خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله درباره اقتصاد روستایی

دانلود مقاله درباره اقتصاد روستایی

دانلود مقاله اقتصاد روستایی از سری مقالات اقتصادی با 345 صفحه و فرمت اجرایی Word

اقتصاد روستایی عمدتا از بخش های کشاورزی (زراعت، باغداری، دامداری، دامپروری، مرغداری، زنبورداری، پرورش ماهی و …) صنایع دستی و روستایی، و فعالیت های خدماتی تشکیل شده است.

ضعف بنیه اقتصاد مناطق روستایی و غلبه اقتصاد بازرگانی شهری بر اقتصاد روستایی از عوامل مهم کاهش اثرات مثبت بازرگانی بر اقتصاد روستایی بوده است. ارزش افزوده ای که بازرگانی محصولات کشاورزی دارد، در سیستم فوق هرگز به اقتصاد تولید در روستاها منتقل نمی گردد. در چنین شرایطی ایجاد زیرساخت های بازرگانی در مناطق روستایی بسیار ضروری است.

فعالیت های جاری در بخش بازرگانی مناطق روستایی عمدتا به نحوی است که ارزش افزوده ناشی از خرید و فروش محصولات به شریان های اقتصاد غیر روستایی سرازیر می گردد. حاکمیت مدیریت غیر روستایی بر بخش بازرگانی این مناطق و فعالیت های سلف خری به نحو سنتی ایجاب می کند تا تحول بخش بازرگانی در مناطق روستایی از اولویت های اساسی توسعه روستایی محسوب گردد.

با توجه به گسترش زیرساخت های راه، حمل و نقل، ارتباطات ، بیمه، صنایع نگهداری و تبدیلی ، سیستم بانکی و آموزش در مناطق روستایی ، زمینه های تحول بخش بازرگانی بیش از هر زمان دیگر فراهم شده است.

علاوه بر اینکه بازرگانی توان و قابلیت عرضه مناسب محصولات کشاورزی و روستایی را دارد، قادر است بخش عمده ای از نیازهای تولید را تامین نموده و زمینه رشد اقتصاد روستایی را نیز فراهم نماید.

با توجه به اهمیت صادرات غیر نفتی و از جمله محصولات تولیدی مناطق روستایی و توجه جدی  برنامه های توسعه در حمایت از این بخش و امکان بهره مندی از کمک های فنی و اعتباری دولت به نظر می رسد بخش بازرگانی بتواند در اقتصاد مناطق روستایی نقش اساسی ایفاء نماید.

دانلود مقاله در مورد اقتصاد روستایی

دانلود مقاله در مورد اقتصاد روستایی

سیاست های تحول اقتصاد روستایی

مهمترین سیاست تحول در اقتصاد مناطق روستایی، سیاست محدودیت واردات و توسعه صادرات در کشور است. اصولا سیاست تجارت خارجی هر کشور در ارتباط با سیاست های ارزی، اشتغال و توسعه اقتصادی و همچنین عوامل تولید، پیش بینی روند عرضه و تقاضای داخلی و سیر قیمت ها تعیین می گردد.

در سطح بین الملی در رابطه با وضع عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی، موقعیت سیاسی و اقتصادی، امکان برطرف کردن کمبود داخلی کالاها و خدمات از طریق واردات و نیز توسعه صادرات قابل بررسی است.

در شرایط فعلی جهان با روند جهانی شدن اقتصاد و اصول سازمان تجارت جهانی، صادرات و واردات بر اساس اصل مزیت های نسبی تعیین می گردد. یعنی هر کشور که دارای مزیت نسبی در تولید و عرضه کالای مشخص است، می تواند به صادرات آن کالا اقدام کند. رعایت اصل مزیت نسبی برای آن است که کالا و خدمات با قیمت پایین تر بدست مصرف کننده برسد.

شرایط موجود اقتصاد در ایران متکی به صادرات نفت است. با توجه به محدودیت منابع نفتی و حساسیت بالای قیمت نفت به شرایط اقتصادی و سیاسی جهان لزوم بازنگری جدی در این وضعیت احساس می گردد. از طرف دیگر میزان قدرت و توانایی اقتصاد در آینده بستگی به سرعت روند رشد و توسعه بخش های اقتصادی غیر نفتی خواهد داشت.

بدیهی است هر اندازه بیشتر درآمدهای نفتی به مصرف هزینه تکامل و توسعه بخش های اقتصادی و زیر بنایی برسد، زمینه امکان حیات اقتصادی بدون اتکاء به نفت در آینده سریع تر ممکن می شود.

این روند می تواند منجر به جانشینی صادرات کالا و خدمات غیر نفتی گردد. شرط لازم برای رشد سریع، افزایش کارایی و دستیابی به مزیت نسبی در تولید و صادرات کالاها و خدمات است. صادرات کالاهای غیر نفتی در گرو قدرت نسبی رقابت با سایر تولید کنندگان و عرضه کنندگان در بازارهای بین الملی است.

دانلود تحقیق در مورد اقتصاد روستایی

دانلود تحقیق در مورد اقتصاد روستایی

نقش دولت در اقتصاد روستایی

در اقتصاد ایران حضور بخش خصوصی در کشاورزی ، به علت ماهیت تولید کشاورزی که بیش از70 درصد آن در واحدهای بهره برداری دهقانی انجام می گیرد، نسبت به سایر بخش ها گسترده تر بوده، و زمینه های دخالت دولت در تولید کشاورزی به طور مستقیم بسیار محدود است. دخالت دولت در بخش کشاورزی به منظور دستیابی به اهداف زیر انجام می شود :

 • تامین قیمت مناسب برای مصرف کننده از طریق تنظیم بازار محصولات کشاورزی
 • تشویق بخش خصوصی به ایجاد زمینه های توسعه در مناطق محروم روستایی
 • بهبود نحوه توزیع درآمدها با استفاده از مکانیزم قیمت ها
 • ارتقاء سطح خودکفایی و کاهش واردات مواد غذایی
 • محدود کردن بازرگانان و واسطه ها در جهت کسب سود متعادل
 • بهبود سطح تغذیه و تامین امنیت غذایی
 • تامین درآمد مالیاتی برای دولت
 • تامین نهاده های کشاورزی و سایر پشتیبانی ها جهت تولید کنندگان
 • افزایش کارایی و بهره وری از طریق تحقیقات، آموزش و ترویج
 • حمایت از کشاورزان خسارت دیده

دولت جهت اجرای سیاست ها و اهداف خود در بخش کشاورزی سازمان ها، موسسات و شرکت های مختلفی ایجاد نموده و با استفاده از ابزارها و اهرم ها و امکانات ایجاد شده به دخالت از کشاورزی پرداخته است. بانک کشاورزی، سازمان مرکزی تعاون روستایی و اتحادیه ها و شرکت های تعاونی، اتحادیه های تعاونی عشایری، سازمان غله، شرکت سهامی چای کشور، بانک های تجاری ، مرکز گسترش خدمات تولیدی و عمرانی، بانک توسعه صادرات، مراکز خدمات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی و … از این قبیل سازمان ها است.

از طرف دیگر دولت می تواند از طرق مختلف به تقویت بخش کشاورزی و ارتقاء سهم آن در اقتصاد ملی بپردازد . برخی از این زمینه ها عبارتند از :

 • تخصیص سرمایه برای توسعه بخش کشاورزی
 • کاربرد پیشرفتهای فنی و روش های نوین تولید
 • اعمال قوانین مالیاتی بر تولیدات کشاورزی
 • ایجاد اصلاحات سازمانی و نهادی

اقتصاد روستایی موضوعی است که در این مطلب از سایت دانلود مقاله قرار است به آن پرداخته شود. محتوای این مقاله از 4 فصل تشکیل شده است که در زیر فقط به عنوان این چهار فصل اشاره می کنیم :

 1. در فصل اول، مبانی اقتصاد روستا بیان شده است.
 2. در فصل دوم، کشاورزی و اقتصاد روستایی مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 3. در سومین فصل از این مقاله، بنیان های اقتصادی روستا مورد بحث واقع شده است.
 4. و در آخرین فصل به موضوع صنایع روستایی پرداخته شده است.

شما عزیزان از طریق لینک زیر می توانید به کل این مقاله دسترسی پیدا کنید و از مطالب آن استفاده مورد نظر خود را انجام دهید.

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز