خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله درباره اهدای خون (انتقال خون)

دانلود مقاله درباره اهدای خون (انتقال خون)

دانلود مقاله درباره اهدای خون (انتقال خون) از سری مقالات پزشکی 29 صفحه و فرمت اجرایی PDF

آیا شما می دانید با اهدای خون می توانید جان خیلی از افراد را نجات داد و همینطور این کار باعث سالم تر شدن بدن شما می گردد؟ چه خوب است که اهدای خون به دیگران را فرهنگ سازی کنیم تا افراد سالم تری در جامعه مان داشته باشیم. قرار است در این مطلب از سایت دانلود مقاله در مورد اهدا و انتقال خون صحبت کنیم. مقاله که شما در ادامه می توانید آن را دانلود کنید، شمال مطالب زیر می باشد :

  • در ابتدا اهدای خون توضیح داده شده است و شما با آن بیشتر آشنا می شوید.
  • در ادامه اهداف سازمان انتقال خون بیان شده است.
  • همچنین تعریفی از انتقال خون نوشته شده است.
  • سپس تاریخچه ای از اهدای خون گفته شده است.
  • شرایطی که اهدا کننده خون باید داشته باشد موضوع بعدی است که در این مقاله آمده است.
  • مطلب بعدی مراحل و پروسه اهدای خون می باشد.
  • یکی دیگر از عنوان هایی که دیده می شود، انواع اهدای خون بوده و شما با آن آشنایی پیدا می کنید.
  • و چنیدن مطلب دیگر … .

همه چیز درباره ی انتقال و اهدای خون

از آن جایی که مراکز انتقال خون، تولید کننده خون نیستند بلکه فقط خون های اهدا شده توسط انسان های شریف و دلسوز را پس از انجام آزمایشات لازم و تهیه فرآورده های آن در یک شبکه سالم خون رسانی به نیازمندان به این ماده حیاتی انتقال می دهند، در نتیجه نجات جان بیماران بستگی مستقیم به میزان استقبال مستمر مردم از اهدای خون دارد.

دانلود مقاله درباره اهدای خون (انتقال خون)

دانلود مقاله درباره اهدای خون (انتقال خون)

در بیشتر کشورها کسانی که خون اهدا می کنند در مقابل آن مبلغی را دریافت نمی کنند و این کار کاملا داوطلبانه انجام می شود. در کشورهایی که از نظر مالی در سطح پایین تری هستند معمولا زمانی اهدای خون انجام می شود که یکی از اطرافیانشان به خون نیاز داشته باشد. اهدای خون با اهداف مختلفی انجام می شود که بستگی به شرایط و فرهنگ آن جامعه دارد.

در اهدای خون معمولا خطری شخص اهدا کننده را تهدید نمیکند فقط در بعضی موارد ممکن است شخص احساس بی حالی و ضعف کند. برای اینکه سلامت خون اهدا کننده مشخص شود معمولا غربالگری هایی انجام می شود و خون آن ها از نظر وجود ویروس های قابل انتقال از طریق خون مانند اچ آی وی و هپاتیت بررسی می شود. در هر کشوری میزان خون گرفته شده از داوطلبان متفاوت است اما به طور معمول این میزان پانصد میلی لیتر است.

انتقال خون چیست؟

در علم پزشکی انتقال خون از اهمیت بالایی برخوردار است. در موارد خاصی که جان بیمار در خطر است پزشک معالج درخواست انتقال خون می دهد. خون از اجزایی تشکیل شده که با توجه به مشکل بیمار می توان هر کدام از این اجزا را تزریق کرد.

زمانی که بیمار دچار کم خونی یا خونریزی شدید شده است برای او گلبول قرمز تزریق می شود. پلاکت که از اجزای دیگر خون است زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شخص خونریزی کرده و پلاکت خون او از نظر تعداد به حداقل رسیده است و پلاسما نیز زمانی کاربرد دارد که پروتئین های خون کاهش یافته باشد.

شرایط اهدای خون چیست؟

فردی که می خواهد خون اهدا کند باید دارای ویژگی هایی باشد که یکی از این ویژگی ها سن او است. شخص اهدا کننده خون باید دارای سنی بین هفده تا شصت و پنج سال باشد. از نظر وزنی نیز این شخص باید دارای وزنی بیشتر از پنجاه کیلوگرم باشد. هر شخص می تواند پس از گذشت هشت هفته از اهدای خون دوباره برای خون دادن اقدام کند اما در طول هر سال شخص بیشتر از چهار بار نمی تواند خون اهدا کند. فرد باید از کم خونی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت داشتن کم خونی نمی تواند خون اهدا کند.

اهدای اتولوگ چیست؟

در این روش خود بیمار خون اهدا می کند و خون او در جاهای خاصی نگهداری می شود تا وقتی که آن شخص به آن نیاز پیدا کرد به او تزریق شود. معمولا در مواردی که شخص قرار است عمل جراحی کند این کار صورت می گیرد. پزشک باید شخص بیمار را کاملا مورد بررسی قرار دهد و از سلامت او مطمعن شود. کسانی که از اهدای خون به روش اتولوگ استفاده می کنند ایمن ترین خون را دریافت می کنند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز