خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله در مورد استان خراسان جنوبی

دانلود مقاله در مورد استان خراسان جنوبی

دانلود مقاله در مورد استان خراسان جنوبی از سری مقالات جغرافیا با 39 صفحه و فرمت اجرایی PDF

شرقی ترین استان در کشور ایران استان خراسان جنوبی «South Khorasan Province» نام دارد. مرکزیت این استان بر عهده شهرستان بیرجند است. فردوس، طبس، سربیشه، نهبندان، قاین و سرایان از دیگر شهرستان های این استان هستند.

برای این که شما با استان خراسان جنوبی بیشتر آشنا شوید مقاله ای در مورد این استان را تهیه کرده ایم تا شما عزیز با آن بیشتر آشنا شوید. مطالبی که در این مقاله به کار رفته شده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدای مقاله موقعیت جغرافیایی استان خراسان جنوبی بیان شده است.
  • در ادامه شهرستان های استان خراسان جنوبی نام برده شده است و در مورد هر کدام چند خطی نوشته شده است (در این مقاله شهرستان های فردوس و طبس جزو شهرستان ها این استان نیستند).
  • سپس جاذبه های تاریخی و فرهنگی این استان نام برده شده است.
  • همچنین جاذبه های طبیعی یکی دیگر از موضوع های این مقاله به شمار می رود.
  • آداب و رسوم مانند : موسیقی محلی، بازی های محلی، غذاهای محلی و لباس محلی مورد بررسی قرار گرفته است.
  • مشاهیر معروف استان خراسان جنوبی را در ادامه موضوعات می توان مشاهده کرد.
  • و در آخر به موضوع صنایع دستی و سوغات استان خراسان جنوبی پرداخته شده است.

معرفی استان خراسان جنوبی به طور خلاصه

موقعیت طبیعی استان خراسان جنوبی

آب و هوا در استان خراسان جنوبی بیابانی و گرم و خشک است. در این استان دو نوع ناهمواری وجود دارد که بخشی از آن شامل مناقط کوهستانی و ارتفاعات و بخش دیگر شامل مناطق هموار و پست می شود.

نقشه استان خراسان جنوبی

نقشه استان خراسان جنوبی

 

در شمال این استان بیشتر مناطق کوهستانی و در بخش های جنوبی آن مناطق پست واقع شده اند. در بخش های جنوبی استان دشت هایی وجود دارند که اکثر آن ها از نظر پوشش گیاهی فقیرند و هیچ گونه پوشش گیاهی در آن ها وجود ندارد و این نبود پوشش گیاهی باعث می شود که طوفان شنهای عظیمی در این منطقه رخ دهد. معمولا بارش باران و نزولات جوی در این منطقه بسیار کم است و بیشتر این نزولات در زمستان و ماه های اول بهار رخ می دهند.

در این استان هیچ گونه رودخانه ی دائمی وجود ندارد و این به دلیل آب و هوای گرم و خشک این منطقه است و اکثر رودخانه های این استان موقتی و در فصل های خاصی وجود دارند. نبود پوشش های گیاهی باعث می شود که در صورت به وجود آمدن سیلاب، خسارت های زیادی وارد شود. اکثر شهرستان های این استان از کم آبی رنج می برند و منابع آبی در این شهرستان ها بسیار اندک است.

موقعیت اقتصادی و صنعتی استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی از نظر محصولات کشاورزی تا حدودی غنی است و اکثر محصولات این استان از نوع محصولات و اراضی آبی هستند. از محصولات مهم این استان می توان به زعفران، زرشک، جو، گندم و گنبه نام برد.

از نظر دامپروری نیز استان خراسان جنوبی به خود کفایی رسیده است و گوشت سفید و قرمز استان در خود استان تأمین میشود. استرخ های آب سرو و گرم نیز برای پرورش ماهی وجود دارد تا آنجا که گوشت سفید این استان صادر می شود.

در بخش صنعت نیز این استان توسعه های قابل توجهی داشته است. استان خراسان جنوبی به دلیل موقعیت ویژه ای که از نظر زمین شناسی دارد، دارای معدن و تولیدات معدنی زیادی است.

آداب و رسوم مردم استان خراسان جنوبی

یکی از آداب و رسوم رایج که پیشینه ی تاریخی زیادی دارد، موسیقی است. در موسیقی خراسان جنوبی حرکات نمایشی وجود دارد که موسیقی این منطقه را متمایز کرده است. یکی دیگر از ویژگی های موسیقی این استان وجود ریتم های سه تایی و دوتایی است که در مناطق دیگر ایران به چشم نمی خورد. سازهای محلی زیادی در استان وجود دارند و نوازندگان این سازها را به روش های محلی می سازند.

یکی دیگر از آداب و رسوم مرسوم در استان، رقص هایی است که به وسیله ی چوب انجام می شود این رقص ها به صورت های مختلف اعم از انفرادی یا چند نفری صورت می پذیرد. کسانی که این رقص ها را انجام می دهند از توانایی بدنی و انعطاف بالایی برخوردارند و این رقص ملزم به داشتن مهارت های خاص است.

در گوشه و کنار این استان مردم روستا به صورت دایره وار دور هم می نشیند و هر کدام از آن ها شعرهای محلی را به صورت دوبیتی می خوانند که این دو بیتی خواندن ها در استان به نام فراغی رایج است.

پوشاک محلی خراسان جنوبی

کلاه های مردان در این استان عموما از نمد ساخته می شود که به آن کلاه نمدی گفته می شود که این کلاه دارای لبه هایی است. نوع دیگر کلاه که رایج است و بیشتر توسط پیرمردان استفاده می شود مندیل نام دارد. مندیل شالی است به رنگ های سفید یا سیاه که مردان آن را دور سر خود می پیچند.

نوع دیگری از پوشش وجود دارد که بسیار شبیه کت های رایج امروزی است که در زبان محلی به آن نیم تنه گفته می شود. در زنان نیز برای سرپوش از پوششی به نام چهارقد استفاده میکنند که شبیه روسری است ولی از نظر سایز از روسری بزرگتر است.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز