خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله در مورد استان فارس

دانلود مقاله در مورد استان فارس

دانلود مقاله استان فارس از سری مقالات جغرافیا با 36 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان فارس «Fars province» در جنوب ایران واقع شده است و این استان یکی از مشهورترین استان های ایران از لحاظ باستانی به شمار می رود.

استان‌ فارس‌ محدوده ‌ای‌ جغرافیایی است و با وسعت‌ تقریبی‌ 125‌ هزار کیلومتر مربعی که دارد، در جنوب مرکزی کشور واقع شده است.

استان فارس در ایران

استان فارس در ایران

این استان حدود1/8 درصد از مساحت کل کشور را در بر گرفته است. منابع آب استان فارس از منابع آب سطحی و زیرزمینی تشکیل شده است که به ترتیب 82 و 18 درصد نیاز آبی استان را تأمین می کنند.

استان فارس که یکی از مهم ترین استان های کشور در تولید محصولات کشاورزی است، دارای 2/2 میلیون هکتار اراضی قابل کشت است و از این مقدار فقط 2/1 میلیون هکتار اراضی زیرکشت محصولات مختلف زراعی و باغی هستند.

همسایگان فارس را می توان این گونه نام برد که از سمت شمال با استان اصفهان همسایه می باشد و از سمت مشرق با استان یزد، همچنین از سمت جنوب با استان هرمزگان و در قست غرب استان کهکیلویه و بویر احمد.

بیشتر مردم استان فارس، زبانی که با آن صحبت می کنند، زبان فارسی می باشد. در ادامه اطلاعاتی که در مورد این استان باید به شما بدهیم این است که، مرکز این استان شهر شیراز نام دارد و شهرهای دیگر این استان شهر آباده، استهبان، اقلید، جهرم، داراب، سپیدان، فسا، فیروزآباد، کازرون، لار، مرودشت، ممسنی و نیریز می باشند.

آب و هوای استان فارس

استان فارس دارای زمستان های نسبتاً معتدل، بهار گرم و تابستان های گرم و خشک می باشد. بر حسب آمارهای گرفته شده، متوسط درجه حرارت در نواحی شمالی و شمال غربی استان فارس نسبت به جنوب و جنوب شرقی آن میزان کمتری را نشان می دهد.

ایران که در منطقه معتدله نیمکره شمالی واقع شده تحت تأثیر چندین جریان کلی هوا قرار دارد که استان فارس با توجه به موقعیت و وسعتی که دارد از 3 جریان کلی تأثیر می پذیرد. علاوه بر این استان فارس تحت تأثیر بادهای محلی نیز قرار دارد. به طور کلی جریان توده های هوایی فارس به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

  1. بادهای شمالی : از داخل سیبری به ایران می وزند و بسیار سرد و خشک هستند و باعث سردی هوا در زمستان به خصوص در مناطق کوهستانی می گردند.
  2. بادهای غربی : از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه به سمت ارتفاعات زاگرس حرکت می کنند و جزو بادهای باران آور هستند که سبب ریزش برف و باران می شوند.
  3. توده های هوای جنوب : از عربستان به سمت جنوب ایران حرکت می کنند، گرم و خشک بوده و در فصل گرم باعث افزایش دما می شوند.
  4. بادهای محلی : وزش این بادها بر حسب شبانه روز از سمت کوهستان به دشت و برعکس می باشد. یکی از این بادها باد قهره می باشد که در نور آباد ممسنی در امتداد رودخانه فهلیان می وزد.
نقشه استان فارس

نقشه استان فارس

‌ ‌‌‌صنایع‌ دستی در استان فارس

مهمترین صنایع دستی و کارهای خانگی و عشایری در استان فارس شامل ‌:

فرش‌ – گلیم ‌- خورجین – جل ‌اسب – جاجیم – رو صندلی – کیسه های پشمی نقش‌ دار مخصوص جای حبوبات و نان و نمک – خاتم ‌سازی منبت کاری چوب‌ – گیوه – کاشی‌ سازی و نقره ‌کاری و قلم‌ زنی می باشد.

معرفی استان فارس موضوع این مقاله از سایت دانلود مقاله می باشد و خیلی سریع سر اصل مطلب می رویم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدای مقاله جغرافیای مختصر از این استان بیان شده است.
  2. در ادامه شهرستان های استان فارس نام برده شده است و هر کدام، کوتاه شرح داده شده است.
  3. پیشینه تاریخی استان، موضوع بعدی است که در این مقاله دیده می شود.
  4. سپس جاذبه های تفریحی یعنی جاذبه های تاریخی و فرهنگی و همین طور جاذبه های طبیعی به صورت کامل نام برده است.
  5. و در آخر آداب به موضوع رسوم مردم استان فارس یعنی، جشن های محلی، موسیقی محلی، لباس محلی، خوراک محلی، سوغات و صنایع دستی این استان پرداخته شده است.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز