خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله درباره استان چهارمحال و بختیاری

دانلود مقاله درباره استان چهارمحال و بختیاری

دانلود مقاله درباره استان چهارمحال و بختیاری از سری مقالات جغرافیا با 27 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان چهارمحال و بختیاری «charmahal Bakhtiari Province» یکی از استان هایی است که در غرب ایران قرار دارد. بعضی ها به اشتباه آن را چهارمحالِ بختیاری می نامند که نام صحیح آن را در ابتدای این مقاله نوشته ایم. مرکز این استان، شهرکرد نام دارد. به دلیل ارتفاع زیادی این استان از سطح دریا، استان چهارمحال و بختیاری را بام کشور ایران شمارده اند. تعداد شهرهای این استان به 9 شهرستان می رسد. زبانی که مردم در این استان سخن می گویند : بختیاری که بخشی از زبان لری است، ترکی و ایرانی است.

برای اینکه به طور کامل با استان چهارمحال و بختیاری آشنایی پیدا کنید، مقاله ای با همین موضوع را تدارک دیده ایم که مطالب اصلی آن به این گونه است :

  • جغرافیای استان چهارمحال و بختیاری اولین موضوعی است که در این مقاله دیده می شود.
  • بعد از جغرافیا، تاریخچه این استان نوشته شده است.
  • در ادامه زبان و گویش در این استان مورد بحث قرار گرفته شده است.
  • همچنین جاذبه های گردشگری در استان چهارمحال و بختیاری مورد بررسی قرار گرفته است.
  • در نهایت نیز به موضوع های آداب و رسوم مردم، صنایع دستی و سوغات این استان پرداخته شده است.

معرفی استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال بختیاری به عنوان بیست و ششمین استان از نظر وسعت شناخته می شود. شهرکرد، اردل، بروجن، فارسان، کوهرنگ، اردگان از جمله شهرستان های این استان هستند که مرکزیت آن شهرکرد است. در این استان قله ای به نام زردکوه واقع شده است که به عنوان بلندترین منطقه در این استان است. میزان بارش در این استان از میزان خوبی برخوردار است و همین امر باعث شده است که این استان دارای مناطق حاصل خیز و پوشش های گیاهی گوناگون باشد. وجود رودهایی مثل زاینده رود و کارون نیزکمک فراوانی به پوشش گیاهی این استان کرده است.

تاریخچه استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال بختیاری از زمان های بسیار قدیم پیوندی ناگسستنی با استان لرستان داشته است و همین امر باعث شده است که این استان در بردارنده آثار تمدنی بسیار کهن و ارزشمند ایرانی باشد. مردم این استان امانت داران خوبی بودند و به درستی از فرهنگ کهن ایرانی محافظت کردند و آن را تا کنون نگه داشتند. یکی از افرادی که در این استان حکومت می کرد فرامرز نام داشت. زمان زندگی او در اواخر دوران ساسانی بوده و مذهب او نیز زرتشتی بوده است.

زبان و گویش در استان چهارمحال و بختیاری

موقعیت استان چهارمحال بختیاری به گونه بوده است که اجنبی ها و بیگانگان نتوانسته اند به این منطقه نفوذ پیدا کنند و زبان های دیگر را وارد این منطقه کنند به همین دلیل در این استان زبان اصیل فارسی دست نخورده باقی مانده است. مردم این منطقه به لهجه ی زیبای بختیاری سخن می گویند که به دلیل اصیل بودن نزدیکی و شباهت بیش از حدی به زبان پهلوی دارد.

نقشه استان چهارمحال و بختیاری

نقشه استان چهارمحال و بختیاری

بردگوری (سنگ گبری ها)

آثار سنگی قدیمی موجود در این استان که متعلق به دوره ای میان مادها و ساسانیان است را بردگوری می نامند. در اعتقادات دین زرتشتی خاک از قداست خاص و ویژه ای برخوردار است به همین دلیل آن ها مرده های خود را در خاک دفن نمی کردند بلکه اجساد را در استخواندان که محفظه های سنگی هستند قرار می دادند که بختیاری ها به محفظه ها بردگوری می گفتند.

ایلات بختیاری

یکی از جاذبه های زیبای استان چهارمحال بختیاری، مجموعه ی ایلات آن است. ایلات بختیاری به دلیل شیوه و مدل ویژه ی زندگی خود و آداب و رسوم جالب و خاص همواره گردشگران و علاقه مندان خارجی و داخلی زیادی را به سوی خود می کشانند. کوچ کردن یکی از دوره های زندگی ایل است که منظره های زیبا و چشم نوازی را به وجود می آورد.

کتیبه های استان

مردم بختیاری برای تشکر و قدردانی از پهلوانان و دلاوران خود بر روی قبر آن ها نمادها و مجسمه هایی با اشکال مختلف که عموما به شکل شیر بود می ساختند. این مجسمه ها و نقش هایی که روی آن ها حک شده است دارای معانی و مفاهیم مختلفی است و قدیمی ترین شیر سنگی که در این استان قرار دارد متعلق به دوران صفوی است. کتیبه ی دیگری که در این استان واقع است بکان نام دارد. این کتیبه مربوط می شود به شیوع و با در استان که خوانین بختیاری به دره ای که بکان نام داشت پناه بردند و در آن جا کتیبه ای نگاشتند. کتیبه های سنگی رخ، کتیبه های مشروطیت و … از دیگر کتیبه های واقع در این استان هستند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. خوبه شهر خوبیه .سایت شما هم خوبه

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز