خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله در مورد استان قم

دانلود مقاله در مورد استان قم

دانلود مقاله استان قم از سری مقالات جغرافیا با 47 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان قم با مساحتی حدود 11238 کیلومتر مربع در شمال غرب از مرکز جغرافیایی کشور قرار دارد و حدود 08% درصد کل مساحت کشور را در بر می گیرد. پست ترین و مرتفع ترین نقطۀ آن به ترتیب 700 و 3300 متر از سطح دریاهای آزاد گزارش شده است.

ناهمواری های استان قم در مقایسه با دشت ها کم بوده و بیشتر در مناطق غرب و جنوب آن قرار دارد. از لحاظ تقسیمات زمین شناسی، مناطق دشتی جز تشکیلات کواترنری و ترشیاری هستند. بخش وسیعی از این تشکیلات رس نمک و سیلت دار، آبرفتی جدید (Recent Alluvial) و تپه های شنی اند.

ارتفاعات منطقه به طور عمده شامل قسمت های رسوبی، آتشفشانی، توف و شیل هستند. به طور کلی استان دارای سه اقلیم کوهستانی، نیمه بیابانی و بیابانی است.

میزان بارندگی در نواحی پست استان قم به طور متوسط سالانه حدود 350، یا حتی 400 میلیمتر در مناطق کوهستانی گزارش شده است ولی در اطراف حوض سلطان کمتر از 100 میلیمتر است که بیشتر در فصول سرد سال صورت می گیرد.

این استان از نظر جغرافیایی گیاهی در ناحیه ایرانو – تورانی قرار دارد. سیمای پوشش گیاهی استان در مناطق دشتی بیشتر از درمنه و در شوره زار ها از گز، اشنان و شور تشکیل شده است. پوشش گیاهی عمدۀ ارتفاعات، بالشتکی های خاردار مانند گون و کلاه میرحسن است.

دانلود مقاله معرفی استان قم

دانلود مقاله معرفی استان قم

جغرافیای استان قم

استان قم از نظر جغرافیایی در تقاطع بخش شمالی واحد کوه های ایران مرکزی و بخش شمال غربی کویر مرکزی ایران واقع شده است. این استان از سمت شمال به استان تهران، از جنوب به اصفهان و مرکزی و از غرب نیز به استان مرکزی محدود می گردد.

میزان بارندگی و دمای متوسط سالیانه بر اساس نزدیک ترین ایستگاه های هواشناسی منطقه (ایستگاه های هواشناسی تفرش، دودهک و شکوهیه) در قالب منحنی آمبروترمیک ارائه شده است.

بر مبنای سیستم دومارتن اقلیم این منطقه از فرا خشک سرد تا مدیترانه گرم متغییر است. نواحی شمالی و شرقی استان متأثر از اقلیم کویری و نواحی جنوبی و غربی متأثر از اقلیم کوهستانی می باشند.

میزان بارندگی از شرق به غرب و از شمال شرق به جنوب غرب افزایش می یابد. میزان دما نیز از شرق به غرب و از شمال به جنوب کاهش می یابد.

در این مطلب از سایت DownloadArticle.ir قصد داریم تا استان قم را معرفی کنیم و شما عزیزان با آن بیشتر آشنا شوید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدای این مقاله جغرافیا به اضافه شهرستان های موجود در استان قم معرفی شده است.
  2. در ادامه جاذبه های گردشگری (جاذبه های تاریخی و فرهنگی به اضافه جاذبه های طبیعی) این استان به طور کامل توضیح داده شده است.
  3. سپس آداب و رسوم مردم استان قم بررسی شده است.
  4. همچنین مشاهیر و افراد معروف این استان نام برده شده و پیرامون هر کدام چند خطی نوشته شده است.
  5. صنایع دستی استان قم یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  6. و در آخر سوغات این استان توضیح داده شده است.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز