خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله در مورد بودجه

دانلود مقاله در مورد بودجه

دانلود مقاله در مورد بودجه به صورت کامل با 29 صفحه و فرمت اجرایی PDF

بودجه یک سند از پروژه مالی برای درآمد ها و هزینه های آینده است. و به عبارتی دیگر صرفه جویی در هزینه ها و درآمد برنامه ریزی شده است. بودجه بندی ممکن است توسط افراد و یا شرکت هایی که آن را تخمین می زنند و درآمد و هزینه ها را پیش بینی می کنند. بودجه معمولاً هر سال با اطلاعات تخمینی از فروش ها و هزینه های جاری تعیین می شود. بودجه های مختلف را می توان با توجه به کسب و کار مورد نظر تعیین می کنند.

دولت درست مثل شما که پول جیب خود را مدیریت می کنید تصمیم گیری های مربوطه را انجام می دهد و دولت باید برای چگونه مصرف کردن پول را در امور خدماتی مانند بیمارستان ها، مدارس ، پلیس و مسکن تصمیم گیری کند.

انواع مختلف مالیات که دولت از کسبه دریافت می کند مالیات بر درآمد که هر کس در ایران در طول سایت پولی بدست آورد مقداری از درآمد را موظف است که به دولت بپردازد و مالیات بر ارزش افزوده وقتی کسی قصد خرید و یا پرداخت هزینه ای وظیفه پرداخت مالیات را دارید، البته شاید این موضوع را درک نکنید ولی هزینه های بسیاری از درآمد دولت از این طریق می باشد.

موضوع بسیار پیچیده ای است و توضیح آن در چند خط نمی توان برای شما عزیزان داد و به همین خاطر به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ای کامل درباره بودجه که سعی شده موضوعات و مطالب مهم در این زمینه آمده شده است. مطالب و عناوین مهم که در طول این مقاله آمده شده است را ما توضیحی از نگاه خود برای شما در زیر می دهیم.

ما یک مقاله تحت عنوان تأثیر میزان بودجه دولت بر رشد اقتصادی کشور را در یکی از مطالب دیگر در این سایت آماده کرده ایم، که مطالعه آن را نیز به شما پیشنهاد می کنیم

تعریف بودجه

اگر از ابزار بودجه درست استفاده نشود یا این که با دقت تھیه و تنظیم نشود و یا اینکه دائماً کسری داشته باشد و این کسری ھا از محل استقراض دولت از بانک مرکزی و یا اخذ تسھیلات از سیستم بانکی ویا به جریان انداختن پول بیشتر از نیازھای واقعی کشور تامین شود خود به بزرگترین عامل تورمی و منفی و مخرب به حال مردم و اقتصاد کشور تبدیل می شد .

تاریخچه بودجه

تھیه بودجه در ابتدا کاملاً به صورت رسمی در دولت ھا اجرا نمی شده . به تدریج که پارلمان دولت را وادار می کرد که صورت حساب ھا بصورت مخارج و درآمد های دولت تھیه کنند و تسلیم پارلمان کنند به استثناء از آن ها بتواند مالیات وضع کند و کسری دولت را تامین کند و بر اثر این رویه دراوایل قرن ھجدھم میلادی موضوع تھیه و تصویب بودجه الزام حکومت به اجرای بودجه مصوب در کشور انگلیس عمل شده

همین طور تاریخچه بودجه در ایران قبل از مشروطیت نظارت مردم در حداقل بود و شاھد را حکومت درآمد ها عواید کشور  را در اختیار داشت با انقلاب مشروطه در زمینه بودجه قوانینی رواج پیدا کرد که عمدتاً از بودجه فرانسه نشات می گرفت. در ایران اولین بودجه کشور پس از مشروطیت مرحوم صنع الدوله ھدایت وزیر مالیه تھیه نمود.

اصل سالانه بودن بودجه

بودجه پیش بینی یک سال درامد ھا و ھزینه ھای دولت است یعنی دخل و خرج دولت برای یک سال مالی پیش بینی می شود و یک بار برای تمام سال مورد تصویب پارلمان است.

در بعضی از مشاغل فصولی از سال برای کسب درآمد است و فصولی برای تحمل ھزینه است مانند کشاورزی . و بودجه سالانه چندان موثر نیست و باید از بودجه بندی بصورت متناوب استفاده شود.

اعتبارات :برخی از برنامه ھای دولت اعتبارات برنامه ای است یعنی ممکن است ظرف یک سال کامل نشود و ظرف چند سال قابل پرداخت است و با تصویب پارلمان و نظارت آنبرای انجام طرح دولتی اعتبارات و بودجه تخصیص داده می شود و ممکن است به صورت چند ساله باشد.

از اھداف بودجه

  1. به لحاظ تفکیک برنا مه ھا، عملیات، درآمد ها و ھزینه ھای دولت و ھمچنین مشخص شدن دستگاھ های اجرایی خاص که عھده دار وظایف مشخص ھستند برنامه ریزی و تصمیم گیری امکان پذیر می شود.
  2. با ایجاد طبقه بندی بودجه ای ضمن فراھم آمدن امکانات مالی و غیر مالی و مقایسه کارایی دستگاھ ھا با برنامه ھای مصوب مدیریت نیز بطور جشم گیری بھبود می یابد.
  3. اطلاعات لازم را به منظور تجزیه و تحلیل عملیات اقتصادی دولت فراھم می نماید.
  4. طبقه بندی بودجه ای به لحاظ مشخص نمودن وظایف برنامه ھا و عملیات همچنین درآمدها و ھزینه ھای دولت و مکانیزم لازم را برای نظارت بر عملیات دولت مھیا می سازد.

وزارت امور اقتصاد و دارایی

نخستین وظیفه وزارت امور اقتصاد دارایی در زمینه بودجه ھمکاری با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در مورد پیش بینی درآمد ها و سایر منابع تامین اعتبار در بودجه است . وظیفه مھم دیگر وزارت امور اقتصاد و دارایی نظارت مالی بر بودجه است.

حوزه فعالیت بودجه

ابلاغ اعتبار ات دستگاھ ها که در بودجه کل کشور تصویب شده است فقط ارقام ریالی را در قالب برنامه و یا فصل و یا ھزینه و یا ردیف ھا نشان می دھد . چون ارقام بایستی در عملیات مصرف شود که دستگاه ھا را به اھداف برساند جھت ھماھنگی و مشخص شدن دقیق عملیات اجرایی دستگاه در چھارچوب اھداف دولت موافقت نامه شرح عملیات بین دستکاه اجرایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مرکز یا استان مبادله می شود.

عوامل کسری بودجه

عکس عوامل کسری بودجه

کسری بودجه

وقتی درآمد های دولت نتواند مخارج آن را تامین کند بودجه دولت با کسری مواجه می شود اگر کسری بودجه ذولت به علت افزایش مخارج دولت باشد با توجه با اینکه این نوع مخارج فقط باعث افزایش تقاظای کل می شود ممکن است ایجاد تورم کند. اگر کسری بودجه دولت از طریق استقراض از بانگ مرکزی به صورت انتشار پول صورت گیرد در نتیجه افزایش بدھی ملی افزابش تقاظای کل بسیار شدید می شود و علت افزایش نقدینگی آثار نامساعد اقتصاد از قبیل تورم ھمراه خواھد شد .

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 6 نظر ثبت شده است.

  1. من خرید اینترنتی کردم مقاله در مورد بوجه را ولی مطلب به ایمیل ارسال نشده است و در سایتان هم دانلود نمی شود لطفا علت را توضیح دهید

  2. سلام.من مقاله درباره بودجه خریداری کردم ولی به ایمیل ارسال نشد و دانلود هم نمیشود.چه کنم؟

  3. مقاله در مورد حسابداری و مدیریت مالی

  4. اما ایمیل رو چک کردم مشکلی نداره ممنونم

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز