خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله در مورد امر به معروف و نهی از منکر

دانلود مقاله در مورد امر به معروف و نهی از منکر

دانلود مقاله در مورد امر به معروف و نهی از منکر از سری مقالات دینی و مذهبی با 75 صفحه و فرمت اجرایی Word

امر به معروف و نهی از منکر یکی از ارکان فروع دین به شمار می رود که در این مطلب مقاله ای کامل دربارۀ امر به معروف و نهی از منکر در اختیار شما عزیز قرار دهیم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا تعریف امر به معروف و نهی از منکر توضیح داده شده است.
  • در ادامه جایگاه امر به معروف و نهی از منکر بیان شده است.
  • امر به معروف و نهی از منکر در نهج البلاغه یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله به آن اشاره شده است.
  • سپس عظمت امر به معروف و نهی از منکر را که در مورد آن چندین پاراگراف نوشته شده است.

همه چیز درباره ی امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر دو اصل اساسی از فروع دین و از مهمترین و عظیم ترین واجبات در اسلام و فقه اسلامی اند. ضرورت این دو اصل برتر و والاتر از حد یک واجب معمولی است و در ردیف ضروریات دین قرار دارد.

با وجود اهمیت ویژۀ امر به معروف و نهی از منکر در آموزه های اسلامی، با تأسف می توان گفت این دو فرضیه جایگاه شایستۀ خود را پس از چند دهه انقلاب اسلامی در کشور ما پیدا نکرده اند و می توان از آنان به عنوان «واجبات فراموش شده» یاد کرد.

دانلود مقاله در مورد امر به معروف و نهی از منکر

دانلود مقاله در مورد امر به معروف و نهی از منکر

در تمام جوامع نیاز به نظارتی است که توسط عموم یا عده ای خاص باید صورت بگیرد تا آن جامعه دچار فساد و تباهی و انحلال نشود. در کشور ما این نظارت هم بر عهده عموم و هم بر عهده ولی فقیه است. در دین اسلام نیز تأکید زیادی روی این موضوع شده است و از آن به عنوان دو وظیفه مهم امر به معروف و نهی از منکر یاد شده است. چنانچه این دو وظیفه مهم به درستی انجام شود جامعه از فساد دور می شود و به سمت ارزش های معنوی و مادی سوق داده می شود.

تعریف امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر یعنی : عینیت بخشیدن به ارزش های اسلامی و از بین بردن ضد ارزش های دینی و اسلامی است. امر به معروف و نهی از منکر از ساز و کارهای مهم کنترل اجتماعی در اسلام می باشد. دعوت و ترغیب به سمت ارزش های اسلام وظیفۀ همۀ مسلمانان است.

در جامعه شناسی؛ معروف را معادل ارزش گفته اند و می دانیم که ارزش ها بنیادی ترین عامل در تبیین و شناخت هنجارها هستند. و از آن جهت که امر به معروف و نهی از منکر در اسلام به صورت حکم شرعی بیان شده است از کارایی فوق العاده ای برخوردار است. مردم با احساس تکلیف شرعی در پاسداری از هنجارهای دینی تلاش می کنند.

معروف و منکر از آن جهت دارای اهمیت است که در زمان ها و مکان ها و شرایط خاص به گونه ای متفاوت جلوه می کند و برای همین به بصیر نیاز دارد. به دلیل عدم شناخت معروف ها و منکر ها در جامعه، مثلاً تا وقتی از امر به معروف و نهی از منکر سخن به میان می آید، بیشتر ذهن ها فقط به سمت این منکر می رود که باید نسبت به افرادی که شئون اسلامی را در اماکن عمومی رعایت نمی کنند واکنش تند نشان داد!! متأسفانه ما کارنامۀ درخشانی در عمل به این فرضیۀ مهم امر به معروف و نهی از منکر نداریم.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز