خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله درباره استان خراسان شمالی

دانلود مقاله درباره استان خراسان شمالی

دانلود مقاله درباره استان خراسان شمالی از سری مقالات جغرافیا با 59 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان خراسان شمالی «North Khorasan Province» نام یکی دیگر از استان هایی است که در این پست می خواهیم به آن بپردازیم. مطالبی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا جغرافیای استان خراسان شمالی بیان شده است.
  • در ادامه تاریخچه و پیشینه این استان مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • شهر های استان خراسان شمالی یکی دیگر از مطالبی است که در این مقاله دیده می شود.
  • همچنین جاذبه های گردشگری این استان نام برده شده و پیرامون آن ها چند خطی نوشته شده است.
  • و مطالب دیگری مانند : آداب و رسوم، مشاهیر معروف، صنایع دستی و سوغات استان خراسان شمالی و … در این مقاله آمده است.

معرفی با استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی به مرکزیت بجنورد شناخته می شود. این استان به مساحت 18434 کیلومتر مربع، پس از مصوبۀ دولت در سال 1383، از خراسان بزرگ جدا و به استانی مستقل تبدیل شد. خراسان بزرگ قبلاً در بردارندۀ سه استان خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی که پس ار تصمیمات کارشناسانۀ دولت مردان، اکنون به صورت استان هایی مستقل اداره می شوند.

نقشه استان خراسان شمالی

نقشه استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی به حق گنجینۀ فرهنگ ماست. ترکیبی از اقوام تات و کرد و ترک و بلوچ و ترکمن که به آرامش در کنار هم زندگی می کنند و با یکدیگر مراودات بسیار صمیمانه ای دارند.

جغرافیای استان خراسان شمالی

خراسان شمالی در مقایسه با سرزمین هایی که در اطرافش قرار دارند بسیار از نظر مواهب و امکانات طبیعی متفاوت است. می توان گفت خراسان شمالی سرزمینی است که میان دو کوه محصور شده است و دارای دشت های بسیار حاصل خیز است و آب و هوای سرد و کوهستانی دارد. زمین های این استان و خاک آن بسیار برای دامداری و کشاورزی مفید است. همسایه های این استان نیز از سمت شمال کشور ترکنستان و به ترتیب از شرق ،غرب و جنوب غربی با خراسان رضوی، گلستان و استان سمنان همسایه است. این استان دارای شش شهرستان است که شیروان، اسفراین، جاجرم، مانه و سملقان و فاروج از این جمله هستند.

تاریخچه استان خراسان شمالی

به طور کلی می توان استان خراسان بزرگ را جزو پهناورترین استان های کشور دانست که در زمان اشکانیان قرارگاه این قوم بود و همچنین خراسان توانست در اوایل دوران باستان قوم ماد را به سوی خود جذب کند. در این میان خراسان شمالی نیز از این قاعده مستثنا نیست و جزو کهن ترین استان های کشور است که از جایگاهی خاص در زمینه های منایع غنی زیرزمینی، جغرافیایی و طبیعی برخوردار است.

زبان و گویش مردم خراسان شمالی

در این استان به دلیل وجود اقوام مختلف لهجه ها و زبان های گوناگونی وجود دارد. در میان این گویش ها می توان به کردی، ترکمنی، ترکی، فارسی و … اشاره کرد. علاوه بر اینکه مردم خراسان شمالی در گویش با یکدیگر متفاوت اند در مذهب نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند اما این تفاوت ها باعث اختلاف در آن ها نشده است و با یکدیگر در تعامل هستند و حتی در بعضی اقوام ازدواج نیز میانشان صورت می گیرد.

جشن ها و آیین های مخصوص خراسان شمالی

یکی از آیین ها ی قدیمی که در این استان وجود دارد، ورزش چوخه است که از سالیان دور میان مردم خراسان شمالی رواج داشته و بیشتر در اعیادی مثل فطر و نوروز انجام می شود. در این استان به دلیل زندگی کردن قوم ترکمن شاهد برگزاری مراسم عروسی با آیین ها خاص و زیبا هستیم و همچنین مردم این استان و اقوام مختلف موجود در این استان در مراسم خاص مثل اعیاد و جشن ها اقدام به پخت نان و غذاهای خاص محلی می کنند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز