شخص به صورت نهفته وجود داشته و تشخیص داده نشده است، بیشتر افراد مبتلا هنگام تشخیص بیماری دچار عوارض بلندمدت دیابت هستند. در اینجا است که بیماریایی جمعیت در معرض خطر ابتلای به دیابت اهمیت خاصی پیدا می کند زیرا قادر است تا با تشخیص زودهنگام دیابت نوع 2 به مقدار زیادی عوارض بلند مدت دیابت و هزینه های مربوط به آن ها را کاهش دهد.

پرداخت

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز