خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله در مورد بودجه ریزی عملیاتی

دانلود مقاله در مورد بودجه ریزی عملیاتی

دانلود مقاله در مورد بودجه ریزی عملیاتی از سری مقالات اقتصادی با 60 صفحه و فرمت اجرایی Word

بودجه ریزی عملیاتی عنوان این مقاله از سایت دانلود مقاله می باشد که شما عزیزان با این نوع از بودجه ریزی بیشتر آشنایی پیدا خواهید کرد. عناوین مهمی که در این مقاله آمده است را در زیر می توانید مشاهده کنید و در ادامه می توانید توضیحاتی درباره ی این نوع بودجه ریزی مطالعه کنید :

 • در ابتدا شما با مفاهیم هزینه یابی محصول آشنا می شوید.
 • در ادامه طبقه بندی هزینه ها معرفی شده و پیرامون آن بحث شده است.
 • سپس کاربرد روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت در بودجه ریزی عملیاتی یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله مشاهده می شود.
 • و … .

آشنایی با بودجه ریزی عملیاتی

قبل از پرداختن به موضوع بودجه ریزی عملیاتی، پیشنهاد سایت دانلود مقاله به شما این است که مقاله در مورد بودجه را نیز مطالعه نمایید.

بودجه ریزی عملیاتی چیست؟

داشتن مبنای صحیح برای اتخاذ تصمیم در تخصیص منابع، باعث می شود برنامه هایی که در مورد آنها تصمیم گیری شده است، به خوبی اجرا شوند و دستیابی به اهداف مورد نظر نیز چندان مشکل نباشد.

مواجه شدن با محدودیت های مالی و تقاضای بیشتر برای خدمات عمومی بهتر در تمام سطوح، اجرای روش جدیدی از بودجه پذیری را می طلبد.

به نظر می رسد بودجه به طور فزاینده، ابزاری است که پاسخگویی و کارآیی دولت ها را ارتقا می بخشد و ترجیحاً به عنوان وسیله ای برای تخصیص بهینه منابع و کنترل هزینه ها است. بودجه ریزی بر مبنای عملیات به عنوان نظامی تعریف شده است که مدیران را در استفاده از منابع برای دستیابی به تعهداتی که باید انجام دهند و نتایج اصلی عملیات به صورتی انعطاف پذیر، تربیت می کند.

دانلود مقاله درباره بودجه ریزی عملیاتی

دانلود مقاله درباره بودجه ریزی عملیاتی

اساس فلسفه فرآیند برنامه ریزی کسب و کار در سال 1993 در ایالت آلبرتا پذیرفته شد. وزراتخانه ها تخصیص ها را با منایع ثابت آماده کرده بودند و انتظار داشتند با داشتن برنامه هایی، بتوانند پارامتر های وظیفه ای را برآورد کنند (عملیاتی کردن فعالیت ها)، در این بین، کنترل های مالی آسان بود و توانایی تخصیص مجدد مقادیر مالی به وزراتخانه ها محول شده بود. برای اجرای بودجه ریزی عملیاتی پیش شرط هایی مانند فعالیت های بر مبنای هزینه و معیارهای عملیاتی ضروری است. بودجه ریزی عملیاتی، نظامی بر مبنای، برنامه ریزی، بودجه ریزی و ارزیابی با تأکید بر ارتباط بین منابع مالی، اعتبارات و نتایج مورد انتظار است. بودجه ریزی بر مبنای عملیات (خروجی ها) بر بودجه ریزی سنتی ترجیح دارد. چنین ابتکاری با عنوان «بودجه ریزی عملیاتی» خوانده می شود.

ویژگی های بودجه ریزی عملیاتی

 1. بر نتایج تمرکز دارد.
 2. انعطاف پذیر است، مدیران، انعطاف پذیری لازم را در تخصیص اعتبارات به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده، دارند.
 3. فراگیر است، سیاست گذاران، مدیران و اغلب شهروندان در مورد بودجه ریزی برای بهبود برنامه ریزی های راهبردی، شناسایی اولویت های هزینه ای و ارزیابی عملیات مشارکت می کنند.
 4. چشم انداز بلندمدت دارد، با تأکید بر ارتباط بین برنامه ریزی راهبردی و تخصیص منابع، توجه بودجه ریزی عملیاتی بیشتر بر افق دراز مدت متمرکز است.

ویژگی های متداول بودجه ریزی عملیاتی عبارت اند از :

الف) عاملیت شناسایی مأموریت ها و اهداف.

ب) برقراری ارتباط بین اطلاعات برنامه ریزی راهبردی و بودجه.

ج) بهبود یکپارچه کردن معیارهای عملیاتی بودجه.

د) طبقه بندی ویژه هزینه ها، به طوری که هزینه هایی که دارای ویژگی های مشترک هستند، در یک طبقه قرار بگیرند.

مقایسه روش های بودجه ریزی سنتی و عملیاتی

بودجه ریزی عملیاتی مرحله گذر از بودجه نویسی سنتی است. در این روش ردیف های بودجه ای اصولاً، وسیله ای برای کنترل هزینه هاست.

در بودجه ریزی سنتی طی سال مالی، تخصیص اعتبار در حدود تعیین شده، امکان پذیر است، مگر اینکه نیاز به اصلاحیه باشد و طی آن هزینه ها افزایش یابند. اگر مقدار اعتبار در یک ردیف بودجه ای هزینه نشود قابل تخصیص در ردیف های دیگر نیست.

معایب عمده بودجه ریزی سنتی شامل موارد زیر است :

 • بودجه ریزی سنتی برای تغییرات حاشیه ای از سالی به سال دیگر تمرکز می کند.
 • این روش غیر کارآست زیرا مدیریت به اندازه کافی قادر نیست تغییرات را دنبال کند.
 • مدیریت کلان را به طرح سؤالاتی مثل «چرا ما این همه تجهیزات را مصرف می کنیم». یا ترجیحاً اینکه امسال تولیدات صادراتی را چگونه افزایش دهیم؟ کمک نمی کند.

در مقابل، بودجه ریزی عملیاتی بیشتر از راه های زیر گرایش به سیاست گذاری دارد :

 1. به هم پیوستن برنامه ها، معیارها (اندازه گیری ها) و بودجه.
 2. گروه ها و سیاست گذرانی که درباره تصویری کلان از بودجه ریزی عملیاتی فکر کنند.
 3. مهیا کردن اطلاعات بهتر درباره بودجه که از تصمیمات افراد در این زمینه ناشی می شود.
 4. افزایش و انعطاف پذیری بودجه ای.
 5. نظارت بر اینکه دستگاه ها فعالیت های خود را درست انجام دهند.
 6. قانونگذاری نیرومند بر اساس تصمیم گیری.
 7. ارتقای پاسخگویی مالی به شهروندان و تصمیم گیران دستگاه های نظارتی دولتی.
 8. پیتیبانی و حمایت از عملکرد صحیح بازرس ها و ناظران طرح ها.

یک بودجه ریزی عملیاتی به معنای این نیست که باید هزینه ها را کنترل کرد، بلکه باید مسؤلان (مقامات رسمی) به طور مستمر هزینه را مورد بازنگری قرار دهند. با این حال برخی دولت ها تغییر تدریجی در رسیدن به بودجه ریزی عملیاتی را انتخاب می کنند که هدف آنها گسترش مشارکت در تصمیم گیری به منظور افزایش تصمیم گیران و راحتی آنان در سیستم جدید است.

ارزیابی بودجه ریزی عملیاتی

بودجه ریزی عملیاتی به طور آشکار سیستم بودجه ریز جدیدی نیست. عناصر نظام آن از قبل نشان داده شده اند که شامل موارد زیر است :

 • تأکید بر نظام بودجه ریزی مبتنی بر برنامه ریزی پروگرام ها.
 • عناصر مشترک بودجه ریزی عملیاتی و مدیریت بر مبنای هدف مجموعه ای از اهداف عینی و اهداف عملیاتی هستند.
 • بودجه ریزی بر مبنای صفر سطوح مورد انتظار عملیاتی را برای هر کدام از هزینه ها تعیین می کند و مجموعه بسته های هزینه ای مفاهیمی هستند که بعضی از دولت ها در آغاز بودجه ریزی عملیاتی ثبت کرده اند.
4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز