خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله درباره بتن خود تراکم

دانلود مقاله درباره بتن خود تراکم

دانلود مقاله بتن خود تراکم از سری مقالات عمران و معماری با 50 صفحه و فرمت اجرایی Word

با وجود گذشت سال ها از ابداع بتن خود تراکم (SCC=Self Consolidating Concrete or Self-Compacting Concrete) توسط محققین ژاپنی و تجربیات موفق کاربرد آن در پروژه های عمرانی در کشورهای مختلف دنیا، هنوز این نوع بتن در کشور ما بطور اصولی شناخته نشده و کاربرد آن محدود به چند پروژه خاص می شود.

بطور کلی دو مورد را می توان به عنوان جدی ترین موانع در مسیر بکارگیری صحیح بتن خود تراکم در پروژه های عمرانی کشور مطرح نمود : مورد اول نوسانات زیاد و در برخی موارد کیفیت پایین مواد و مصالح و تولیدات کارخانجات داخلی می باشد که تولید بتن خود تراکم را با چالش های زیادی مواجه می کند.

دومین مورد نیز عدم آشنایی مشاورین و کارفرمایان پروژه های دولتی و خصوصی با ویژگی ها و مزایای این نوع بتن می باشد. گاهی ذهنیت قدیمی مترادف دانستن بتن خود تراکم با بتن با روانی بالا و کیفیت پایین نیز بر این مشکلات دامن می زند.

شناخت دقیق خواص بتن تازه، سخت شده و مسائل اجرایی بتن خود تراکم قطعا می تواند به گسترش این نوع بتن در کشور و استفاده بجا از آن در پروژه های عمرانی کمک کند.

قبل از توضیحات بهتر است که شما سری به مقاله بتن و تکنولوژی آن و همی نطور مقاله مواد افزودنی به بتن نیز بزنید.

اجزای بتن خود تراکم

با وجود اینکه در ساخت بتن خود تراکم می توان از مصالح گوناگونی استفاده کرد، انتخاب درست مصالح یک ضرورت در بهینه سازی طرح مخلوط این نوع بتن می باشد. بطور کلی می توان گفت بتن خود تراکم در مقایسه با بتن معمولی حساسیت بیشتری به تغییرات خواص مصالح از خود نشان می دهد، زیرا دستیابی به ویژگی های مشخصی در مخلوط بتن خود تراکم تازه مورد نظر می باشد که در بن معمولی مطرح نیست.

بنابراین پارامترهای مختلف اجزای تشکیل دهنده که ممکن است بر رئولوژی بتن تازه تاثیرگذار باشند، باید شناسایی شده و مطابق با اهداف کنترل شوند. به عنوان مثال شکل و بافت سطحی سنگدانه های مصرفی در بتن عاملی است که اثر آن بر کارایی بتن تازه مسخص شده است، بنابراین انتخاب درست سنگدانه مصرفی در بتن خود تراکم می تواند رسیدن به یک مخلوط نهایی بهینه را با صرف هزینه، مصالح و زمان کمتر ممکن سازد. این مسئله در مورد سیمان، افزودنی های شیمیایی و موارد دیگر نیز صادق است.

دانلود مقاله در مورد بتن خود تراکم

دانلود مقاله در مورد بتن خود تراکم

مزایا و معایب بتن خود تراکم

SCC از مزایای متعددی برخوردار است که بخشی از آنها به شرح زیر است :

 • قابلیت جاری شدن از میان میلگردهای متراکم و در قالب های با شکل پیچیده.
 • کاهش هزینه ساخت به دلیل عدم نیاز به لرزاندن و نیاز به عملیات کمتر در پرداخت سطح بتن.
 • انعطاف پذیری بیشتر در پخش شدن در قالب ها در نتیجه نیاز کمتر به تعدد نقاط بتن ریزی.
 • حصول بتن یکنواخت و همگن، در نتیجه بهبود خواص مکانیکی و دوام.
 • کاهش آلودگی صوتی به دلیل حذف لرزاندن.
 • سرعت بیشتر در ساخت به دلیل حذف زمان لرزاندن.
 • بهبود کیفیت سطح بتن مجاور قالب، در نتیجه حذف تعمیر برای رفع منافذ سطحی. هرچند SCC از مزایای مهمی برخوردار است، اما معایبی هم دارد که البته با انتخاب مناسب مصالح، مواد و طرح مخلوط مناسب می توان معایب را به حداقل رساند.

معایب SCC به شرح زیر است :

 • افزایش هزینه قالب ها به دلیل افزایش احتمالی فشار بر روی قالب و نیاز به درزبندی مناسب تر.
 • نیاز به منابع انسانی ماهر و متخصص در هنگام انتخاب مصالح، طرح مخلوط، انجام دادن آزمایش ها و اجرا.
 • افزایش ریسک و عدم قطعیت به دلیل تغییر ماهیت مواد جدید مانند نسل جدید.
 • افزایش الزامات کنترل کیفیت.
 • احتمال تغییرات عمده در خواص بتن تازه و سخت شده به دلیل تغییرات جزئی در نوع و مقدار مواد مصرفی.

انواع بتن های خود تراکم

بتن های خود تراکم به سه گروه به شرح زیر تقسیم می شوند :

نوع پودری : SCC به نحوی نسبت بندی می شود که نیاز خود تراکم بودن را بدون استفاده از مواد اصلاح کننده گرانروی و با بهره گیری از پودر تامین می کند. با استفاده از پودر، مقاومت مناسب در مقابل جدا شدن ذرات در مخلوط بتن ایجاد می شود و با به کار گرفتن مواد افزودنی کاهنده آب و هوازا، تغییر شکل زیاد تامین می شود.

نوع دارای مواد اصلاح کننده گرانروی : در این گروه SCC از مواد اصلاح کننده گرانروی برای ایجاد مقاومت در مقابل جدا شدن ذرات استفاده می شود و مواد افزودنی کاهنده آب و هوازا برای ایجاد تغییر شکل زیاد استفاده می شود.

نوع ترکیبی : در این گروه از SCC از پودر همزمان با مواد اصلاح کننده گرانروی استفاده می شود و مواد اصلاح کننده گرانروی برای کاهش تغییرات کیفیت بتن تازه استفاده می شود.

دانلود تحقیق بتن خود تراکم

دانلود تحقیق بتن خود تراکم

کاربرد بتن خود تراکم

بتن معمولی و بتن خود تراکم در مراحل اختلاط و انتقال رفتار نسبتا مشابهی از خود نشان می دهند و تفاوت اصلی در هنگام بتن ریزی و انجام عملیات تراکم بروز می کند. بنابراین برتری بتن خود تراکم و صرفه جویی های ناشی از آن در کارخانجات پیش ساختگی و یا در محل پروژه ها مشهودتر است. با این وجود طی این سال ها پیشرفت در زمینه طراحی مخلوط و عملکرد موارد مختلف نسبت به فرایندهای مرتبط با بتن ریزی بیشتر بوده است.

تاکنون مواد موفق زیادی از کاربرد بتن خود تراکم به صورت درجا در پروژه های عمرانی گزارش شده است، با این وجود به نظر می رسد که در حال حاضر بتن خود تراکم بیشترین کاربرد را برای صنعت پیش ساختگی دارا می باشد. تعداد نسبتا زیادی از کارخانجات پیش ساختگی در کشورهای مختلف بطور کامل مصرف خود را از بتن معمولی به این نوع بتن تغییر داده و به این ترتیب توانسته اند ضمن بهبود فضای کاری، کیفیت محصولات خود را افزایش دهند. در واقع می توان گفت محیط کنترل شده برای تولید بتن در این کارخانجات بستر مناسب برای حداکثر بهره برداری از مزایای بتن خود تراکم را فراهم می آورد.

با توسعه و پدید آمدن ابزار موثرتر تولید و کنترل کیفی در آینده، می توان گسترش کاربرد بتن خود تراکم در شرایط کارگاهی را نیز متصور شد. در بسیاری از فناوری های مربوط به تولید بتن که هم اکنون در حال طراحی و توسعه هستند، استفاده حداکثر از قابلیت روانی بتن خود تراکم برای جایگزینی بتن معمولی هدف گذاری شده است. قطعا پیدایش این تجهیزات و فناوری ها می تواند چالش های موجود در زمینه تولید بتن خود تراکم را کاهش دهد و راهکارهای جدیدی را برای تولید محصولی یکنواخت و با کیفیت مطلوب در اختیار مهندسین عمران قرار دهد.

برای شما علاقه مندان و محققان عزیز در زمینه مقالات عمران و معماری مقاله ای پیرامون بتن خودتراکم آماده کرده ایم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 1. بعد از خواندن مقدمه درباره موضوع، تعاریف مربوطه و معرفی آن و همینطور تاریخچه آن بیان شده است.
 2. در ادامه ویژگی های بتن خودتراکم ذکر شده است.
 3. سپس مزایا و خصوصیات استفاده از بتن های خود متراکم نوشته شده است.
 4. مواد تشکیل دهنده بتن خودتراکم موضوع بعدی است که در این مقاله دیده می شود.
 5. و چندین مطلب دیگر که شما با دانلود کامل مقاله که لینک آن در انتهای توضیحات گذاشته شده است می توانید آن ها را مطالعه کنید.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز