خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله استان آذربایجان غربی

دانلود مقاله استان آذربایجان غربی

دانلود مقاله استان آذربایجان غربی با 46 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان آذربایجان غربی دومین استانی است که قصد دارید آن را معرفی کنیم. این استان با آب و هوای خوبی که در طول سال دارد و داشتن جاذبه های گردشگری مانند دریاچه ارومیه، سالانه گردشگران و توریست های زیادی در آن به گشت و گذار می گذرانند.

بدون وقفه می پردازیم به محتوای داخلی مقاله که مطالبی با عناوین جغرافیا و تاریخچه این استان که در غرب کشور ایران واقع شده است توضیح داده شده است، سپس شهرستان های استان آذربایجان غربی را با توضیح نام می بریم. در ادامه جاذبه های گردشگری استان چه از نظر تاریخی و فرهنگی و چه از نظر طبیعی بیان شده است. آداب و رسوم مردم این استان موضوع بعدی است ما به آن پرداخته ایم و در آن مطالب مانند موسیقی محلی به اضافه بازی های محلی، همچنین لباس های بومی قسمتی از این بخش هستند. مشاهیر استان عنوان بعدی است که در این مقاله دیده می شود و در آخر صنایع دستی همراه با سوغات استان آذربایجان غربی معرفی شده است.

معرفی استان آذربایجان غربی

در کشور ایران استان آذربایجان به دو قسمت تقسیم شده است که یکی استان آذربایجان شرقی است که در مورد آن قبلاً مقاله ای منتشر کردیم و دیگر استان آذربایجان غربی است که دارید آن را مطالعه می کنید.

شهرستان های استان آذربایجان غربی

فکر می کنید این استان چه تعداد شهرستان ، بخش ، شهر و روستا دارد؟ طبق آماری که ما در اختیار داریم این استان از 17 شهرستان تشکیل شده است، که از تعداد شهرستان 40 بخش نیز وجود دارد و تعداد شهرهای این است 42 عدد بوده و تعداد روستاه ها و آبادی ها این استان روی هم نزدیک به 3150 می رسد.

همانطور که در جریان هستید شهرستان ارومیه است که شهری تاریخی و دیدنی است و البته معلوم است که آنجا بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در این استان به شمار می رود. شهرستان های خوی، میاندوآب و بوکان شهرستان های بزرگ دیگر در استان به حساب می آیند.

نقشه استان آذربایجان غربی

نقشه استان آذربایجان غربی

کوه ها

از کوه های بلند این استان مب توان کوه آتشفشانی آورین را که در شهرسان خوی قرارد دارد را با ارتفاع 3622 بلندترین قله در این استان دانست. البته کوه های شهیدان، دالامیر، ارتفاعات برده رش، کله شین، قندیل و بلقیس نیز از جمله کوه های مرتفع در این استان به شمار می روند.

آب و هوای استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی با داشتن آب و هوایی مناسب برای انجام اموری نظیر کشاوری و دامداری مناسب است.

کوه های مرتفع در این استان زمینه ای برای بارش و برف زیاد در آن جا شده و معمولاً هوایی مرطوب دارد که در طول چهار فصل، سه فصل بهار، پاییز و زمستان بارش و برف فراوانی در این منطقه می بارد که البته همه ما این را می دانیم. البته لازم به ذکر است که آب و هوای استان آذربایجان غربی، معتدل کوهستانی تا نیمه خشک است.

منابع طبیعی استان آذربایجان غربی

جنگل های استان

جنگل های پوشیده از انواع درخت مانند انواع بلوط، بنه، اُرس، گلابی وحشی، زالزالک، بادام کوهی، گردو، صنوبر و … را می توان در مناطق جنوبی این استان و در شهرستان های سردشت، پیرانشهر، ماکو و همچنین در حواشی از رود ارس دید. البته مطالبی که ذکر شد مربوط به جنگل های طبیعی است و جنگل های مصنوعی نیز در این استان و در شهرستان های ارومیه، مهاباد و ماکو که نوع درخت آن ها بیشتر سرو کوهی است دیده می شود.

مراتع استان

با توجه به اینکه میزان بارش در این استان راضی کننده است، به همین علت مراتع ییلاقی و قشلاقی جهت پرورش دام و استفاده از مراتع ییلاقی در فصل تابستان، و همینطور استفاده از مراتع قشلاقی در فصل زمستان در مناطقی از شهرهای ماکو، چالدران، خوی، سلماس، اشنویه، پیرانشهر، میاندوآب و مهاباد می توان نام برد. اگر دوست دارید که بدانید در این مراتع چه گونه هایی از گیاهان دیده می شود باید نام انواع گل های شقایق، آلاله، گل میخک، بومادران، گیاهان پیازدار، زنبق، گل گندم و گون را برد.

دریاچه ارومیه

بزرگترین دریاچه در داخل کشور ایران در استان آذربایجان غربی قرار دارد که نام آن ارومیه می باشد. البته در زمان های قبل نام هایی همچون چی چست و کبودان نیز داشت . آب این دریاچه به حدی شور است که به عنوان یکی از شورترین دریاچه های جهان به شمار می رود. گفتنی است که به این دریاچه 19 رود متصل هستند که مهم ترین آن ها رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، زولاچای و باراندوز می باشند.

عکس هوایی از دریاچه ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی

عکس هوایی از دریاچه ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی

متأسفانه به دلیل خشکسالی و تغییرات اقلیمی و بعضی عوامل که ما انسان ها در آن نقش داشته ایم آب این دریاچه در حال خشک شدن می باشد که امیدواریم با مدیریت بتوان از این امر جلوگیری کرد.

صنایع دستی

فرش بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، قلاب بافی، ریزه کاری چوب و پوشاک پشمی از مهم ترین صنایع دستی در این استان به شمار می آیند.

بازی های محلی

تعدادی از این بازی ها که با نام های شعبه شعبه، هفت سنگ، وسطی (آراداقالدی) و هلوکین شناخته می شود را ما در اینجا نام بردیم. البته در این استان بازی های دیگری هم نیز هست که در مقاله به صورت کامل آن ها را ذکر کرده ایم.

غذاهای محلی

کوفته، آش دوغ، آش ماست و بلغور، انواع دلمه (برگ مو و کلم)، اشکنه نیز از غذاهای محلی است که در استان آذربایجان غربی صرف خوردن می شود.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز