خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله درباره آثار تورم بر اقتصاد ایران

دانلود مقاله درباره آثار تورم بر اقتصاد ایران

دانلود مقاله درباره آثار تورم بر اقتصاد ایران از سری مقالات اقتصادی با 33 صفحه و فرمت اجرایی word

آثار تورم بر اقتصاد ایران موضوع این مقاله می باشد که قرار است در مورد آن چند مورد را بررسی کنیم. این مقاله از 4 فصل تشکیل شده است که در زیر عنوان این چهار فصل را می توانید مشاهده کنید و بعد از آن توضیحات تکمیلی در مورد آثار تورم بیان شده است و در آخر شما می توانید مقاله را دانلود نمایید :

  • در فصل اول کلیات تحقیق بیان شده است که این بخش شامل بیان مساله، اهمیت و ضرورت تحقیق، هدف های کلی تحقیق، تعاریف مربوط به موضوع و … .
  • در دومین فصل از این مقاله که ادبیات و پیشینه پژوهش نام دارد، تحقیقات و پژوهش هایی که در مورد آثار تورم بر اقتصاد شده است را در این بخش گنجانده است.
  • و در فصل سوم می باشد روش تحقیق نام دارد، جامعه آماری، نمونه آماری مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • در آخرین فصل اطلاعات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.

آثار تورم بر اقتصاد کشور

امروزه کاملاً پذیرفته شده است که تورم اثرات منفی بر رشد اقتصاد دارد. با وجود این، اثرات منفی تورم در داده های دهه 1950 و 1960 مشاهده نمی شود. بر اساس همین داده ها، نظر غالب در علم اقتصاد این بود که اثر تورم بر رشد اهمیتی ندارد. تا دهه 1970، تعدادی از مطالعات این اثر را بی معنا و برخی دیگر آن را اثری مثبت تشخیص دادند. عموماً شواهد تجربی مختلط بودند.

تحول در این نظریه، زمانی رخ داد که چند کشور در دهه های 1970 و 1980 با تورمی بالا و مستمر رو به رو شدند. تورم بالا و مستمر معمولاً با کاهش عمومی عملکرد اقتصاد کلان و بحران های تراز پرداخت ها همراه بود.

آثار تورم بر اقتصاد کشور

آثار تورم بر اقتصاد کشور

با دسترسی به داده های بیشتر درباره این پدیده، مطالعات به سرعت تأیید کردند که تورم اثری منفی بر رشد اقتصادی دارد. این اثر، اگر چه اهمیت چندانی ندارد، ولی از نظر آماری معنادار است و یکی از چندین متغیری است که به وسیله سیاست های کلان اقتصادی تحت تأثیر واقع می شود و بر اقتصاد اثر می گذارد.

در نتیجه این پیامد جدید نظر غالب راجع به تورم به سرعت متحول شد. به تازگی، برخی از اقتصاد شناسان متقاعد شده اند که تورم نامطلوب است و جلو آن را باید گرفت. آنان معیارهای سیاستی و تغییرات نهادی را برای تضمین تورم کمتر پیشنهاد می کنند.

پیشنهاد مطلوب در این زمینه، تأسیس بانک های مرکزی مستقل با تفویض اختیار دقیق می باشد، تا بدین وسیله، بتوانند سطح تورم را در دامنه ای خاص که معمولاً به عنوان ثبات قیمت ها تعریف می شود، حفظ کنند. این پیشنهاد در کانادا و زلاندنو به کار گرفته شد و هم اکنون در کشورهای دیگر هم در حال بررسی است.

فشار تورم بر مصرف کنندگان

ناقص بودن زیربنای فنی و اقتصادی و وجود انواع محدودیت ها و تنگنا ها موجب بروز عدم هماهنگی بین تولید یا عرضه و افزایش تقاضا می گردد.

با اینکه مصرف و مصرف کننده اهرم اصلی و محرک سایر فعالیت های اقتصادی است، لهذا آنگونه که باید اهمیت آن در جامعه شناخته نشده و با عنصری این چنین تعیین کننده برخوردی شایسته به عمل نیامده است. با توجه به اینکه زندگی مادی ما در مصرف خلاصه شده و جمعیت ایران نیز مصرف کننده اند بنابراین در هرگونه شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی کشور حمایت از مصرف کنندگان نمی تواند از دستور روز خارج و یا به خاطر سایر مسائل هر چند فوری به بوتۀ اجمال سپرده شود!

اثرات تورم بر اقتصاد ایران

اثرات تورم بر اقتصاد ایران

در حال حاضر بار تورم (گرانی) بر گروه ناتوان مصرف کنندگان کم درآمد کشور ما سنگینی می کند؛ به ویژه آن دسته از مردم که جزء دستمزد (حقوق) بگیران بوده و در دور بخش عمومی (دولتی) و خصوصی کار می کنند، فشار تورم را با دشواری تحمل می کنند.

وخامت وضع هنگامی حادتر از همیشه می نماید که دست اندر کاران سیاست های اقتصادی و اجتماعی کشور به جای راه حال های اساسی و بنیادی فقط به فکر تسکین مسأله می باشند. در این شرایط دورنمائی که در برابر طبقه مصرف کننده قرار می گیرد از هر جهت نگران کننده خواهد بود و به دنبال یک موج افزایش مخارج در جامعه، یک موج ازدیاد درآمد و در تعقیب آن یک موج ازدیاد تقاضا و بالاخره به دنبال آن هم یک موج ترقی قیمت به وجود می آید.

البته جریان تأثیر افزایش مخارج بر سطح تقاضا و در نتیجه بر قیمت ها به همین جا ختم نخواهد؛ زیرا به دنبال موج اول افزایش درآمد، موج های بعدی و متوای افزایش درآمد پدیدار خواهد شد و به این ترتیب تقاضا جامعه تا چندین برابر میزان افزایش اولیه مخارج زیاد و زیادتر خواهد گردید.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز