خانه » مقالات برق و الکترونیک » دانلود مقاله در مورد ابزار برقی نیمه هادی

دانلود مقاله در مورد ابزار برقی نیمه هادی

دانلود مقاله در مورد ابزار برقی نیمه هادی از سری مقالات برق و الکترونیک با 50 صفحه و فرمت اجرایی Word

حتماً شما با نیمه هادی ها که البته نیمه رسانا هم به آن ها گفته می شود آشنایی دارید. بعد از اجسامی که به صورت کامل عایق (هادی و رسانا) هستند، نویت به نیمه هادی ها می رسد که قصد داریم برای شما توضیحاتی درباره آن بدهیم.

ابزار برقی که به صورت نیمه هادی هستند موضوع مورد بحث امروز ما در این پست از سایت دانلود مقاله می باشد. مطالبی که در این مقاله به کار رفته شده است شامل این موارد می باشد (البته مهم ترین آن ها) : مهار نیرو، موتورهای هیدرولیکی، MOSFET های موتوری، مبدل های DC به AC، تبدیل کننده Baclc، منابع قدرتی، منابع توان AC و … که این ها همان طور که از نام مقاله هم پیداست نام ابزارآلاتی هستند که نیمه هادی به شمار می آیند و در مورد آن ها توضیحاتی داده شده است

آشنایی کامل با نیمه هادی ها

در زیر ما قصد داریم تا شما را به نیمه رسانا ها آشنا کنیم که امیدواریم این چند خطی که درباره آن نوشته می شود مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

در دنیای امروز و با پیشرفت سریع علم فیزیک و دیجیتال نیمه هادی ها نقش مهمی ایفا می کنند و شما در بیشتر دستگاه ها و وسایل دیجیتالی می توانید نیمه هادی ها را مشاهده کنید.

در وسایلی که با پردازش اطلاعات و عملیات سروکار دارند نیمه هادی ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند و اساس آن ها را تشکیل می دهند دستگاه هایی مثل کامپیوتر و پخش کننده ها از این قبیل اند.

ابزار برقی نیمه هادی

ابزار برقی نیمه هادی

یکی از عناصری که در ساخت و تولید نیمه هادی ها کاربرد دارد سیلیکون است.

موقعی می توانیم نیمه هادی ها را یک دیود بنامیم که به صورت ساده ترین شکل ممکن خود باشند و ما برای اینکه بتوانیم بیشتر با ساختار نیمه هادی ها آشنا شویم باید شکل ساده ی آن که همان دیود است را مورد مطالعه قرار دهیم.

دیودها رساناهای یک طرفه هست و جریان برق را در یک سمت از خود عبور می دهند. یکی از دستگاه های نیمه هادی که جریان و ولتاژ را تقویت می کند ترانزیستور است.

برای اینکه تراتزیستور بتواند جریان را تقویت کند شما باید جریانی بیش از حداقل ممکن را به آن بدهید.

بسته به اینکه پیوندهای نیمه هادی که در ترانزیستور به هم وصل شده چگونه قرار گرفته باشند آنها را به دو نوع پی ان پی و یا ان پی ان تقسیم می کنند.

هدایت جریان الکتریکی در عناصر نیمه هادی به عواملی بستگی دارد و این عوامل میزان هدایت نیمه هادی ها را تحت تأثیر قرار می دهد افزایش دما و تحریک های نوری از این جمله عوامل هستند.

دو عنصری که با افزایش دما هدایت الکتریکی آنها بیشتر می شود و در دمای صفر کاملا به عناصر عایق تبدیل می شوند سیلیکون و ژرمانیوم هستند.

همانطور که گفتیم دیودها نوع ساده ی نیمه هادی ها هستند و چون جریان را به صورت یکطرفه عبور می دهند در ساخت سلول های خورشیدی کاربرد دارند زیرا در سلول های خورشیدی صفحاتی که به یکدیگر وصل شده اند موازی هستند و دیودها مانع از برگشت جریان می شوند.

نیمه هادی چیست؟

یک نیمه هادی به این صورت تعریف شده است : ماده ای که مقاومت مخصوصش خیلی کمتر از مقاومت مخصوص یک عایق و خیلی بیشتر از مقاومت مخصوص یک هادی می باشد و مقاومت مخصوصش با افزایش دما کاهش می یابد.

نیمه هادی های ناخالص

با اضافه کردن مقدار بسیار کمی از یک اتم ناخالص در کریستال سیلیسیم می توان فرض کرد که شبکه بدون ایجاد مزاحمت موجب احاطه شدن اتم های ناخالص با چهار اتم سیلیسیم می شود. در عمل ناخالصی ها همواره از گروه 3 و 5 جدول تناوبی عناصر انتخاب می شوند. که دارای 3 یا 5 الکترون در لایۀ ظرفیت خود می باشند. از گروه 5 عناصری نظیر آرسنیک، آنتی موان و فسفر و از گروه 3 ایندیم، آلومینیم و گالیم. فرآیند اضافه کردن اتم های ناخالص به کریستال سیلیسیم را دوپینگ (تقویت) و کریستال فوق را دوپینگ کننده (تقویت شده) می گویند.

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز