خانه » مقالات روانشناسی » دانلود مقاله درباره بحران هویت در جوانی

دانلود مقاله درباره بحران هویت در جوانی

دانلود مقاله درباره بحران هویت در جوانی از سری مقالات روانشناسی با 63 صفحه و فرمت اجرایی Word

بحران هویت در جوانی را در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم و یک مقاله در این باره برای شما عزیزان محقق و پژوهشگر به اشتراک بگذاریم. در این مقاله قصد داریم که به این مساله پی ببریم که بین نوجوانی و بحران هویت رابطه وجود دارد یا خیر؟ مطالب مهمی که در مقاله جوان و بحران هویت آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا مطالب کلی مانند اهمیت تحقیق و … بیان شده است.
  • در ادامه اصطلاحات مربوط به موضوع تحقیق تعریف شده است.
  • برداشت های رایج درباره هویت موضوع بعدی است که تحلیل و توضیح داده شده است.
  • و مطالب متعدد دیگری که در این مقاله آمده است.

بحران هویت و جوانی

فارغ از معانی لغوی کلمه هویت در عربی و تعریف هایی که از این مفهوم در فلسفه به عمل می آید، در علوم اجتماعی «هویت» به معنای کیستی فرد یا گروه یا درکی که یک فرد یا گروه از خود دارد به کار می رود. این مفهوم در روان شناسی اجتماعی بیشترین کاربرد را داشته است. در روان شناسی و روان شناسی اجتماعی مفهوم هویت با انواع مفاهیم دیگر هم ارز یا نزدیک در در نظر گرفته شود : من، ما، خود، درک از خود، بازنمایی خود، تصور از خود، شخصیت، آگاهی از خود و خودانگاره. تا آن جا که به کنش گران اجتماعی مربوط می شود، کاستلز هویت را «فرآیند معناسازی بر اساس یک ویژگی فرهنگی یا مجموعه به هم پیوسته ای از ویژگی های فرهنگی» می داند که «بر منابع معنایی دیگر اولویت داده می شود.»

برخلاف دیدگاه سنتی در میان ادبا و تاریخ دانان ایرانی، اصحاب علوم قدیم، و اهل فلسفه که هویت را دارای ذاتی ثابت می پنداشتند که با وجود برخی دگرگونی های صوری و ظاهری همواره پابرجا و یکسان باقی می ماند، از دید بسیاری از دانشمندان علوم اجتماعی نوین هویت مفهومی سیال، ناخالص، ترکیبی، گذرا، درآمیخته، گشوده و مستعد بازتعریف، و «بدون اقامت دائم در خود» معنا می شود.

جوانی و بحران هویت

جوانی و بحران هویت

هیچ هویتی بدون وجود «غیر» یا «دیگری» یا کسی که بیرون از فرد یا گروه خودی قرار می گیرد معنا نمی یابد. لذا «هویت چیزی جز آن چه بدان هر آدمی خویش را از دیگری باز می شناسد و «کیستی» و «چیستی» خود را در پرتو آن تعریف می کند نیست»

همان گونه که تعریف هویت ذکر شد، هویت می تواند هم فردی و هم اجتماعی باشد. هرگونه هویت بالاتر از فرد را هویت اجتماعی می نامین. هویت اجتماعی به قول تاجفل بخشی از خودفهمی فرد است که از دانش او درباره عضویتش در یک گروه اجتماعی ناشی می شود، ضمن این که فرد برای عضویت خود در آن گروه ارزش و اهمیت قائل است. آن چه در تعریف تاجفل نمایان است مفهوم کاملاً ذهنی هویت اجتماعی است. زاده شدن در یک گروه اجتماعی گرچه به طور طبیعی فرد را به سوی همانند سازی با آن گروه و برگرفتن هویت آن می راند، اما تعیین کننده نیست و فرد اگر خود را عضوی از آن گروه اجتماعی نشناسد و هیچ رابطه عاطفی با آن برقرار نکند آن گروه در مؤلفه های هویتی وی نقشی نمی یابد.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز