خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله درباره احسان و نیکوکاری

دانلود مقاله درباره احسان و نیکوکاری

دانلود مقاله احسان و نیکوکاری از سری مقالات دینی و مذهبی با 42 صفحه و فرمت اجرایی PDF

احسان و نیکوکاری یکی از مفاهیم ارزشمند اخلاقی و مضامین والای تربیتی است که در تعالیم دین مبین اسلام تأکید جدی و اساسی بر آن صورت گرفته است؛ از آیات نورانی وحی گرفته تا آموزه های مکتب اهل بیت علیهم السلام.

هدف غایی و نهایی از دین الهی، چیزی جز رواج خوبی ها و بسط و گسترش نیکوکاری ها نیست، لیکن در این میان از امام علی (ع) در مورد نیکوکاری و بذل احسان احادیثی ارزشمند و روایاتی سازنده ذکر شده است که عمل هر یک از آن ها، می تواند سالک الی الله را به سر منزل مقصود رهنمون سازد و مقدمات تقرب وی را به درگاه خداوندی بیش از پیش هموارتر کند.

در حقیقت یکی از محوری ترین مسائل در کتاب ارزشمند نهج البلاغه، توجه به مسئله مهم نیکوکاری است که در آن به آثار ارزندۀ احسان و نیکوکاری اشاره های مکرری شده است.

مفهوم احسان و نیکوکاری

یکی از اصول اساسی، بنیادی و پر دامنۀ اسلام، مسئله احسان و نیکوکاری است. «احسان» به معنای نیکی کردن و «برّ» به معنای نیکوکاری است. به راستی، هر کسی که فطرتی سالم داشته باشد، از محسنین و ابرار تعریف و تمجید می کند. احسان و برّ معانی گسترده ای دارد که مفهوم و معنی آن به حوزۀ اخلاقی ختم نمی شود؛ بلکه این مفهوم نیک می تواند سه معنای انجام کار نیک، نیکویی کردن به دیگران و نیکو و شایسته انجام دادن یک کار در شکل کامل آن را در بر گیرد.

از آنجایی که وجود احسان و نیکوکاری در جامعه می تواند، زمینه های هلاکت و فروپاشی جامعه را از بین ببرد، تمام هم و غم دین مبین اسلام با ارسال رسل و ابلاغ ولایت و امامت در راستای گسترش و بسط این سجیۀ نیک است.

دانلود مقاله احسان و نیکوکاری

دانلود مقاله احسان و نیکوکاری

نیکوکاری در قرآن و احادیث

احسان در فرهنگ های مختلف با واژۀ «بِرّ» مترادف و به معانی گوناگونی، نظیر نیکی کردن و نیکوکاری آمده است. احسان مصدر باب افعال به معنی نیکی کردن است.

در آموزه های قرآن کریم، توجه به احسان و نیکوکاری، مانند بسیاری دیگر از فضایل نیک اخلاقی سفارش شده است. قرآن مردم را به نیکوکاری فرمان می دهد و از هر کار زشت و ناپسند باز می دارد . این آشکار است که عقل سالم، هر انسان نیکوکاری را می ستاید و از هر کار زشت و ناپسندی دوری می جوید.

نیکوکاری با واژه هایی، نظیر احسان و برّ در قرآن کریم جلوه گر شده است. در قرآن مجید «احسان» 194 مرتبه و «برّ» 32 مرتبه به همراه مشتقاتشان تکرار شده اند که این حاکی از اهمیت نیکوکاری در کلام خداوند است.

احسان و نیکوکاری در نهج البلاغه

یکی از مفاهیم والای تربیتی – اخلاقی آموزه های علوی که در کتاب های معتبر حدیثی و به خصوص کتاب گران سنگ نهج البلاغه زیاد بر آن تأکید و توصیه شده است، توجه به مسئله احسان و نیکوکاری است.

نیکوکاری در کلام دُربار مولا علی علیه السلام با اوصاف و تعابیری، نظیر اساس فضیلت و سرچشمۀ خوبی ها معرفی شده، آن امام همام نیکوکاری را زینت اسلام دانسته اند.

نیکوکاری در منظر حضرت علی (ع) مصادیق فراوانی، نظیر کمک به ستم دیده، صلۀ رحم و نیکی به پدر و مادر دارد؛ از طرفی آن حضرت نیکوکاری را دارای آثار و برکاتی به قرار ذیل دانسته اند :

اصلاح امور، محو بدی ها، نزول رحمت الهی، تسخیر قلوب، پاداش الهی، ایجاد مهر و محبت و دوستی و … ذکر این نکته لازم است که حضرت علی (ع) مواردی همچون دنیادوستی، بخل و منت گذاشتن را به منزلۀ موانع نیکوکاری دانسته، معتقدند که هرگز شخص نیکوکار در نظرت با بدکار مساوی جلوه نکند؛ چرا که چنین دیدگاهی کار خیر را کم فروغ و نیکوکار را در انجام چنین اعمالی بی رغبت و رنجور می سازد و از طرفی بدکاری را اشاعه و رواج داده، بدکاران در انجام اعمال بد گستاخ می شوند.

در این پس از سایت DownloadArticle.ir قصد داریم تا با احسان و نیکوکاری شما را بیشتر آشنا کنیم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدا شما با مفهوم احسان و نیکوکاری آشنا می شوید.
  2. در ادامه کارکرد های احسان از دیدگاه اجتماعی و شخصی مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  3. آثار نیکوکاری یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  4. در ادامه عدالت و احسان در نگاه امام علی (ع) مورد بحث قرار گرفته شده است.
  5. سپس در مورد روز احسان و نیکوکاری چندین صفحه نوشته شده است.
  6. و … .
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز