خانه » مقالات برق و الکترونیک » دانلود مقاله در مورد آشنایی با سیستم رادار ها

دانلود مقاله در مورد آشنایی با سیستم رادار ها

دانلود مقاله در مورد آشنایی با سیستم رادار ها از سری مقالات برق و الکترونیک با 43 صفحه و فرمت اجرایی word

رادار «Radar» برای پیدا کردن موقعیت مکانی هدف، حالا هر چیزی که می خواهد باشد از آن استفاده می شود. از آن در صنعت هواپیمایی و جنگی و تازگی ها در عرصه های دیگر استفاده می شود.

در این پست از سایت دانلود مقاله می خواهیم شما را با سیستم های رادار به طور کلی آشنا کنیم. در این پست درباره آن چندین پاراگراف نوشته شده است ولی اگر به دنبال مطالب بیشتری هستید می توانید مقاله را به صورت کامل دریافت کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید. مطالب مهمی که در این مقاله به کار رفته اند به این صورت هستند :

  • بعد از اینکه چکیده مقاله را مطالعه کردید، اهداف استفاده از رادارها بیان شده است.
  • در ادامه کاربردهای آن مورد بررسی قرار گرفته است.
  • همینطور بررسی چندین رادار در این مقاله نوشته شده است.
  • و … .

آشنایی کامل با سیستم های رادار

زمانی که بخواهیم از مکان و موقعیت هدفی اطلاع پیدا کنیم می توانیم از رادار که یک سیستم الکترومغناطیسی است، استفاده کنیم. بعضی از شرایط آب و هوایی و محیطی با چشم قابل دیدن نیست، محیط هایی مانند تاریکی، مه غلیظ ، غبار و… از این قبیل هستند. رادار این قابلیت را دارد که می توان به وسیله ی آن درون این محیط ها را دید. رادار قابلیت ها و مزیت ها ی فراوانی دارد که از می توان در هواشناسی و … استفاده کرد. یکی از بارزترین ویژگی های این سیستم این است که می تواند فاصله و تقریبا محدوده ی هدف را به ما نشان دهد. رادار به کمک امواج این کارها را برای ما انجام می دهد، این امواج همواره در محیط اطراف ما پراکنده اند اما چشم ما قادر به دیدن آن ها نیست. یکی از موارد استفاده از رادار در فرودگاه ها است. در فرودگاه ها از رادار برای ردیابی هواپیما ها و تعیین موقعیت آن ها استفاده می شود. رادار در بعضی از کشورها برای ردیابی و شناخت خودروهای متخلف مورد استفاده قرار می گیرد. در موارد نظامی، در ماهواره ها، در فضاپیما ها و…. رادار کاربرد دارد. یک مثال ساده و ملموس برای استفاده از رادار در درب های ورود و خروج فروشگاه ها و مراکز است که با قرار گرفتن شخص جلوی درب، درب باز می شود.

اهداف استفاده از رادار

یکی از هدف های استفاده از رادار، تعیین فاصله جسم هدف است. ما می توانیم توسط رادار به این نکته پی ببریم که ایا در یک فاصله ای مشخص جسم معین وجود دارد یا خیر. به طور معمول ما برای اجسام متحرک از رادار استفاده می کنیم اما رادار این قابلیت را دارد که اجسامی که ساکن اند یا در زیر زمین قرار داردند را نیز شناسایی کند. هدف دیگر استفاده از این سیستم الکترومغناطیسی در اندازه گیری و شناسایی سرعت اجسام است که از این ویژگی در پلیس راه ها برای شناسایی خودروهایی که سرعت بالا دارند استفاده می شود. در ماهواره هایی که در مدار زمین در حرکت اند از رادارها استفاده می شود.

مقاله سیستم های رادار

مقاله سیستم های رادار

مکانیسم عمل

همان طور که می دانیم تمام امواج دریایی و صوتی یعد از برخورد با مانع و سدی در جلوی خود انعکاس پیدا می کنند، در امواج الکترومغناطیسی نیز همین حادثه رخ می دهد و این امواج پس از برخورد با موانع، منعکس می شوند و ما می فهمیم که آن ها وجود دارند. همان طور که اشاره کردیم این امواج به ما می فهمانند که جسم هدف در چه فاصله ای از ما قرار دارد و آیا متحرک است یا ساکن و در صورت متحرک بودن ایا از دور می شود و یا به ما نزدیک می شود. رادار از خود امواجی را منتشر می کند که این امواج به مانعی که در فاصله دوری قرار دارد برخورد می کنند، پس از برخورد به محل اولیه خود برگشت می کنند. وقتی امواج برگشت آن ها را به وسیله دستگاه های ویژه ای تقویت می کنند و از زمان رفت و برگشت آن ها مطلع می شوند. این زمان،همان فاصله ی میان قرار گرفتن رادار و جسم هدف است.

نگسراد

نسل نوینی از رادارها در هواشناسایی وجود دارد که به آن ها نگسراد می گویند که از آن برای پیش بینی تغییراتی که ممکن است به صورت ناگهانی در شرایط آب و هوایی به وجود بیاید استفاده می شود.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز