خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله درباره انقلاب مشروطیت

دانلود مقاله درباره انقلاب مشروطیت

دانلود مقاله انقلاب مشروطیت از سری مقالات تاریخی با 36 صفحه و فرمت اجرایی word

انقلاب مشروطیت را می توان مهم ترین رویداد سیاسی تاریخ معاصر ایران نامید. تلاش گروه های گوناگون اجتماعی در برپایی نظام جدید سیاسی، کاهش خودکامگی و استقرار نظم و قانون در جامعه، و دیگر عوامل متعدد اجتماعی و پیش زمینه های تاریخی که در پیدایش این تحول جدید موثر بوده اند، از موضوع هایی است که همواره در میان علاقه مندان به تاریخ سیاسی معاصر ایران مطرح بوده است.

انقلاب مشروطیت ایران، از دیدگاه های متعدد و به زبان های مختلف تشریح شده است. نمی توان انکار کرد که در تاریخ ایران، انقلاب مشروطه تحولات و تغییرات اجتماعی قابل ملاحظه ای را به وجود آورده و تاثیر بسیار بر نظام سیاسی اجتماعی داشته است اما دیدگاه های موافق و مخالف و دوسویه، همیشه نسبت به هر تغییری وجود داشته که مشروطه از این قانون مستثنی نیست. با این همه و قطع نظر از محاسن و معایب این آثار، هنوز تاریخ قطعی انقلاب مشروطه نوشته نشده است.

عده ای آزادی ملت امروز را مدیون انقلاب مشروطه می دانند؛ به گونه ای که معتقدند مشروطیت، آزادی عقیده، تساوی حقوق افراد و حکومت مردم بر مردم را در ایران استوار کرد و تقدیرات ملک و ملت را به خود مردم سپرد و ملت را در وضع قوانین مناسب با اخلاق و صلح جامعه، مختار و آزاد نمود.

مشروطیت، امتیاز طبقاتی را از میان برد و انحصار طلبی، برتری پادشاه بر دیگران و … را ریشه کن کرد و راه را برای نشان دادن استعداد، لیاقت و شایستگی طبیعی و نبوغ ایرانی باز نمود.

عوامل پیدایش مشروطیت

عوامل انقلاب مشروطه، بسیار متنوع است که از آن جمله می توان به انقلابات دیگر و یا نقشه های افراد پویا اشاره کرد.

انقلاب کبیر فرانسه درس «خداوند انسان را آزاد خلق کرد و باید آزاد زندگی کرد را به مردم ایران یاد داد».

انقلاب روسیه : با طبع استبدادی خود بر سایر ملل باعث شد روشنفکران که از فشار روز افزون دولت روسیه به ایران آمده بودند و انقلاب آزادی خواهان روسیه را به صورت نظر نخستین می نگریستند، آزاد مردان ایران را برای یک تغییر و تحول عمومی تشویق می کردند.

انقلاب ژاپن : سید جمال الدین خطیب، یکی از آزادیخواهان، در خطابه های خود از ترقیات ژاپن سخن می راند و مردم را به الگوبرداری از آن تشویق می کرد.

بنابراین، حرکت مشروطیت کشور ژاپن را یکی از عوامل پیدایش حکومت ملی در ایران می دانند.

دانلود مقاله دوران مشروطیت

دانلود مقاله دوران مشروطیت

مشروطه در ایران

مشروطه در ایران با رویارویی سه قدرت اجتماعی مواجه بود :

 • جریان مذهبی، نهادها و حوزه علمای دین، مراجع و روحانیون شیعی
 • نهادت دولت
 • آزادیخواهان تحصیل کرده (روشنفکران)

در زمانی که ایران محل نزاع سه قدرت بود، نیاز به مشروعیت داشتن، اصل مهم به حساب می آمد که علمای دین باید این امر را فراهم می کردند.

 1. جریان مذهبی به گونه ای بود که به اقتدار علما به تدریج افزوده می شد و آنها به دلیل ریشه های اعتقادی و تاریخی و شبکه ارتباطات و جایگاه اجتماعی و استقلال در برابر دولت، قدرت بیشتری یافته بودند. مبارزات سید جمال الدین و ارتباطات مثبت او با محافل و اندیشه های جدید روشنفکری و کوشش او در احیای فکری دینی، موجب حیثیت و اعتبار بیشتری برای علما شد و به تدریج قشر وسیعی از روحانیون را در بستر مبارزات اجتماعی قرار داد.
 2. نهاد دولت، غرق در فساد و آلودگی و استبداد و خودکامگی بود و بی خبر از تحولات جهانی و معادلات بین المللی و ضروریات اجتماعی، اقتصادی، در جهل قرون وسطایی خود فرو رفته بود و تلاش ایرانیان و دولتمردان متعددی که در اندیشه حل بحران سیاسی بودند، نتیجه ای در بر نداشت.
 3. روشنفکران و نمایندگان آزاد اندیش، ترقی خواهی، سکولاریسم، تفکیک سیاست از دین و تکیه بر حکومت عرفی و غیر دینی و حقوق طبیعی، اساس تلاش های آنان را می ساخت.

مقاله نهضت مشروطه ایران موضوع این پست از سایت DownloadArticle.ir می باشد که توضیحاتی درباره آن مطالعه کردید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به این صورت می باشد :

 1. در ابتدای مقاله بیداری ایرانیان و اصلاحات مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 2. در ادامه زمینه های وقوع انقلاب مشروطه نام برده شده و توضیحاتی پیرامون آن داده شده است.
 3. سپس به موضوع از اعتراض به وضع موجود تا انقلاب مشروطیت پرداخته شده است.
 4. یکی دیگر از موضوعاتی که در این مقاله دیده می شود نهضت مشروطه از دیدگان امام خمینی (ره) می باشد.
 5. و … .
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز