خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله در مورد اسراف

دانلود مقاله در مورد اسراف

دانلود مقاله اسراف از سری مقالات دینی و مذهبی با 62 صفحه و فرمت اجرایی PDF

اسراف، مهم ترین مانع توسعه اقتصادی، است. اسراف به معنای خارج شدن انسان از حد اعتدال در هر کاری است که انجام می دهد. از نظر قرآن و روایات، در حرمت اسراف، جای شکی نیست و از گناهان کبیره محسوب می شود.

بر اساس دستورات اسلام، باید کلیه شئون زندگی در صراط مستقیم و حد اعتدال قرار گیرد و معیار حد اعتدال در مورد مقدار مصرف، با عرف است، هر کسی موظف است زندگی خویش را طبق شأن و موقعیتی که در اجتماع دارد تنظیم کند.

دانلود مقاله در مورد اسراف

دانلود مقاله در مورد اسراف

تعریف اسراف

اغلب عالمان لغت اسراف را به تجاوز از حد معنا کرده اند و برخی اِسراف را از ماده سُرفه و به معنای افساد گرفته اند. البته با توجه به اینکه تجاوز از حد، همواره سبب افساد است، می توان گفت اسـراف به اعتبار نتیجه اش، افساد معنی شده است؛ و الا معنای اصلی آن همان «تجاوز از حد»، به معنای هر گونه زیاده روی و اتلاف و تجاوز از حد طبیعی و اعتدال است. به عبارتی روشن تر، هر چیزی از نظر طبیعی حد و مرزی دارد و هر گونه عدم رعایت حدود در کمیت و کیفیت را می توان نوعی اِسراف نامید.

به همین دلیل است که اسـراف در آیات قرآن در موارد متعدد غیر مالی، از قبیل ترک واجبات و گناه نیز به همین معنا به کار رفته است؛ چرا که کلیه واجبات و محرمات الاهی در ادبیات قرآن و سنت، حدود الاهی محسوب شده و هر گونه بی اعتنایی به آنها خروج از حدود الاهی و گناه بوده و مصداق اسراف تلقی می شود.

اقسام اسراف

تمام موارد اسراف را می توان به سه گونه تقسیم نمود :

 1. مصرف بیجا : یکی از اقسام اسراف آن است که مال را در راهی مصرف کند که از نظر عقل و دین پسندیده نیست.
 2. مصرف حرام : یکی دیگر از اقسام اسراف خرج کردن مال در راه حرام است. مانند خرید و فروش مشروبات الکلی، آلات قمار و … .
 3. تضییع اموال : یکی از اقسام اسراف، تضییع و دور ریختن نعمت های الهی است.
دانلود تحقیق در مورد اسراف

دانلود تحقیق در مورد اسراف

ریشه ها و عوامل اسراف

برای مبارزه و مقابله با بیمار اسراف، شناخت زمینه ها، ریشه ها و عواملی که موجب پیدایش آن می شوند، بسیار مهم است. در حقیقت برای درمان بیماری ها و دردهای روحی، مانند بیماری های جسم، شناخت درد، مقدمۀ درمان است و درمان زمانی امکان پذیر است که درد شناخته شود. برخی از عوامل اسراف عبارتند از :

 • نادانی

یکی از عوامل و ریشه های اسراف، جهل و نادانی به آثار بد آن، جهل به هدف آفرینش و عاقبت کاری است. بسیاری از مردم عادی توجهی به زیان ها و آثار منفی اسـراف ندارند و در اثر بی اطلاعی، مرتکب این عمل می شوند. آیات و روایات را ندیده اند، نشنیده اند یا دقت نکرده اند. در اصل جهل و نادانی یکی از عوامل سقوط اخلاقی و اعتقادی است.

 • عامل اقتصادی (رفاه زدگی)

داشتن مال و ثروت به خودی خود ناپسند نیست و حتی نسبت به حفظ آن، تشویق شده است.

آن چه نارواست، ثروتی است که موجب طغیان، برگشتن از یاد خدا، فراموشی معاد، فخر فروشی و گناه شود. چنین ثروتی که زمینه ساز گناه شود، مستی و غرور بیاورد و هدف باشد، نکوهش شده است.

 • اجتماعی (تقلید)

یکی از علل و زمینه های اسراف، پیروی ناآگاهانه و تقلید از جامعه است. مسئله تقلید و الگوتراشی، از مسائل مهم در تعلیم و تربیت است. این احساس اگر همراه با عقل و بصیرت باشد، انسان را در جهت رشد و کمال پیش می برد. آنچه در این جا مورد نظر است، تقلید کورکورانه و از روی جهل است.

افرادی که تحت تأثیر محیط اطراف خود می خواهند مانند مردم دیگر زندگی مرفهی داشته باشند، مانند همسایگان ریخت و پاش کنند، دچار رقابت و چشم و هم چشمی شده و نا آگاهانه دست به اِسراف می زنند.

 • خانوادگی (تربیت)

از عوامل مهم و اساسی در ساختار شخصیت هر فردی، محیط خانواده است. اولین و بادوام ترین محیط تربیت برای هر انسانی، خانوادۀ اوست. خانواده های بی بند و بار، ولخرج و اسراف کار فرزندانی بی مبالات بار می آورند. برعکس، خانواده های معتقد، دیندار، و میانه رو فرزندانی با همین روحیه تربیت می کنند.

مقاله اسراف را برای این پست از سایت دانلود مقاله برای شما عزیزان آماده کرده ایم و در زیر شما می توانید مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را ببینید :

 1. در ابتدای مقاله شما با معنی و مفهوم اسراف آشنا می شوید.
 2. در ادامه موضوع اسراف در قرآن و روایات مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 3. موارد و عوامل اسراف موضوع بعدی است که در این مقاله می توانید اطلاعاتی کسب کنید.
 4. و چندین موضوع دیگر که شما فقط با دانلود این مقاله امکان دسترسی به آنها را خواهید داشت.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

 1. سلام ببخشید من خریدم ولی الان نمی تونم پیداش کنم مقاله در مورد اسراف

  • درود
   یعنی چی نمیتونید پیداش کنید؟
   یک لینک بیشتر بهتون داده نمیشه و اگر ایمیل رو وارد کرده باشید، یک نسخه از مقاله به ایمیلتون ارسال میشه
   موفق باشید

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز