خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله در مورد بیماری ام اس (MS)

دانلود مقاله در مورد بیماری ام اس (MS)

دانلود مقاله در مورد بیماری ام اس (MS) از سری مقالات پزشکی با 35 صفحه و فرمت اجرایی Word

بیماری ام اس (MS مخفف Multiple sclerosis) یا تصلب متعدد، بیماری مزمن دستگاه عصبی یعنی مغز و طناب نخاعی است. این بیماری علت شناخته شده ندارد ولی ابتلا به عفونت های ویروسی را در ایجاد آن دخیل دانسته اند.

در این بیماری در اثر اختلال در سامانۀ ایمنی و دفاعی بدن سیستم ایمنی فرد به سلول های عصبی و غلاف محافظ و پوشانندۀ سلول های عصبی حمله می کند و به تدریج اعصاب و غلاف اعصاب را نابود می سازد.

در واقع بیماری ام اس شایع ترین عامل نابودی غلاف محافظ اعصاب به شمار می آید. بیماری از 15 تا 60 سالگی شروع می شود ولی معمولاً بین 20 تا 40 سالگی شایع تر است.

حدود 90 درصد بیماران، دوره های بهبود و بازگشت بیماری را تجربه می کنند که دورۀ بهبود؛ گاه 2 تا 3 سال طول می کشد و سپس دورۀ بیماری برای چند ساعت تا چند ماه به طول می انجامد.

فاصلۀ بین دورۀ بهبود و بازگشت با تجویز دارو طولانی می شود ولی چه با دارو و چه بدون درمان، بیماری سیر پیشرونده دارد و هر چند به ندرت، این بیماری از طول عمر انسان می کاهد. کمتر از ده درصد بیماران بدون داشتن دوره های بهبود از ابتدا دچار MS پیشرونده می شوند و هرگز دوره های بهبود ما بین حملات را تجربه نمی کنند.

نشانه های بیماری ام اس

نشانه های بیماری ام اس با بسیاری از بیماری های دستگاه عصبی، بینایی و عضلات تشابه دارد و علامت مشخص و ویژه ای برای این بیماری وجود ندارد. شایع ترین نشانه های این بیماری عبارتند از :

احساس سنگینی و سفتی در اندام های تحتانی، عدم هماهنگی بین اندام ها که موجب اختلال در راه رفتن و عدم تعادل می شود. احساس سبکی سر و سرگیجه، خستگی و کوفتگی عضلانی، تکرر ادرار، احساس نیاز به دفع فوری ادرار، اختلال در حس ها به ویژه احساس درد یا کرختی یا سوزن سوزن شدن اندام ها، لرزش اندام ها، اختلال در حافظه کوتاه مدت، اختلال در قدرت تمرکز، احساس ضعف کلی بدن، اختلال در روابط زناشویی، فلج اندام ها، اختلال بینایی، تاری دید، دوبینی و حتی کوری، افسردگی و به ندرت سرخوشی بیمارگونه و ناتوانی در صحبت کردن.

دانلود مقاله در مورد بیماری ام اس «MS»

دانلود مقاله در مورد بیماری ام اس «MS»

تشخیص بیماری MS

همانگونه که این بیماری نشانه های ویژه ای ندارد، روش تشخیص ویژه ای نیز برای آن وجود ندارد و عمدتاً با کنار گذاشتن سایر بیماری ها به تشخیص این بیماری می توان دست یافت.

نخستین گام در تشخیص، معاینۀ بالینی به ویژه معاینۀ تخصصی سامانۀ مغز و اعصاب و سیستم بینایی است. تاریخچۀ آغاز نشانه ها و سیر آن کمک بزرگی به تشخیص بیماری می کند. بررسی کامل عصب بینایی که آن را دریچه ای به درون مغز می دانند به ویژه با روش هایی مانند توموگرافی انسجام نوری در تشخیص بیماری کمک شایانی می کند.

تصویربرداری از مغز و طناب نخاعی با روش تشدید مغناطیسی MRI به خوبی پلاک ها و جوشگاه های ناشی از بیماری را در مادۀ سفید اطراف بطن های مغزی، مسیر اعصاب بینایی و ناحیه پس سری مغز و در ناحیه نخاع نمایان می سازد. همچنین بررسی مایع مغزی نخاع از نظر وجود ایمنوگلوبین جی به تشخیص بیماری کمک می کند.

علت ایجاد بیماری Multiple sclerosis

همان طور که بیان شد، علت این بیمار ناشناخته است ولی شیوع آن در نواحی معتدل (برخلاف نواحی گرمسیری) و ارتباط آن با بیماری های ویروسی در بررسی های متعدد مطرح شده اند. از سوی دیگر شیوع بیشتر آن در افرادی که ژن های ویژه ای را به ارث برده اند، فرضیۀ زمینۀ ارثی بیماری را مطرح ساخته است.

این بیماری در بانوان شایع تر از آقایان است. تنش و استرس به عنوان عاملی در ایجاد اختلال سیستم ایمنی مطرح شده است. همچنین مصرف سیگار، سبک زندگی ناسالم و کم تحرک از دیگر علل زمینه ساز هستند.

اصلاح سبک زندگی، خواب و فعالیت متعادل، پرهیز از سیگار، پرهیز از هوای گرم، پرهیز از خوابیدن در وان با آب گرم، ورزش متعادل و البته با رعایت احتیاط (در چرخ ثابت، تردمیل، شنا در حضور همراه) برای کاهش نشانه ها و جلوگیری از پیشرفت سریع بیماری سودمند هستند.

بی تحرکی موجب انقباض و سفت و قفل شدن اندام ها می شود از این رو ورزش و کمک طلبیدن از فیزیوتراپی در کنترل نشانه های این بیماری بسیار مؤثر است.

درمان های دارویی برای تعدیل سیستم ایمنی بدن وجود دارند که بسته به مورد، توسط پزشک درمانگر تجویز می شوند و از پیشرفت سریع بیماری جلوگیری می شود تا فرد بتواند به کار و زندگی روزمرۀ خود باز گردد. دردهای عصبی نیز با مشکن ویژۀ خود بهبود می یباند.

اختلال دستگاه های مختلف بدن نیز با کمک متخصص مربوطه باید بررسی و درمان شود به ویژه افسردگی با سرخوشی بیمارگونه با کمک روان پزشک نشانه های ادراری توسط متخصص کلیه و مجاری ادراری و نششانه های حرکتی توسط فیزیوتراپی و کار درمانی باید کنترل شوند.

بیماری MS موضوع این مقاله برای علاقه مندان به پژوهش های پزشکی می باشد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدای مقاله شما با این بیماری بیشتر آشنا می شود.
  2. در ادامه راه های تشخیص بیماری ام اس بیشتر توضیح داده شده است.
  3. سپس راه های پیشگیری و جلوگیری از بیماری MS بیان شده است.
  4. درمان بیماری ام اس موضوع بعدی است که در این مقاله دیده می شود.
  5. و مطالب دیگر … .
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز