خانه » مقالات رایگان » دانلود مقاله رایگان بهینه یابی انتقال گاز و برق

دانلود مقاله رایگان بهینه یابی انتقال گاز و برق

دانلود مقاله بهینه یابی انتقال گاز و برق از سری مقالات رایگان با 21 صفحه و فرمت اجرایی Word

دو انرژی برق و گاز از‌ جمله‌ انرژی‌ هایی هستند که در دهه‌ های آینده، عمدتا به دلیل نیاز اقتصاد نوین جهان به نیروی برق و استفاده هرچه بیشتر از سوخت گاز به عنوان سوخت تمیزتر، رشد تقاضای فزاینده‌ ای‌ خواهند‌ داشت. امروزه این دو انرژی نه به عنوان رقیب‌ بلکه به عنوان مکمل،در تأمین نیازهای انرژی مورد توجه برنامه‌ ریزان و سرمایه‌ گذاران قرار گرفته‌ است‌ و به همین دلیل بررسی هم‌ افزایی‌ بین‌ انتقال گاز و انرژی برق از اهمیت زیادی‌ برخوردار شده است.

هدف اصلی این مطالعه انتخاب بهترین گزینه برای حداقل رساندن هزینه تأمین برق‌‌ مصرف‌ کنندگان‌ است. بر این اساس‌، انتقال‌ برق به محل مصرف احداث نیروگاه در کنار مراکز تولید گاز، ارزان‌ تر از تولید برق در کنار محل مصرف و انتقال گاز از طریق خطوط انتقال گاز است.

دانلود مقاله رایگان بهینه یابی انتقال گاز و برق

دانلود مقاله رایگان بهینه یابی انتقال گاز و برق

احداث نیروگاه در‌ محل‌ نزدیک به مرکز تولید گـز و انتقال برق به نقطه مصرف، باعث کاهش هزینه تولید برق می‌ گردد. بدین ترتیب فرضیه اول تحقیق یعنی‌ احداث نیروگاه در محل نزدیک به مرکز تولید‌ گاز‌ منافع اقتصادی‌ بیشتری برای‌ کشور به دنبال دارد، و مورد تأیید است.

با توجه به کاهش هزینه‌ های تولید برق در‌ صورت نزدیکی نیروگاه به محل تـولید گاز، فرضیه دوم تحقیق مبنی‌ بر‌ اینکه‌ هزینه‌ های انتقال برق در مقایسه با هـزینه‌ های‌ انتقال گاز پایین‌ تر است، مورد تأیید می‌ باشد.

به ویژه تولید ‌‌برق‌ در نزدیکی میادین گازی و انتقال آن از طریق یک سیستم مناسب‌ حتی انتقال‌ به‌ مناطقی‌ که فاصله زیادی با میادین گازی دارند مقرون به صرفه است.

هم افزایی انتقال گاز و برق

هرچند که در‌ حال حاضر بـرنامه‌ ریزی گاز و برق در نقاط مختلف دنیا جداگانه انجام‌ می‌ شوند ولی‌ در آینده بازار به‌ سمت‌ یکپارچه شدن پیش خواهد رفت. نظر به اینکه گاز می‌ تواند به آسانی به برق تبدیل شود و در مواردی منابع و مصارف گاز و برق از نظر جغرافیایی فاصله قابل ملاحظه‌ ای دارند، برنامه‌ ریزی توأم‌ گاز و برق مورد توجه قرار گرفته‌ است. مطالعات متعددی که در گذشته انجام شده نشان می‌ دهد که انتقال‌ گاز در فواصل طولانی از انتقال برق مقرون به صرفه‌ تر است‌.

این‌ موضوع عمدتا به دلیل آن است که احداث خطوط گاز پرفشار، امکان انتقال‌ گاز در حجم بالا را ممکن می‌ سازد. با توجه به اینکه امروز موضوع هم‌ افزایی از جمله‌ تمیزتر، رشد تقاضای فزاینده‌ ای‌ خواهند‌ داشت. امروزه این دو انرژی نه به عنوان رقیب‌ بلکه به عنوان مکمل، در تأمین نیازهای انرژی مورد توجه برنامه‌ ریزان و سرمایه‌ گذاران قرار گرفته‌ است‌ و به همین دلیل بررسی هم‌ افزایی‌ بین‌ انتقال گاز و انرژی برق از اهمیت زیادی‌ برخوردار شده است.

دانلود تحقیق رایگاه هم افزایی انتقال بر و گاز

دانلود تحقیق رایگاه هم افزایی انتقال بر و گاز

این‌ موضوع عمدتا به دلیل آن است که احداث خطوط گاز پرفشار، امکان انتقال‌ گاز در حجم بالا را ممکن می‌ سازد. با توجه به اینکه امروز موضوع هم‌ افزایی از جمله‌ مباحث‌ جدید و مهم اقتصاد انرژی محسوب می‌ شود، جواب این سوال که در سبد انرژی‌ خانوار چه حاملی با چـه سهمی قرار می‌ گیرد برای اقتصاد کشور بـهتر است، موضوعی قابل‌ توجهی‌ است‌. یکی از مسائل مرتبط بـا این موضوع، انتقال برق یا انتقال گاز است. در این‌ راستا بهترین گزینه برای به حداقل رساندن هزینه تأمین برق مصرف‌ کننده همانا احداث‌‌ نیروگاه‌ در‌ کنار محل تولید گاز و انتقال‌ برق‌ تا‌ نقطه مصرف می‌ باشد.

موضوع کامل این مقاله بهینه یابی انتقال گاز و برق (هم افزایی گاز و برق) می باشد که این جمع آوری و پژوهشگران این مقاله خانم مریم زاهدی سرشت و آقای علی اصغر اسماعیل نیا می باشند.

در آخر از شما عزیزان تقاضا داریم جهت حمایت از سایت downloadarticle.ir و نویسندگان که مقالات را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. با استفاده از لینک زیر می توانید این مقاله را به صورت رایگان دانلود نمایید.

رایگان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز