خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله در مورد استان گلستان

دانلود مقاله در مورد استان گلستان

دانلود مقاله استان گلستان از سری مقالات جغرافیا با 58 صفحه و فرمت اجرایی PDF

مقاله ای کامل درباره استان گلستان را برای شما عزیزان بازدیده کننده در سایت دانلود آرتیکل آماده کرده ایم که در ادامه می توانید اطلاعاتی به طور خلاصه وار از استان گلستان بدست آورید و در آخر لینک دانلود کامل این مقاله در اختیار شما قرار داده شده است. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 • در ابتدای مقاله موقعیت جغرافیایی و وسعت استان گلستان بیان شده است.
 • در ادامه پیرامون موقعیت طبیعی استان گلستان نوشته شده است.
 • سپس شهرستان های استان گلستان ذکر و پیرامون هر کدام توضیحاتی داده شده است.
 • جاذبه های گردشگری استان گلستان (جاذبه های تاریخی و فرهنگی و جاذبه طبیعی) یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
 • همچنین درباره آداب و رسوم رایج بین مردم این استان مطالبی آمده است.
 • و در آخر به موضوع مشاهیر معروف و صنایع دستی استان گلستان پرداخته شده است.
دانلود مقاله استان گلستان

دانلود مقاله استان گلستان

مخاطرات طبیعی در استان گلستان

زلزله

زمین لرزه های استان گلستان، ناشی از حرکات زمین در اطراف دو گسل فعال البرز و خزر است. این دو گسل قدیمی بوده و به علت فرو رانش پوسته خزری به زیر پوسته البرز بوجود آمده اند. بیشتر روستاها و شهرهای استان بین دو گسل البرز و خزر قرار دارند؛ به طوری که هر چه از شمال به جنوب استان می رویم خطر لرزه خیزی بیشتر می شود.

به دلیل وجود گسل مراوه تپه در شمال شرقی استان، یکی از کانون های لرزه خیز استان قرار دارد. هنوز کسی نمی تواند پیش بینی کند که زلزله در چه زمان، کجا و با چه شدتی اتفاق می افتد؛ اما اگر موارد ایمنی رعایت شود می توان خطرهای مالی و جانی زلزله را کاهش داد.

راه های مقابله با خطر زمین لرزه در استان :

 1. شناسایی دقیق موقعیت و رفتار گسل های فعال
 2. جلوگیری از ساخت و ساز در اطراف گسل های فعال
 3. مقاوم سازی سازه های در مقابل خطر زمین لرزه

سیل

علل طبیعی وقوع سیل در استان را می توان شدت، میزان و تداوم بارش، نوع خاک، شیب زمین و پوشش طبیعی نام برد. عوامل تشدید کننده وقوع سیل شامل تخریب پوشش گیاهی جنگلی و مرتعی، ساخت و سازهای غیر اصولی منازل و راه های ارتباطی در حریم و بستر رودخانه ها و مسیل ها، فقدان سیستم هشداردهی و آموزش مقابله با سیل می باشد. بیشتر سیل ها از نظر زمان وقوع در استان، سیل های تابستانه است که عمدتاً در ماه مرداد و فصل بهار روی می دهند. بیشتر سیل های بزرگ عمدتاً در شرق استان اتفاق افتاده است.

راه های جلوگیری از شدت خسارت ناشی از سیل :

 1. شناسایی مناطق سیل خیز.
 2. انجام امور آبخیزداری در بالادست حوضه آبریز
 3. سد سازی
 4. آموزش همگانی

خشکسالی

در استان گلستان، یک رویداد آب و هوایی است که به طور متناوب با شدت و ضعف اتفاق می افتد. بیشترین  خسارت ناشی از خشکسالی در استان، به بخش های کشاورزی و دامداری وارد می شود. کاهش ذخایر آب موجود در تالاب ها و دریاچه سدها، کاهش شدید آب های زیرزمینی و وقوع آش سوزی در جنگل از دیگر آثار خشکسالی در استان است.

دانلود تحقیق استان گلستان

دانلود تحقیق استان گلستان

آب و هوای استان گلستان

آب و هوای استان گلستان تحت تأثیر عوامل گوناگونی چون عرض جغرافیایی، ارتفاع و امتداد رشته کوه های البرز قرار دارد. با توجه به خصوصیات دما و بارش در استان گلستان، انواع آب و هوای نیمه مرطوب معتدل، مرطوب معتدل، نیمه مرطوب سرد، خشک سرد، نیمه خشک سرد، نیمه خشک و نیمه خشک معتدل را می توان در این استان مشاهده کرد. بدین ترتیب، این استان از پراکندگی اقلیمی متنوعی برخوردار است زیرا از اقلیم معتدل مرطوب تا خشک سرد در این استان مشاهده می شود.

عوامل موثر بر آب و هوا

رشته کوه های البرز (رشته کوه های جنوب و شرق استان)

ناهمواری ها از مهم ترین عوامل موثر در شکل گیری و تنوع آب و هوا هستند. در این میان می توان به تأثیر مهم رشته کوه های البرز اشاره کرد. گستردگی تغییرات ارتفاع در استان که از سطح دریا تا حدود 4000 متر را شامل می شود، سبب تنوع پراکندگی مکانی دما و بارش شده است. وجود رطوبت فراوان و برخورد آن به ارتفاعات موجب صعود و سردی هوا و در نتیجه، بارندگی می شود.

توده های هوا

مهمترین توده های هوایی که وارد استان می شوند عبارت اند از :

الف) توده های هوای شمالی (سیستم پرفشار سیبری) : این توده از جلگه سیبری این استان پیشروی می کند. در طول فصل های پاییز و زمستان سبب سردی هوا، ریزش باران، برق و ایجاد یخ بندان در ارتفاعات و در فصول بهار و تابستان سبب خنکی هوا می گردد.

ب) توده هوای غربی (سیستم کم فشار غربی) : این توده هوا از سوی اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و دریای سیاه به جانب ایران حرکت می کند و به همراه توده های ناشی از مرکز کم فشار باران زا بیش از نیمی از ریزش های جوی استان را موجب می شوند. فعالیت آن در فصول سرد سال در نقاط پست و ارتفاعات به صورت باران و برف و در فصول گرم باعث افزایش رطوبت، شرجی شدن هوا و بارندگی در استان می شود.

مجاورت با آب ها

رطوبت دریای خزر به دلیل وجود سرزمین های هموار در استان تا عمق خشکی نفوذ می کند. این رطوبت مانع از کاهش دما در زمستان و افزایش بیش از حد آن در تابستان می گردد. این رطوبت در تابستان زمینه ایجاد هوای شرجی را فراهم می آورد.

دانلود مقاله معرفی استان گلستان

دانلود مقاله معرفی استان گلستان

منابع طبیعی استان گلستان

منابع طبیعی بخشی از نعمت های خدادادی است که در اختیار بشر قرار دارد و حفاظت از آن وظیفه همه است. امروزه طبیعت و زیست بوم تنها به عنوان یک پدیده مادی نگریسته نمی شود بلکه طبیعت جزیی از زندگی انسان است.

منابع آب در استان

استان گلستان با توجه به موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی، وضعیت ناهمواری ها و مجاورت با دریای خزر، از نظر فراوانی منابع آب حایز اهمیت است. میانگین بارش استان تقریباً 3 برابر میانگین کشور است. منابع آب استان را می توان به دو دسته آب های سطحی و زیرزمینی تقسیم کرد :

الف) آب های سطحی : شامل رودها و دریاچه ها می باشد.

ب) آب های زیرزمینی : آب های زیرزمینی شامل چاه های عمیق تا نیمه عمیق، قنات ها و چشمه ها می باشد. در استان گلستان به دلیل بارش نسبتاً مناسب و نفوذپذیری زیاد خاک، سفره های آب زیرزمینی غنی ای تشکیل شده است. تمام کوهستان های واقع در جنوب استان به ویژه قسمت های مرتفع آن در فصل سرد زیر پوششی از برف پنهان است. بالا رفتن دمای روزانه به تدریج این برف ها را ذوب نموده و قسمت اعظم آب آنها به زمین نفوذ می کند. این آب ها منشأ حیات چشمه ها، قنات ها و چاه هایی است که بخش قابل توجهی از نیازهای کشاورزی، شرب و صنعت استان را تأمین می کند.

خاک در استان

خاک های استان به طور عمده از رسوبات آبرفتی دوره کواترنری تشکیل شده اند که در نتیجه فرسایش کوه های البرز و حمل مواد توسط رودها به وجود آمده اند. در قسمت های جلگه ای و پایکوهی جنوب و شرق استان به دلیل وجود رسوبات نرم آبرفتی و مخروط افکنه ای و خاک های جنگلی قهوه ای یکی از بهترین اراضی کشاورزی ایران را تشکیل داده است. به طور کلی هر چه به طرف شمال استان پیش برویم شوری ناشی از آب های زیر زمینی و شرایط آب و هوایی، بهره برداری از خاک ها را واقعاً ناممکن می سازد.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز