خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله بتن و تکنولوژی آن

دانلود مقاله بتن و تکنولوژی آن

دانلود مقاله بتن و تکنولوژی آن با 52 صفحه به صورت کامل و با فرمت اجرایی PDF

بر خلاف باور عمومی، بتن و سیمان، یک چیز نیستند. سیمان در واقع فقط بخشی از بتن به حساب می آید. بتن از سه عنصر اساسی و پایه : آب، سنگدانه (سنگ، شن و ماسه، شن و …) و سیمان پرتلند ساخته شده است. سیمان، معمولا به شکل پودر، به عنوان یک عامل اتصال عمل می کند که با آب و سنگدانه ها مخلوط می شوند. اگر شما هم مانند افراد دیگر که تعداد آن ها هم کم نیست که اطلاعات کم در مورد بتن دارید ما یک مقاله تحت عنوان بتن و تکنولوژی آن آماده کرده ایم که کمک زیادی برای کسب اطلاعات در مورد آن می شود. مطالبی همچون تعریف بتن و مواد تشکیل دهنده آن، افزودنی های خاص استاندارد بتن در ایران، خوردگی بتن، انواع بتن، خواص و کاربردهای آن دیده می شود.

مقالات مرتبط و زیرمجموعه مهم که به موضوع این مقاله نزدیک است، مواد افزودنی بتن و کاربرد آن ها و همین طور بتن خود تراکم. مطالعه توضحیات این دو مقاله خالی از لطف نیست.

مواد تشکیل دهنده بتن

مواد تشکیل دهنده بتن عبارت اند از : سیمان، مصالح سنگی و آب در برخی موارد مواد مضاف نیز بدان ها اضافه می شود. خواص بتن تر (قبل از سخت شدن)، کارایی و زمان گیرش، همچنین خواص بتن خشک (بتن سخت شده)، نظیر مقاومت فشاری، مقاومت کشتی، افت، خزش و دوام بستگی به انتخاب و درصد مواد تشکیل دهنده بتن دارد.

خواص مکانیکی و فیزیکی بتن

بتن ماده است که اگر چه از برخی جهات به صورت ا لاستیک رفتار می کند، اساساً یک ماده غیر ا لاستیک محسوب می شود. شاید بتوان گفت که جنبه های رفتاری غیر لاستیک بُتن کمک بزرگی به موفقیت و توسعه استفاده از آن نیز نموده است. به عنوان مثال می توان از تغییر شکل های غیر لاستیک بتُن در مناطقی از سازه های نامعین در آن ها در اثر بار توزیع تنش ها وضعیت متعادل تری از نظر نیرو ها بوجود می آید.

همچنین شاید بتـن از این نظر که خواص سازه ای آن بستگی به زمان و شرایط رطوبتی و حرارتی محیط دارد نیز منحصر به فرد باشد. بنابراین، برای افرادی که مسئولیت طراحی با اجزای سازه های بـتن را به عهده دارند، تنها اتکاء بر مقادیری که از جداول محاسباتی بدست می آیند کافی نبوده و اطلاع از خواص مکانیکی و فیزیکی بتن بسیار ضروری است.

عوامل مؤثر بر مقاومت بتن

مهم ترین عوامل مؤثر بر مقاومت بتن عبارت اند از :

-نسبت آب به سیمان

-نسبت مصالح سنگی به سیمان

-دانه بندی، شکل، درجه زبری سطح، مقاومت و سختی دانه های سنگی

-حداکثر اندازه مصالح سنگی

افزودنی های بتن

عکس افزودنی های بتن

هنگامی که حداکثر اندازه مصالح سنگی بـتن 5/3 تا 5/4 سانتیمتر است، عوامل سوم و چهارم اهمیت کمتری دارند، و هنگامی که نسبت مصالح سنگی به سیمان از 4 بیشتر است (که معمولاً در بتن های سازه ای چنین است) عامل دوم چندان مهم نمی باشد.

در رابطه با تأثیرات اندازه مصالح سنگی بر مقاومت بتـن، نتایج آزمایشات نشان داده اند که وجود مصالح سنگی با اندازه بزرگ ممکن است سبب کاهش مقاومت گردد، این مسئله احتمالاً در اثر کاهش کل سطح تماس این مصالح با ملات می باشد. اما از سوی دیگر، بکار بردن مصالح سنگی درشت منجر به استفاده از آب کمتری برای دستیابی به کارآیی مورد نظر می شود و در نتیجه مقاومت بیشتری برای بُتن حاصل می گردد. بدین ترتیب دیده می شود که وقتی از مصالح سنگی درشت استفاده می شود، تأثیر نهایی اندازه دانه های درشت بر مقاومت بتُن، بستگی به نسبت های اختلاط بتن پیدا می کند. بطور کلی، مصالح سنگی با اندازه بزرگ، اثر منفی بیشتری روی مقاومت بتـن های پر سیمان نسبت به بـتن های کم سیمان دارند.

مهار آرماتور در بتن

یکی از شرایط لازم در سازه های بتن این است که بین فولاد و بُتن اطراف آن چسبندگی کافی وجود داشته باشد. به عبارت دیگر باید تحت بارهای بهره برداری هیچگونه لغزشی بین آرماتور و بتُن بوجود نیاید. تأکید بر شرایط بهره برداری از آن روست که لغزش آرماتور نسبت به بتـن اطراف آن لزوماً از دست رفتن مقاومت و فرو ریختگی زودرس را به دنبال ندارد. مثلاً ممکن است در یک تیر، میلگردهای خمشی در طول قابل ملاحظه ای از بـتن جدا شوند، لیکن تا زمانی که میلگردها به نحو مناسبی دارد و انتهای تیر مار شده باشند به طوری که نتوانند از دو انتها کنده شوند تیرچه به مقاومت ادامه می دهد. بنابراین، اگرچه لغزش میلگرد ها در بُتن به معنی گسیختگی یا فرو رفتگی عضو نیست برای تأمین یکپارچگی و عملکرد بهتر سازه سعی بر آن است که چسبندگی فولاد و بتُن در مراحل مختلف رفتار سازه ها حفظ شود.

آنالیز قاب ها ساختمانی بتن

برای طراحی یک سازه بتن ابتدا باید نیروهای ضریب دار در مقاطع مختلف سازه تحت اثر بارهای خارجی محاسبه شوند. یک ساختمان بُتن معمولاً از اتصال یکپارچه ستون ها و کف های بـتن تشکیل می شوند. کف ها نیز به نوبه خود معمولاً از مجموعه پیوسته دال های و تیرها ساخته می شوند. در مواردی که فاصله بین ستون ها زیاد دنبال شد معمولاً تیرهای فرعی حذف می شوند در این حال، سیستم کف تنها متشکل از دال و تیر های اصلی بین ستون ها خواهد بود. در مواردی حتی تیرها نیز حذف می شوند و دال مستقیماً به ستون ها اتصال می یابد.

پیداست که آنالیز کامل یک ساختمان بتن تابع سیستم سازه ای کف های آن است. در بعضی موارد می توان دال های کف را مستقل از سایر اجزاء سازه آنالیز کرد و در سایر موارد باید دال ها همراه مجموعه تیز و ستون ها آنالیز شوند. اما آنچه در تمامی این موارد مشترک است این است که آنالیز کامل ساختمان های بتُن یکپارچه عموماً منجر به حل قاب های بتـن می شود.

پی های بتن

هدف از ساخت پی (یا شالوده) انتقال بارهای مرده و سایر بارهای خارجی وارد بر سازه به زمین است. بارهای خارجی شامل بارهای زنده و بارهای استصنایی نظیر بارهای ناشی از باد، زلزله و انفجار می شود. نجوه انتقال این بارها به زمین به عوامل مختلفی از جمله به نوع و مقدار بار، سختی سازه و ظرفیت باربری خاک بستگی دارد.

به طور کلی در طرح پی ها دو هدف مورد نظر است : اول اینکه، کل نشست سازه ها باید به مقدار کم و قابل قبولی محدود شود و دوم این که ، نشست های نامساوی قسمت های مختلف سازه تا حد امکان حذف شود. برای تأمین منظور اول، یعنی محدود کردن نشست پی، باید اولاً بار سازه را به لایه ای از خاک با مقاومت کافی منتقل کرد و ثانیاً فشار ناشی از این بارها در خاک را به حد قابل قبولی تقلیل داد. در صورتی که زمینی که مستقیماً زیر سازه قرار دارد شرایط مطلوب را داشته باشد می توان پی ها را مستقیماً بر آن بنا نهاد و ابعاد پی را طوری اختیار کرد که تنش خاک از حد مجاز بیشتر نشود. به چنین پی هایی اصطلاحاً پی های سطحی گفته می شود. از سوی دیگر، چنانچه خاک نزدیک سطح زمین دارای شرایط مناسب نباشد لازم است به وسیله پی های عمیق، که معمول ترین آن ها پی های شمعی است بار را به لایه های عمیق تر و محکم تر انتقال داد.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز