خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله درباره آسپرین (استیل سالیسیلیک)

دانلود مقاله درباره آسپرین (استیل سالیسیلیک)

دانلود مقاله درباره آسپرین (استیل سالیسیلیک) از سری مقالات پزشکی با 20 صفحه و فرمت اجرای PDF

آسپرین «Aspirin» را برای این موضوع مقاله در نظر گرفته ایم و قرار است که آن را در اختیار شما عزیزان علاقه مند به مباحث پزشکی بگذاریم. مطالبی که در این مقاله آمده است را در زیر می توانید مشاهده کنید و در ادامه آن را دریافت کنید :

  • در ابتدای این مقاله آسپرین تعریف شده است.
  • تاریخچه آسپرین موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
  • فواید و ضررهایی که آسپرین به فرد می رساند یکی دیگر از موضوع هایی است که در مورد آن مطالبی نوشته شده است.
  • و مطالب خواندنی دیگر که با دانلود مقاله می توانید آن ها را مطالعه کنید.

آشنایی کامل با آسپرین

آسپرین مشهورترین داروی مسکن و تب بر است که در دسترس همگان قرار دارد و در هر خانه ای می توان چند قرص از آن را یافت و با جزئی ترین ناراحتی در سردردها، دردهای رماتیسمی، دردهای شکمی، درد نقرس و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. به انواع مختلف از آسپرین ساده گرفته تا مخلوط با کافئین کودئین با پوشیده از ماده ای که در معده باز نمی شود وجود دارد.

یک داروی دیگر که آن را می توان شبه آسپرین و یا به شوخی آسپرین بدون آسپرین نامید عبارت است از استامینوفن. این دو دارو یعنی آسپرین و استامینوفن فراوان ترین داروی ضد درد هستند که گاهی به همراه با داروهای دیگر به کار می روند. سالانه میلیاردها قرص آسپرین برای تخفیف درد، تب، سرماخوردگی زکام و گریپ خورده می شود. علت این امر هم این است که اصولا داروهای موثری هستند که هم در تخفیف تب و هم در تسکین درد اثر می کنند. در مشاهدات و معالجات روزمره و تجربیات بالینی این موضوع به ثبوت رسیده است.

اثر ضد تورمی آسپرین

این دو دارو، آسپرین و استامینوفن، اگر چه اثر مشابه دارند ولی طرز عمل و طول مدت تاثیرشان متفاوت است به طور مثال در بعضی از انواع سردرد ها مقدار کمی آسپرین بهتر از مقدار زیاد استامینوفن موثر است. علت این امر کاملا روش نیست اما از آنجایی که سردرد معمولا یک نوع تپش و خلحان و یا به اصطلاح عوام زق زق کردن دارد.

مقاله درباره آسپرین

مقاله درباره آسپرین

می توان حدس زد که یک نوع تورم بدون عفونت بخشی از سردرد را تشکیل می دهد و از آنجائی که آسپرین اثر ضد تورمی تر از استامینوفن دارد لذا مقدار مساوی، اثر بسیار زیادتر از آن هم روی درد دارد و اصولا به علت همان اثر ضد تورمی آسپرین است که پزشکان در بعضی از ناراحتی ها مثل درد مفاصل، تورم مفاصل رماتیسم که با تورم شدید مفصل توام است تجویز می نمایند اما دردهای (استئوآرتربت) ها که نوعی ناراحتی مفصل است که اثر فرسودگی سطح مفصلی عارض می گردد روی هم رفته تورم وجود ندارد و یا بسیار خفیف است که در این صورت اثر آسپرین و استامینوفن یکسان است اما فراموش نشود که خطرشان یکسان نیست.

در عوارض مزمن مانند آرتربت و یا آرتروز مفاصل که باید مدت زیادی داروی مسکن خواه آسپرین و خواه استامینوفن مصرف نمود نباید عوارض جنبی را نادیده و یا ناچیز گرفت و در این موقع است که اثر زیان آور مصرف طولانی آسپرین برای دستگاه گوارش آشکار می شود. 2 تا 6 درصد بیماران که به مدت طولانی آسپرین می خورند دچار بی اشتهایی، تهوع و استفراغ می شوند. از همه بدتر ممکن است دچار خونریزی دستگاه گوارش شوند.

آسپرین در نقاط دیگر بدن نیز باعث خونریزی می شود

درست است که آسپین وارد معده می شود و ممکن است باعث خونریزی از معده گردد ولی به علت ورود این دارو در گردش خون ممکن  است بدون دلیل آشکار باعث خون دماغ شود. در بانوانی که برای رفع درد و چنگ شدگی عادت ماهانه آسپرین می خورند ممکن است باعث خونریزی شدید قاعدگی شود، علت این امر این است که آسپرین یک ماده قوی جلوگیری کننده از تجمع پلاکت های خون است.

پلاکت ها ذرات بسیار ریز شناور در خون هستند که به انعقاد خون کمک می کنند. حتی یک قرض، فقط آسپرین که به وسیله شخص عادی و سالم خورده شود زمان انعقاد به طور مسلم و آشکار افزایش می یابد. زمان انعقاد خون آزمایشی است که برای دانستن مدت لخته شدن خون انجام می گیرد و از آن مهمتر 650 میلی گرم آسپرین (قرص آسپرین برای اشخاص بالغ 500 میلی گرم است) زمان انعقاد خون را تقریبا برای مدت 4 تا 7 روز در سطح دو برای مقدار معمولی نگاه می دارد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز