خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف

دانلود مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف

دانلود مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف از سری مقالات فرهنگی با 58 صفحه و فرمت اجرایی PDF

امروزه عامل انرژی نقش اساسی در ثبات اقتصادی و سیاستی هر کشور در جامعه جهانی ایفاء می کند. در کشور ایران بیش از 90 درصد مصرف انرژی از منابع هیدروکربوری نفت و گاز تامین می شود. از آنجایی که روند مصرف انرژی در طی سال های اخیر و رشد بالای شدت انرژی در بخش های مختلف مصرف به علت عدم استفاده از تکنولوژی روز فرآیندهای صنعتی، ساخت و ساز و حمل و نقل روند مطلوبی در کشور نداشته لذا به منظور اعمال صرفه جویی و منطقی کردن مصرف انرژی با تاکید بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست و ایجاد توسعه پایدار و همچنین کاهش پرداخت یارانه های سنگین برای حامل های انرژی که بر اقتصاد کشور بار مالی سنگینی را تحمیل کرده است.

برنامه ریزی در زمینه بهینه سازی انرژی در مصرف منابع مختلف انرژی در برنامه های چند ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد توجه خاص قرار گرفت.

وظایف عمده سازمان های بهینه سازی مصرف انرژی، سیاستگذاری و انجام اقدامات لازم در راستای بهینه سازی مصرف انرژی در کلیه زمینه ها اعم از فرآیندهای تولیدی، چرخه مصرف انرژی و تدوین استانداردها و معیارهای مصرف انرژی می باشد.

علاوه بر سازمان های فوق الذکر واحدهای تولیدی و اجرایی بخش های مختلف، بر اساس آیین نامه های اجرایی ماده قانونی فوق الذکر موظف شدند که با تشکیل مدیریت انرژی راساً اقداماتی را در جهت بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای عملیاتی خود به عمل آورند.

دانلود مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف

دانلود مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف

منافع کارایی انرژی

افزایش فوق العاده در قیمت های نفت از سال 1973 توجهات را بر استفاده پر بازده از انرژی جلب کرد. برای شروع، ملت های وارد کننده نفت راهبردهای صرفه جویی انرژی را برای جلوگیری از اسراف بی رویه آن از طریق افزایش قیمت و یا تغییر عادات برگزیدند.

صرفه جویی، معادلی برای کاهش نهایی (حاشیه ای) در کیفیت مورد قبول زندگی است. هر چند این اقدامات تا حدودی موفقیت آمیز بوده است ولی مفهوم کارایی انرژی در طی دهه 1980 به خوبی جا افتاد. کارایی انرژی به معنای تولید تا حد امکان بیشتر با منابع محدود انرژی است. کارایی انرژی مفهومی پویاتر از صرفه جویی است که بر پایه مدیریت سیستماتیک انرژی و معرفی نوآوری های فن آوری در هر جا که ممکن باشد، قرار دارد.

تعدادی از کشورها کاملاً در کاهش وابستگی خود به انرژی وارداتی یا انرژی های نادر موفق بودند. به هر حال روشن است که اقدامات بیشتری می تواند صورت پذیرد. خصوصاً در کشورهای در حال توسعه، کاهش تلفات در مصرف انرژی به توسعه پایدار کمک خواهد کرد.

بهینه سازی مصرف در ساختمان ها

طبق آمار ها بخش ساختمان کشور ایران به طور متوسط شش برابر کشورهای اروپایی انرژی مصرف می کنند و 40 درصد انرژی الکتریکی و تجدیدناپذیر کشور در این بخش مصرف می شود. تردیدی نیست چنانچه مصرف انرژی های اولیه در کشور با روند کنونی ادامه یابد بدون در نظر گرفتن هزینه های مرتبط با آن، با بحران انرژی روبرو خواهیم شد.

در این میان دو رویکرد اصلی پیش رو خواهیم داشت کمتر مصرف نماییم و یا به طور مناسب مصرف نماییم که به نظر می رسد رویکرد مصرف بهینه و مناسب یکی از اهداف استراتژیک بخش انرژی کشور می باشد.

دانلود مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف

دانلود مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف

مدیریت انرژی

کاهش مصرف انرژی، دستیابی به یک کسب و کار بدون نقص را ممکن می سازد؛ چرا که موجب صرفه جویی در منابع مالی شده، شهرت سازمان را بهبود بخشیده و کمک می کند کلیه افراد بتوانند تغییرات آب و هوایی را پیروزمندانه و به خوبی پشت سر گذارند.

تنها راه برای کاهش مصرف کربن یا به عبارتی حفظ محیط زیست در شرکت ها و سازمان های دولت، همانا استفاده بهینه از انرژی است.

مدیریت انرژی یک فرایند ادامه دار است که با گذشت زمان توسعه می یابد. نمی توان در وهله نخست همه چیز را اصلاح کرد، بنابراین بهتر است در ابتدا کارها را اولویت بندی کرد، و نخست از بخش های زیربنایی آغاز کرد. مراحل پیاده سازی مدیریت انرژی به طور خلاصه در زیر آورده شده است :

  1. مصرف انرژی، هزینه ها و تعهدات قانونی سازمان خود را بررسی کنید.
  2. حمایت مدیریت ارشد سازمان و همچنین منابع مورد نیاز سازمانی را برای این کار به دست آورید.
  3. سیاست مدیریت انرژی و استراتژی اولیه خود را طراحی کنید.
  4. سعی کنید مدیریت انرژی تدوین شده را به یکی از بخش های اصلی سازمانی تبدیل نمایید.

مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف موضوع این پست از سایت DownloadArticle.ir می باشد که قرار است در اختیار شما عزیزان گذاشته شود. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدای این مقاله شما با مفهوم بهره وری آشنا می شوید.
  • در ادامه راه های بهینه سازی مصرف انرژی توضیح داده شده است.
  • سپس مدیریت مصرف بررسی شده است.
  • و مطالب دیگری که با دانلود مقاله بهره وری و بهینه سازی مصرف می توانید آن ها را مطالعه کنید.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز